Att få se Skogens konung bära en krona med 18 taggar, med ett helt följe av lillprinsar, är få förunnat. Det här var dock precis vad som hände LindeNytts fotograf Sami Rahkonen tidigare i veckan, när han ”sprang på” en 18-taggare som hade sällskap av en trio yngre älgtjurar.
En tidig morgon i Bergslagsskogarna, gav fotograf Sami Rahkonen en guldkant på tillvaron han sent skall glömma. Rättelse: Aldrig skall glömma! Som så många andra gånger, begav sig Sami ut för att fotografera i Bergslagens storslagna natur – och trots en mycket grå morgon med regnet hängande i luften – kände han att det var något annat i luften också. Den där ”känslan”.
– När jag kom in på vägen till den här platsen fick jag en bra känsla. Det har hänt förr och vid 90% av fallen så brukar det också betyda att något kommer hända, berättar han.
Men att få en sådan jackpott sparat på kamerans minneskort, det var nog mer än hans magkänsla siat om. Inte mindre än fyra älgtjurar låter sig fotograferas under en längre tid. I kvartetten fanns en magnifik 18-taggare och Sami konstaterade snabbt att de övriga ”grabbarna” i gänget höll sig på sin kant.
– Jag fick ca 15 minuter med dessa underbara djur och jag hoppas att de klarar sig undan älgjakten. Länge leve Älgen, ler Sami Rahkonen.
Fotnot: LindeNytt har valt att låta platsen för älgmötet vara ”hemligt”.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.