Det är dags för SM-helg i Lindesberg. Frövi Judoklubb står värd för en tvådagars judofest, där hemmaklubben ställer upp med en rad starka namn. Bland många medaljhopp finns Anna Bernholm som vänt hem för mästerskapen.
Det har blivit dags för årets kanske största event för Frövi Judoklubb. Med start idag lördag arrangeras de svenska mästerskapen i judo i Arenan, ett evenemang som ursprungligen skulle gått i Trollhättan.
Problem som uppdagades under våren gjorde det dock omöjligt för Trollhättan att hålla fast vid sitt värdskap. Frågan ställdes då till Frövi, som inte var sena med att tacka ja till att ta över tävlingen. Judofesten blir en stor händelse för klubben.
– Den här typen av helg är egentligen alldeles nytt. Vi har haft individuellt SM, både på juniorsidan och även senior innan vi byggde Arenan. Från och med förra året gör man en satsning på en gemensam SM-helg och nu får vi chansen på det, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
Sportsligt ställer Bergslagsgänget i vanlig ordning ett slagkraftigt gäng på mattan. Helgen som gick gav dessutom positiva tecken, med framgångar på flera håll. Bland annat slog Ella Andersson till med ett brons i Portugal med kadettlandslaget, samtidigt som Anna Bernholm plockade viktiga OS-poäng borta i Kina.
– Det var en fantastiskt bra helg! En fin uppladdning inför SM som kommer nu, kommenterar Nyberg.
Anna kommer hem mitt i OS-jakten: ”Ett givet medaljhopp”
SM-helgen pågår lördag och söndag, båda dagarna med tävlingar från tio på förmiddagen. Lördagen vigs åt kadetter och seniorer, medan söndagen fokuserar på juniorerna och veteranklassen. Från Frövi Judoklubb finns det gott om hopp som hemmapubliken ska kunna bära fram till medalj.
– Vi har stor medaljchans på alla damklasser skulle jag säga. Naturligtvis även i -73 herr med (Frederik) Gourlay, -66 med Rasul (Rezae) och 100 kilo med Jonathan Fagerhill. Där kommer alla de bästa hit, även de som ligger med på världstouren, förklarar Björn Nyberg.
Som om det inte räckte har det kanske största namnet av alla rest hem för SM-tävlingarna. Anna Bernholm är på plats i Lindesberg Arena under helgen och den OS-jagande atleten blir ett häftigt inslag, det håller även Björn Nyberg med om.
– Ja, jättekul och jätteroligt! Det är inte så ofta vi får ha henne här hemma för de svenska mästerskapen. Det brukar annars krocka med internationella tävlingar. Det blir väldigt roligt att Anna kommer, det är så klart ett givet medaljhopp för oss.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.