Det är sedan tidigare känt att de nya övergångsställen, som Kristinavägen fick i och med ombyggnaden, inneburit vissa tveksamheter, både för bilister och fotgängare. Flera personer LindeNytt talat med upplever obehag då de ska korsa vägen utan riktigt markerade övergångsställen. Bilister som ibland tvekar, eller inte alls uppmärksammar personen som ska gå över är vanligt hävdar de. Ett exempel är då en bil saktar in vid en korsning.
-Vad eller vem saktar bilen in för, är det fotgängaren eller guppet/upphöjningen i korsningen?, frågar sig en av de personer LindeNytt varit i kontakt med.
Det är förvirrande – och därmed ganska allvarligt, något som kommunens trafikingenjör håller med om. Problemet ter sig på sånt sätt att bilen saktar in för hindret, vilket fotgängaren tolkar som en inbromsning för att släppa över honom. Bilisten som är på väg över korsningen tvingas därmed till en tvärnit för att inte åka på fotgängaren då denne är halvvägs över gatan.
–Är det så, så är det klart allvarligt. Men jag tror det här kommer att försvinna med tiden. Bilar och fotgängare måste nog lära sig det nya och även att kommunicera bättre. Få ögonkontakt för att som fotgängare markera att man vill över, förklarar Jan Gustavsson.
Sedan Kristinavägen öppnades igen för trafik efter ombyggnaden har färre och färre hört av sig till kommunen med åsikter om Kristinavägen. De ansvarigas förhoppning är att detta betyder att trafiken börjat anpassa sig till det nya. –Jag har fått den uppfattningen att det blivit bättre. Det här är en trots allt en övergång till något nytt, och sånt brukar ta lite tid. Den här modellen av stadsgator med övergångspassager istället för de gamla vitmålade övergångsställena är något som kommer alltmer i städer idag. Med tiden blir det här bra för alla, menar Gustavsson.
Trafikpolis efterlyser markerade övergångsställen
Pekka Kirsijärvi, trafikansvarig vid närpolisen i Lindesberg, förstår att det förekommer tveksamheter från invånarna på det rådande problemet. Och den som trodde att övergångspassagerna enligt lag ger fotgängare fritt fram att tåga ut i gatan tror fel. –En s k gångpassage är icke att jämföra med ett markerat övergångsställe med vita streck i gatan och en skyltning vid sidan av vägen. Vid en upphöjning, som finns på Kristinavägen, är det bilisten som har företräde. Fotgängare måste helt enkelt vänta på sin tur, förklarar Pekka. Enligt honom fungerar denna lösning enbart om bilisterna kör med sunt förnuft och en vänlig inställning till fotgängare. Han är därför inte helt nöjd med lösningen på Kristinavägen.
-Jag kommer ta upp det här med kommunen framöver. Jag önskar helt enkelt en markerad plats där fotgängare har företräde att passera, för det behövs, säger han.
Ombygget fortsätter
Till våren kommer nästa etapp av Kristinavägen att ombyggnad påbörjas. Hur mycket man kan bygga vidare i år är dock oklart. –Det beror helt på hur mycket ekonomin tillåter, berättar Jan Gustavsson. Klart är i alla fall att nästa kvarter ska länkas samman med det redan ombyggda. Det ska utformas på exakt samma sätt med cykel- och gångbanor, parkeringsfickor etc. Innan bygget kommer igång kommer Jan Gustavsson att presentera en utvärdering av det som hänt på Kristinavägen sedan arbetet påbörjades.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.