Fotbollssäsongen har tagit paus men vid Fröjevi IP är aktiviteten fortsatt stor. Veckans friidrottsläger fyller både löparbanor, höjdhoppsmattor och längdhoppsgropar med ungdomar. Bakom initiativet står Frövi IK och Wedevågs IF.
Sedan i måndags är Frövi IK:s och Wedevågs IF:s friidrottsläger igång. Lägret riktar sig till ungdomar från årskurs 9 och nedåt, som under fem dagar får testa på friidrottens alla konster. Varje dag innebär bekantskap med nya grenar och man försöker att ge barnen en så stor variation som möjligt.
– Idag är det höjdhopp och spjutkastning på programmet för de yngre. De äldre kommer också att hoppa längd och tresteg, berättar Cecilia Arensmeier som är ansvarig för lägret.
Cecilia är verksam i Frövi IK, som tillsammans med Wedevågs IF står bakom initiativet. Lägerveckan pågår från måndag till fredag mellan 10-13 varje dag, med ett kortare mellanmålsuppehåll. Med undantag för en dag kommer man att hålla till på Fröjevi IP.
– De här äldsta kommer att vara i Vedevåg nu på onsdagen. De ska prova slägga, diskus och stavhopp och vi har bättre möjligheter att göra det där. De stora släggorna gör inte så fina hål i gräsmattan här, förklarar Cecilia Arensmeier.
”Ledarna gör ett jättejobb”
– Så här långt tycker jag att lägret har gått bra. Några av de som är med har tränat med oss tidigare och andra är helt nya. Vi försöker att hinna igenom så att de får prova så många grenar som möjligt under veckan, förklarar Cecilia och från ungdomshåll verkar det finnas en och annan favoritgren.
– Det roligaste kommer bli att springa 200 meter. Jag brukar vara ganska snabb, berättar en av de yngre friidrottarna.
En annan yngling oroas mer över vädret, som spås bli värre under mitten av veckan.
– Imorgon (onsdag) kommer det att regna jättemycket och åska. Jag hoppas inte att det blir så.
Lägret pågår med olika aktiviteter under fyra dagar, innan man på fredagen avslutar med en lagtävling. Där kommer de tre grupperna att tävla om att samla poäng, något man gör dels genom att delta och dels genom att man slå sitt tidigare resultat under veckan. Totalt finns 25 anmälda på plats under lägret och Cecilia Arensmeier har hjälp av ett tiotal ungdomsledare.
– Jag vill framförallt lyfta fram våra ledare. Den här veckan är lika mycket för dem som den är för barnen. Ledarna gör ett jättejobb och det är kul att de vill engagera sig.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.