Lindesbergs turistchef Håkan Ceder fick häromdagen en julhälsning och förfrågan från en James Day i Canada. Det visade sig att James kommit över ett par skidor som tillverkats i Lindesbergs gamla skidfabrik som lades ner för ca 25 år sedan. –Det händer ibland att vi får brev från människor utomlands med frågor om olika saker. Det här från Canada tyckte jag var extra roligt och vi ska nu försöka hjälpa James att få svar på sina frågor, säger Håkan Ceder.
Från bröderna Sandströms skidfabrik till kylan i Canada letade sig ett par skidor till denne James Day. I ett detaljerat brev beskriver han hur skidorna ser ut samt vad som står att läsa på dem, märkning osv. Håkan Ceder har nu vidarebefordrat brevet till Lindesbergs museichef Lars Hagström för att få svar på frågorna. Han berättar även att det vore kul om andra med intresse för bröderna Sandströms historia hör av sig om de känner till historien bakom duon och kan hjälpa till att besvara frågorna från andra sidan ”sjön”.
Brevet från Canada:
Christmas greetings from Canada.
I recently found a pair of telemark skis. They bear the name of your town and one Broderna Sandstrom. They are truly a wonderful piece of workmanship. Scewed steel edges in pieces about 200mm long over what appears to be a fibreglass runner and a wooden body. They have a decal ”strimlein” and are called ” the Swedish Sky Ski”. They also have a crest underscorn with ”kunglhovleverantor” followed by ”Sandstroms Slalom”. Also mentioned is ”skidfabrik AB”. The bindings are ”skimeister” and ”aspen”, completly aluminium. Sidemarkings are 6 1/6OT. They also have ”Eaton’s of Canada” with some kind of stamped impression above which I cannot make out. Any information you could provide regarding these skis would be greatly appreciated.
In the spirit of season
James Day.
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.