I dag är ca 30 barn placerade i olika familjehem runt om i Lindesbergs kommun, det finns dock fortfarande ett stort behov av fler familjer som kan tänka sig att öppna sitt hem för ett barn i nöd. Familjhemssekreterarna Karin Viktorsson och Monica Frödin berättar mer om vad det innebär att vara familjehem och jourhem.
– Det här handlar om barn i alla åldrar, allt ifrån nyfödda till ungdomar i 18-årsåldern, som av olika anledningar inte kan bo kvar hemma. Det kan vara både våld och missbruk som ligger bakom, men allra vanligast är omsorgsbrist, berättar Monica.
– Det vi söker hos en familj som kan tänka sig att bli familjehem är att man har tid och engagemang att lägga på barnet, att man ska finnas tillhands, vara ett stöd och en trygghet, och att man har ett känslomässigt överskott. Vi söker inga supermänniskor, utan helt vanliga familjer i alla typer av konstellationer, oavsett om man bor i villa eller lägenhet, ler Karin och fortsätter:
– Eftersom det är barn från kommunen önskar vi ett hem i närområdet, för att slippa riva upp dem från skola och liknande. Sedan arbetar vi väldigt noggrant med matchning så att barn och familj passar bra ihop, vi strävar efter att det ska kännas så normalt som möjligt.
– Vi tror att det finns många i kommunen som har funderat på detta, men som av olika anledningar inte tagit steget. Men vi svarar gärna på frågor, det är bättre att fråga än att fundera, säger Monica och avslutar:
– Många väljer att bli kontaktfamilj som ett första steg, då man avlastar och har hand om ett barn t ex en helg i månaden, allt är välkommet.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.