Kristofer Larsson och Elin Boström levererade båda under SM-helgen i Falun. LAGF:s duo lade beslag på sammanlagt tre medaljer, två silver och ett brons, och imponerande på kettlebellmästerskapet.
Falun stod under helgen värd för SM i kettlebell och från Lindesberg reste Elin Boström och Kristofer Larsson för att tävla. Först ut var Kristofer på lördagen, där han ställde upp i kategorin biathlon för stöt och ryck. Där stod lyftaren för ett personbästa och med 85 stötar och 92 ryck ordnade Kristofer silvret.
– Jag hade ett lite nytt upplägg inför den här tävlingen. Jag skulle gå ner i viktklass, så jag gick på en ganska så hård diet och ett annorlunda träningsupplägg i tio veckor innan tävling. Det gav ju resultat också. Det är jättekul att lyckas när man lägger ner så här mycket tid och ork på något, berättar huvudpersonen om framgången.
Det skulle också bli en silvermedalj till för Kristofer, som på söndagen slutade tvåa i frivändning med stöt genom ett nytt personbästa. Nytt personligt rekord satte även Elin Boström. Hon ställde upp i damernas -68 kilo, där Elin med 73 repetitioner tog sig hela vägen fram till en bronsplats.
Nytt mästerskap på gång i sommar
– Det var en jättebra insats och vi gjorde det vi kunde helt enkelt. Vi slog båda personbästa och hade inte kunnat lyckas bättre, allt klaffade, summerar Kristofer Larsson helgen.
Både han och Elin satte alltså personliga toppnoteringar i samtliga sina tre kategorier. Det gav också tre medaljer med hem till Bergslagen, där duon ingår i LAGF Kettlebells lag.
Klubben har fem-sex namn som tävlingslyfter och närmaste stora evenemang blir de Skandinaviska mästerskapen längre fram i sommar. Men innan dess blir det avkoppling, det lovar Kristofer.
– Nu kommer vi att ta det lite lugnt, sitta ner med laget och se över framtiden. Se vad som ligger i tiden tävlingsmässigt och vad som kan vara av intresse. Den här veckan blir nog lugn och mest tid för återhämtning.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.