INSÄNDARE: Efter att ha läst artikeln i LindeNytt den 2 oktober, Nattliga kirurg- och ortopedpatienter ska skickas till USÖ för vård, känner vi ett behov av att förklara och tydliggöra några siffror.
Under jourtid, klockan 21 – 07, gjordes på Lindesbergs lasarett 26 akuta operationer inom kirurgi och ortopedi under hela 2018. Det är alltså sådana operationer som inte kan vänta till dagen därpå. Sammanlagt 23 timmar användes för dessa operationer, eller i genomsnitt cirka tre minuter per dygn om man slår ut tiden på ett år.
Vi har i dag en jourlinje året runt och alla dagar för dessa operationer. Kostnaden för detta, tiden mellan kl. 21.00 och 07.30, är i storleksordningen tre miljoner kronor. I siffran som refereras till, 7 miljoner kronor, ingår också annan jourverksamhet.
Beslutet som hälso- och sjukvårdsnämnden har tagit innebär att den sjukhusbundna kirurgi- och ortopedjouren försvinner mellan kl. 21.00 och 07.30. Patienterna får under denna tid söka till USÖ eller Karlskoga lasarett. Det kommer även fortsättningsvis i Lindesberg att finnas läkare i beredskap inom kirurgi och ortopedi under nattetid.
Peter Flodström, verksamhetschef kirurgiska kliniken, Åsa Eriksson Nordesjö, verksamhetschef AnIVA, Bjarne Lund-Petersen, biträdande verksamhetschef ortopediska kliniken och Ewald Ornstein, områdeschef opererande och onkologi Region Örebro län