Det är dags för SM-helg i Lindesberg. Frövi Judoklubb står värd för en tvådagars judofest, där hemmaklubben ställer upp med en rad starka namn. Bland många medaljhopp finns Anna Bernholm som vänt hem för mästerskapen.
Det har blivit dags för årets kanske största event för Frövi Judoklubb. Med start idag lördag arrangeras de svenska mästerskapen i judo i Arenan, ett evenemang som ursprungligen skulle gått i Trollhättan.
Problem som uppdagades under våren gjorde det dock omöjligt för Trollhättan att hålla fast vid sitt värdskap. Frågan ställdes då till Frövi, som inte var sena med att tacka ja till att ta över tävlingen. Judofesten blir en stor händelse för klubben.
– Den här typen av helg är egentligen alldeles nytt. Vi har haft individuellt SM, både på juniorsidan och även senior innan vi byggde Arenan. Från och med förra året gör man en satsning på en gemensam SM-helg och nu får vi chansen på det, berättar Björn Nyberg från Frövi Judo.
Sportsligt ställer Bergslagsgänget i vanlig ordning ett slagkraftigt gäng på mattan. Helgen som gick gav dessutom positiva tecken, med framgångar på flera håll. Bland annat slog Ella Andersson till med ett brons i Portugal med kadettlandslaget, samtidigt som Anna Bernholm plockade viktiga OS-poäng borta i Kina.
– Det var en fantastiskt bra helg! En fin uppladdning inför SM som kommer nu, kommenterar Nyberg.
Anna kommer hem mitt i OS-jakten: ”Ett givet medaljhopp”
SM-helgen pågår lördag och söndag, båda dagarna med tävlingar från tio på förmiddagen. Lördagen vigs åt kadetter och seniorer, medan söndagen fokuserar på juniorerna och veteranklassen. Från Frövi Judoklubb finns det gott om hopp som hemmapubliken ska kunna bära fram till medalj.
– Vi har stor medaljchans på alla damklasser skulle jag säga. Naturligtvis även i -73 herr med (Frederik) Gourlay, -66 med Rasul (Rezae) och 100 kilo med Jonathan Fagerhill. Där kommer alla de bästa hit, även de som ligger med på världstouren, förklarar Björn Nyberg.
Som om det inte räckte har det kanske största namnet av alla rest hem för SM-tävlingarna. Anna Bernholm är på plats i Lindesberg Arena under helgen och den OS-jagande atleten blir ett häftigt inslag, det håller även Björn Nyberg med om.
– Ja, jättekul och jätteroligt! Det är inte så ofta vi får ha henne här hemma för de svenska mästerskapen. Det brukar annars krocka med internationella tävlingar. Det blir väldigt roligt att Anna kommer, det är så klart ett givet medaljhopp för oss.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.