Idag lade regeringen fram ett förslag som mer eller mindre gör det fritt fram att bygga hus nära sjöar och vattendrag. En av anledningarna till lättnaderna i strandskyddet, är att man vill främja landsbygdsutvecklingen. Lindesbergs kommunalråd ställer sig positiv till exploatering av områden som hittills varit omöjligt att få tillstånd att bygga på.-Det kan naturligtvis ge viss draghjälp åt Bergslagskommunerna, att fler vill bo här helt enkelt, kommenterar han.
I Lindesbergs kommun finns nära 500 sjöar. Många av dessa har redan idag strandnärabebyggelse och utmärkta förutsättningar för fortsatt exploatering. Men det har varit nära totalt omöjligt för kommunen att låta exploatera dessa platser på grund av rådande lagstiftning: strandskyddet.
För knappt ett år sedan kom Miljödepartementet med ett förslag om att strandskyddet måste skrivas om och anpassas till de regionala behoven och möjligheterna i landets kommuner. I korthet vill man att kommunerna själva får avgöra var man får eller inte får bygga hus runt om våra sjöar.
Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson tycker förslaget är bra och ser gärna att man bygger fler hus i strandnära lägen.
-Jag tycker det här är bra eftersom vi skapar nya möjligheter och bättre förutsättningar för att utvecklas. Inte minst i befolkningsfrågan, säger Anders Larsson.
Andra positiva effekter som förväntas följa av den nya lagstiftningen, är att byggbranschen och hela byggindustrin får draghjälp. Får folket möjligheten att bygga såväl villor som fritidshus ökar följaktligen sysselsättningen för byggföretagen och enskilda hantverkare.
En annan vinnargrupp är markägarna vars tomter får ett nytt marknadsläge.
För Lindesbergs del ser Anders Larsson det lämpligast med en fortsatt exploatering kring våra större sjöar, t ex Råsvalen och Lindesjön med flera.
-Ja, inledningsvis är det lämpligast att låta exploatera sjöar som redan har en bebyggelse. Sedan får man naturligtvis ta ställning till andra platser också om det finns anledning till det, avslutar han.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.