I dag är ca 30 barn placerade i olika familjehem runt om i Lindesbergs kommun, det finns dock fortfarande ett stort behov av fler familjer som kan tänka sig att öppna sitt hem för ett barn i nöd. Familjhemssekreterarna Karin Viktorsson och Monica Frödin berättar mer om vad det innebär att vara familjehem och jourhem.
– Det här handlar om barn i alla åldrar, allt ifrån nyfödda till ungdomar i 18-årsåldern, som av olika anledningar inte kan bo kvar hemma. Det kan vara både våld och missbruk som ligger bakom, men allra vanligast är omsorgsbrist, berättar Monica.
– Det vi söker hos en familj som kan tänka sig att bli familjehem är att man har tid och engagemang att lägga på barnet, att man ska finnas tillhands, vara ett stöd och en trygghet, och att man har ett känslomässigt överskott. Vi söker inga supermänniskor, utan helt vanliga familjer i alla typer av konstellationer, oavsett om man bor i villa eller lägenhet, ler Karin och fortsätter:
– Eftersom det är barn från kommunen önskar vi ett hem i närområdet, för att slippa riva upp dem från skola och liknande. Sedan arbetar vi väldigt noggrant med matchning så att barn och familj passar bra ihop, vi strävar efter att det ska kännas så normalt som möjligt.
– Vi tror att det finns många i kommunen som har funderat på detta, men som av olika anledningar inte tagit steget. Men vi svarar gärna på frågor, det är bättre att fråga än att fundera, säger Monica och avslutar:
– Många väljer att bli kontaktfamilj som ett första steg, då man avlastar och har hand om ett barn t ex en helg i månaden, allt är välkommet.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.