Det är dags för SM-helg i Lindesberg. Frövi Judoklubb står värd för en tvådagars judofest, där hemmaklubben ställer upp med en rad starka namn. Bland många medaljhopp finns Anna Bernholm som vänt hem för mästerskapen.
Det har blivit dags för årets kanske största event för Frövi Judoklubb. Med start idag lördag arrangeras de svenska mästerskapen i judo i Arenan, ett evenemang som ursprungligen skulle gått i Trollhättan.
Problem som uppdagades under våren gjorde det dock omöjligt för Trollhättan att hålla fast vid sitt värdskap. Frågan ställdes då till Frövi, som inte var sena med att tacka ja till att ta över tävlingen. Judofesten blir en stor händelse för klubben.
– Den här typen av helg är egentligen alldeles nytt. Vi har haft individuellt SM, både på juniorsidan och även senior innan vi byggde Arenan. Från och med förra året gör man en satsning på en gemensam SM-helg och nu får vi chansen på det, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
Sportsligt ställer Bergslagsgänget i vanlig ordning ett slagkraftigt gäng på mattan. Helgen som gick gav dessutom positiva tecken, med framgångar på flera håll. Bland annat slog Ella Andersson till med ett brons i Portugal med kadettlandslaget, samtidigt som Anna Bernholm plockade viktiga OS-poäng borta i Kina.
– Det var en fantastiskt bra helg! En fin uppladdning inför SM som kommer nu, kommenterar Nyberg.
Anna kommer hem mitt i OS-jakten: ”Ett givet medaljhopp”
SM-helgen pågår lördag och söndag, båda dagarna med tävlingar från tio på förmiddagen. Lördagen vigs åt kadetter och seniorer, medan söndagen fokuserar på juniorerna och veteranklassen. Från Frövi Judoklubb finns det gott om hopp som hemmapubliken ska kunna bära fram till medalj.
– Vi har stor medaljchans på alla damklasser skulle jag säga. Naturligtvis även i -73 herr med (Frederik) Gourlay, -66 med Rasul (Rezae) och 100 kilo med Jonathan Fagerhill. Där kommer alla de bästa hit, även de som ligger med på världstouren, förklarar Björn Nyberg.
Som om det inte räckte har det kanske största namnet av alla rest hem för SM-tävlingarna. Anna Bernholm är på plats i Lindesberg Arena under helgen och den OS-jagande atleten blir ett häftigt inslag, det håller även Björn Nyberg med om.
– Ja, jättekul och jätteroligt! Det är inte så ofta vi får ha henne här hemma för de svenska mästerskapen. Det brukar annars krocka med internationella tävlingar. Det blir väldigt roligt att Anna kommer, det är så klart ett givet medaljhopp för oss.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.