I dag är ca 30 barn placerade i olika familjehem runt om i Lindesbergs kommun, det finns dock fortfarande ett stort behov av fler familjer som kan tänka sig att öppna sitt hem för ett barn i nöd. Familjhemssekreterarna Karin Viktorsson och Monica Frödin berättar mer om vad det innebär att vara familjehem och jourhem.
– Det här handlar om barn i alla åldrar, allt ifrån nyfödda till ungdomar i 18-årsåldern, som av olika anledningar inte kan bo kvar hemma. Det kan vara både våld och missbruk som ligger bakom, men allra vanligast är omsorgsbrist, berättar Monica.
– Det vi söker hos en familj som kan tänka sig att bli familjehem är att man har tid och engagemang att lägga på barnet, att man ska finnas tillhands, vara ett stöd och en trygghet, och att man har ett känslomässigt överskott. Vi söker inga supermänniskor, utan helt vanliga familjer i alla typer av konstellationer, oavsett om man bor i villa eller lägenhet, ler Karin och fortsätter:
– Eftersom det är barn från kommunen önskar vi ett hem i närområdet, för att slippa riva upp dem från skola och liknande. Sedan arbetar vi väldigt noggrant med matchning så att barn och familj passar bra ihop, vi strävar efter att det ska kännas så normalt som möjligt.
– Vi tror att det finns många i kommunen som har funderat på detta, men som av olika anledningar inte tagit steget. Men vi svarar gärna på frågor, det är bättre att fråga än att fundera, säger Monica och avslutar:
– Många väljer att bli kontaktfamilj som ett första steg, då man avlastar och har hand om ett barn t ex en helg i månaden, allt är välkommet.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.