Det är dags för SM-helg i Lindesberg. Frövi Judoklubb står värd för en tvådagars judofest, där hemmaklubben ställer upp med en rad starka namn. Bland många medaljhopp finns Anna Bernholm som vänt hem för mästerskapen.
Det har blivit dags för årets kanske största event för Frövi Judoklubb. Med start idag lördag arrangeras de svenska mästerskapen i judo i Arenan, ett evenemang som ursprungligen skulle gått i Trollhättan.
Problem som uppdagades under våren gjorde det dock omöjligt för Trollhättan att hålla fast vid sitt värdskap. Frågan ställdes då till Frövi, som inte var sena med att tacka ja till att ta över tävlingen. Judofesten blir en stor händelse för klubben.
– Den här typen av helg är egentligen alldeles nytt. Vi har haft individuellt SM, både på juniorsidan och även senior innan vi byggde Arenan. Från och med förra året gör man en satsning på en gemensam SM-helg och nu får vi chansen på det, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
Sportsligt ställer Bergslagsgänget i vanlig ordning ett slagkraftigt gäng på mattan. Helgen som gick gav dessutom positiva tecken, med framgångar på flera håll. Bland annat slog Ella Andersson till med ett brons i Portugal med kadettlandslaget, samtidigt som Anna Bernholm plockade viktiga OS-poäng borta i Kina.
– Det var en fantastiskt bra helg! En fin uppladdning inför SM som kommer nu, kommenterar Nyberg.
Anna kommer hem mitt i OS-jakten: ”Ett givet medaljhopp”
SM-helgen pågår lördag och söndag, båda dagarna med tävlingar från tio på förmiddagen. Lördagen vigs åt kadetter och seniorer, medan söndagen fokuserar på juniorerna och veteranklassen. Från Frövi Judoklubb finns det gott om hopp som hemmapubliken ska kunna bära fram till medalj.
– Vi har stor medaljchans på alla damklasser skulle jag säga. Naturligtvis även i -73 herr med (Frederik) Gourlay, -66 med Rasul (Rezae) och 100 kilo med Jonathan Fagerhill. Där kommer alla de bästa hit, även de som ligger med på världstouren, förklarar Björn Nyberg.
Som om det inte räckte har det kanske största namnet av alla rest hem för SM-tävlingarna. Anna Bernholm är på plats i Lindesberg Arena under helgen och den OS-jagande atleten blir ett häftigt inslag, det håller även Björn Nyberg med om.
– Ja, jättekul och jätteroligt! Det är inte så ofta vi får ha henne här hemma för de svenska mästerskapen. Det brukar annars krocka med internationella tävlingar. Det blir väldigt roligt att Anna kommer, det är så klart ett givet medaljhopp för oss.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.