Det är dags för SM-helg i Lindesberg. Frövi Judoklubb står värd för en tvådagars judofest, där hemmaklubben ställer upp med en rad starka namn. Bland många medaljhopp finns Anna Bernholm som vänt hem för mästerskapen.
Det har blivit dags för årets kanske största event för Frövi Judoklubb. Med start idag lördag arrangeras de svenska mästerskapen i judo i Arenan, ett evenemang som ursprungligen skulle gått i Trollhättan.
Problem som uppdagades under våren gjorde det dock omöjligt för Trollhättan att hålla fast vid sitt värdskap. Frågan ställdes då till Frövi, som inte var sena med att tacka ja till att ta över tävlingen. Judofesten blir en stor händelse för klubben.
– Den här typen av helg är egentligen alldeles nytt. Vi har haft individuellt SM, både på juniorsidan och även senior innan vi byggde Arenan. Från och med förra året gör man en satsning på en gemensam SM-helg och nu får vi chansen på det, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
Sportsligt ställer Bergslagsgänget i vanlig ordning ett slagkraftigt gäng på mattan. Helgen som gick gav dessutom positiva tecken, med framgångar på flera håll. Bland annat slog Ella Andersson till med ett brons i Portugal med kadettlandslaget, samtidigt som Anna Bernholm plockade viktiga OS-poäng borta i Kina.
– Det var en fantastiskt bra helg! En fin uppladdning inför SM som kommer nu, kommenterar Nyberg.
Anna kommer hem mitt i OS-jakten: ”Ett givet medaljhopp”
SM-helgen pågår lördag och söndag, båda dagarna med tävlingar från tio på förmiddagen. Lördagen vigs åt kadetter och seniorer, medan söndagen fokuserar på juniorerna och veteranklassen. Från Frövi Judoklubb finns det gott om hopp som hemmapubliken ska kunna bära fram till medalj.
– Vi har stor medaljchans på alla damklasser skulle jag säga. Naturligtvis även i -73 herr med (Frederik) Gourlay, -66 med Rasul (Rezae) och 100 kilo med Jonathan Fagerhill. Där kommer alla de bästa hit, även de som ligger med på världstouren, förklarar Björn Nyberg.
Som om det inte räckte har det kanske största namnet av alla rest hem för SM-tävlingarna. Anna Bernholm är på plats i Lindesberg Arena under helgen och den OS-jagande atleten blir ett häftigt inslag, det håller även Björn Nyberg med om.
– Ja, jättekul och jätteroligt! Det är inte så ofta vi får ha henne här hemma för de svenska mästerskapen. Det brukar annars krocka med internationella tävlingar. Det blir väldigt roligt att Anna kommer, det är så klart ett givet medaljhopp för oss.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.