Kristofer Larsson och Elin Boström levererade båda under SM-helgen i Falun. LAGF:s duo lade beslag på sammanlagt tre medaljer, två silver och ett brons, och imponerande på kettlebellmästerskapet.
Falun stod under helgen värd för SM i kettlebell och från Lindesberg reste Elin Boström och Kristofer Larsson för att tävla. Först ut var Kristofer på lördagen, där han ställde upp i kategorin biathlon för stöt och ryck. Där stod lyftaren för ett personbästa och med 85 stötar och 92 ryck ordnade Kristofer silvret.
– Jag hade ett lite nytt upplägg inför den här tävlingen. Jag skulle gå ner i viktklass, så jag gick på en ganska så hård diet och ett annorlunda träningsupplägg i tio veckor innan tävling. Det gav ju resultat också. Det är jättekul att lyckas när man lägger ner så här mycket tid och ork på något, berättar huvudpersonen om framgången.
Det skulle också bli en silvermedalj till för Kristofer, som på söndagen slutade tvåa i frivändning med stöt genom ett nytt personbästa. Nytt personligt rekord satte även Elin Boström. Hon ställde upp i damernas -68 kilo, där Elin med 73 repetitioner tog sig hela vägen fram till en bronsplats.
Nytt mästerskap på gång i sommar
– Det var en jättebra insats och vi gjorde det vi kunde helt enkelt. Vi slog båda personbästa och hade inte kunnat lyckas bättre, allt klaffade, summerar Kristofer Larsson helgen.
Både han och Elin satte alltså personliga toppnoteringar i samtliga sina tre kategorier. Det gav också tre medaljer med hem till Bergslagen, där duon ingår i LAGF Kettlebells lag.
Klubben har fem-sex namn som tävlingslyfter och närmaste stora evenemang blir de Skandinaviska mästerskapen längre fram i sommar. Men innan dess blir det avkoppling, det lovar Kristofer.
– Nu kommer vi att ta det lite lugnt, sitta ner med laget och se över framtiden. Se vad som ligger i tiden tävlingsmässigt och vad som kan vara av intresse. Den här veckan blir nog lugn och mest tid för återhämtning.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.