Med bara några dagar kvar, avslöjar Per Fritzell en hel del om vad publiken kommer att få uppleva under galakvällen nu på fredag. Och han är inte ett dugg blygsam med sina ordval.-Finalen i första akten kommer att bli det mäktigaste som skådats i Lindesberg, ler han.
Sedan en vecka tillbaka har biljettförsäljningen till fredagens stora gala i Lindesberg Arena brakat iväg ganska ordentligt. Cirka 500 biljetter har sålts den senaste veckan vilket innebär att 1100 plåtar nu har sålts totalt. Det ligger helt i linje med vad arrangörerna förväntat sig, att försäljningen skulle vara ganska lugn under sommaren, för att sedan sätta fart sista veckan eller veckorna.
-Nu rullar det ju på riktigt bra, säger Per Fritzell lugnt.
Just nu pågår repetitionerna för fullt. Trots ett hektiskt schema lyckades vi få Per Fritzell att slita sig några minuter för att svara på några enkla frågor: som t ex varför man i hela världen skall gå på denna gala. Han replikerar snabbt och utan tvekan i rösten.
-Jag kan berätta att finalen i första akten blir något som aldrig har gjorts i Lindesberg tidigare. Det kommer att bli det absolut mäktigaste ni har sett, ler han.
Får du avslöja vad du menar med det?
-Jadå, det är ingen fara. Det innebär att hela Manskören Harmoni, hela Lindesbergs Storband och hela estetprogrammet tillsammans med en rad soloartister kommer att sjunga samtidigt. Det innebär alltså att… (Per räknar på fingrarna lite snabbt). Det kommer att vara över 80 pers på scenen samtidigt. Det blir enormt, utbrister han.
Finalen i första akten kommer dessutom kryddas med tusentalet åhörare.
-Vi kommer att uppmana publiken att sjunga med. Låten som framförs är Coldplays låt ”Viva la vida”, berättar Fritzell.
Som tidigare berättat har galan kryddats med artisterna Linda Bengtzing och Markoolio. Dessutom kommer Per Fritzell själv göra flera inhopp, bland annat tillsammans med komikern Peter Kjellström.
-Det kommer att bli jätteroligt och vi tror att publiken får en helt fantastisk kväll. Det är också hela syftet med det här, att göra Lindesberg till en ännu mer fantastisk plats att bo på, avslutar Fritzell.
Biljetter kan köpas på Bokia i Lindesberg, på Lindesberg Arena eller via webben på: www.biljettforum.se
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.