På lördag smäller det på judomattan i Oxelösund. 2016 års lag-SM avgörs och Frövi Judoklubb ställer upp med lag både på herr- och damsidan. Med i herrlaget finns Frederik Gourlay, som i en intervju med LindeNytt ger sina tankar inför mästerskapet.
– Jag är taggad och sugen. Det ska bli riktigt kul, säger Frederik Gourlay från herrlaget.
Om bara två dagar är det dags för årets stora händelse inom svensk judo. Svenska judoförbundet håller då sitt lag-SM, en tävling som denna gång avgörs i Oxelösund. Frövi Judoklubb kommer från ett fjolår med herrbrons hemma i Arenan och nu blickar klubben mot guld.
Glädjande är att damerna återigen finns med på SM-programmet, efter att ha stått över föregående år. På damsidan mönstrar Frövi Judo ett lag med sex namn och förhoppningarna är stora, inte minst då klubben länge dominerat tillsammans med SPIF (Stockholmspolisen). Även herrlaget har gjort historiskt sett fina resultat och det svenska mästerskapet har en väldigt hög status hos atleterna.
– Det är en lagtävling och det innebär att man inte tävlar individuellt, som man gör i vanliga fall. Nu är det hela laget som hjälps åt. Det är det som är så speciellt, för det är inte så ofta som det är lagtävlingar, förklarar Frederik och fortsätter.
– Plus att det är det är en grej med de som man tränar varje dag med. Nu får vi chansen att tillsammans göra något, jaga vinster och så vidare.
Skadeskjutet herrlag: ”Hoppas att vi når långt”
Frederik är en av sex atleter som ingår i herrlaget. Där har 24-åringen sällskap av Andreas Lindqvist, Christoffer ”Big Chris” Johansson, Rasul Rezae och Adrian samt Lucas Gissberg.
Fröviherrarna tog alltså hem bronset i sitt senaste lag-SM och laget jagar sitt första guld sedan 2010. Uppladdningen för SM i Oxelösund har dock störts av skador, något som håller bröderna Sebastian och Jonathan Fagerhill borta från tävling. Frövi reser till tävlingsorten imorgon för invägning och trots avbräcken är målen högt ställda.
– Jag hoppas att vi når långt, det hade varit riktigt kul. Men samtidigt vet jag hur laget ser ut i år och att det varit ganska många skador. Vi har inget fullt lag, men jag hoppas verkligen på medalj i vilket fall, säger Frederik.
– Sen är drömmen guld. Så är det alltid.
Frövi Judoklubbs SM-trupper:
Damer:
Ebba Friberg
Ebba Glaas
Ida Eriksson
Lina Matérne
Matilda Östling
Sofia Björklund
Herrar:
Adrian Gissberg
Andreas Lindqvist
Christoffer Johansson
Frederik Gourlay
Lucas Gissberg
Rasul Rezae
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.