FotoFredag: En riktig sötchock – och en riktigt God Jul till er alla!
Tidigare i veckan var jag och en kompis till en plats där jag tidigare har sett strömstare. Jag ville se efter om jag kunde få en glimt av fågeln nu när vintern börjar greppa tag om naturen. Tyvärr såg jag ingen strömstare, men jag fick istället se en gärdsmyg – en liten fågel som gärna rör sig på marken bland buskar grenar. Dessvärre blev denna gärdsmyg skrämd av oss när vi promenerade längs en stig. Jag gjorde ett tappert försök att fota den, men fick ge upp till slut.
Envis som jag är så åkte jag tillbaka dagen därpå för att göra ett nytt försök att fotografera gärdsmygen. Jag smög mig fram till den plats där vi såg den dagen innan – men ingenting denna gång. Jag började då istället titta runt efter andra småfåglar som höll sig på högre höjder bland träda och grenar. Det var massor av mesar och talgoxar aktiva.
Foto: Sami Rahkonen
Men så plötsligt ser jag någonting röra sig ut på en av grenarna lite längre bort. Jag tänkte först om det kunde vara en trädkrypare eller nötväcka, två fågelarter som gärna rör sig längs med trädstammar och grenar, men denna gång var det något helt annat. Det var inte en fågel. Det var en liten skogsmus.
Foto: Sami Rahkonen
Jag blev kär vid första ögonkastet i denna lilla krabat. Jag har fått sett många söta djur och fåglar under alla mina år som naturfotograf, men denna skogsmus är nog det sötaste jag har sett hittills. En riktig sötchock!
Foto: Sami Rahkonen
Jag stod helt stilla och avvaktade för att se vad skogsmusen skulle göra. Den ville tydligen åt de torra löven ute på grenarna. Det verkade som att de fanns någonting inuti dessa löv, för själva löven föll ned en efter en samtidigt som skogsmusen satt och knaprade på någonting. Plötsligt blev den helt stilla. Den hade hört ljudet från min kamera.
Foto: Sami Rahkonen
Jag bestämde mig då för att smyga vidare till en annan plats i samma område, men hade samtidigt som mål att försöka fota denna skogsmus på tillbakavägen istället.
Foto: Sami Rahkonen
Den här gången lyckades jag fota gärdsmygen och med det gjort så smög jag sakta tillbaka till skogsmusen igen. Nu verkade den inte bry sig om mig. Kanske insåg den att jag inte var något hot efter att jag lät skogsmusen vara ifred en stund.
Foto: Sami Rahkonen
Ljuset var perfekt då solen var på väg ned och skogsmusen satt på en gren med perfekt höjd så att den lystes upp av dagens sista solstrålar.
Foto: Sami Rahkonen
Till sist vill jag önska er alla läsare och följare en riktigt God Jul!
/Sami
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Kvinna döms till fängelse för mordbrand
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt d...
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.