Det är sedan tidigare känt att de nya övergångsställen, som Kristinavägen fick i och med ombyggnaden, inneburit vissa tveksamheter, både för bilister och fotgängare. Flera personer LindeNytt talat med upplever obehag då de ska korsa vägen utan riktigt markerade övergångsställen. Bilister som ibland tvekar, eller inte alls uppmärksammar personen som ska gå över är vanligt hävdar de. Ett exempel är då en bil saktar in vid en korsning.
-Vad eller vem saktar bilen in för, är det fotgängaren eller guppet/upphöjningen i korsningen?, frågar sig en av de personer LindeNytt varit i kontakt med.
Det är förvirrande – och därmed ganska allvarligt, något som kommunens trafikingenjör håller med om. Problemet ter sig på sånt sätt att bilen saktar in för hindret, vilket fotgängaren tolkar som en inbromsning för att släppa över honom. Bilisten som är på väg över korsningen tvingas därmed till en tvärnit för att inte åka på fotgängaren då denne är halvvägs över gatan.
–Är det så, så är det klart allvarligt. Men jag tror det här kommer att försvinna med tiden. Bilar och fotgängare måste nog lära sig det nya och även att kommunicera bättre. Få ögonkontakt för att som fotgängare markera att man vill över, förklarar Jan Gustavsson.
Sedan Kristinavägen öppnades igen för trafik efter ombyggnaden har färre och färre hört av sig till kommunen med åsikter om Kristinavägen. De ansvarigas förhoppning är att detta betyder att trafiken börjat anpassa sig till det nya. –Jag har fått den uppfattningen att det blivit bättre. Det här är en trots allt en övergång till något nytt, och sånt brukar ta lite tid. Den här modellen av stadsgator med övergångspassager istället för de gamla vitmålade övergångsställena är något som kommer alltmer i städer idag. Med tiden blir det här bra för alla, menar Gustavsson.
Trafikpolis efterlyser markerade övergångsställen
Pekka Kirsijärvi, trafikansvarig vid närpolisen i Lindesberg, förstår att det förekommer tveksamheter från invånarna på det rådande problemet. Och den som trodde att övergångspassagerna enligt lag ger fotgängare fritt fram att tåga ut i gatan tror fel. –En s k gångpassage är icke att jämföra med ett markerat övergångsställe med vita streck i gatan och en skyltning vid sidan av vägen. Vid en upphöjning, som finns på Kristinavägen, är det bilisten som har företräde. Fotgängare måste helt enkelt vänta på sin tur, förklarar Pekka. Enligt honom fungerar denna lösning enbart om bilisterna kör med sunt förnuft och en vänlig inställning till fotgängare. Han är därför inte helt nöjd med lösningen på Kristinavägen.
-Jag kommer ta upp det här med kommunen framöver. Jag önskar helt enkelt en markerad plats där fotgängare har företräde att passera, för det behövs, säger han.
Ombygget fortsätter
Till våren kommer nästa etapp av Kristinavägen att ombyggnad påbörjas. Hur mycket man kan bygga vidare i år är dock oklart. –Det beror helt på hur mycket ekonomin tillåter, berättar Jan Gustavsson. Klart är i alla fall att nästa kvarter ska länkas samman med det redan ombyggda. Det ska utformas på exakt samma sätt med cykel- och gångbanor, parkeringsfickor etc. Innan bygget kommer igång kommer Jan Gustavsson att presentera en utvärdering av det som hänt på Kristinavägen sedan arbetet påbörjades.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.