På måndagsmorgonen släppte Svenskt Näringsliv årets företagsranking, där landets 290 kommuner listas efter sin förmåga att vara ”företagsvänlig”. Då framgick att Lindesberg rasat tillbaka i rankingen, trots att utsikterna såg så ljusa ut efter fjolårets goda framgång. (Läs tidigare artikel nedan)
Tillbakagången kom naturligtvis som ett hårt slag i ansiktet på Lindesbergs kommun näringslivsenhet och för Åke Ström som är enhetschef där. Han hade räknat med att klättra i rang ytterligare, varför bakslaget kom som en mycket tråkig nyhet. Dock anser han det viktigt att se i detalj vad som gått så galet fel. Vi stämde därför träff med Åke Ström på ett lunchmöte – där själva lunchen förvisso uteblev – för att prata om ett antal sjunkbomber som har dragit Lindesberg tillbaka i listan.
De två tyngsta bomberna visade sig vara bristen på nyföretagande och brist på kompetent arbetskraft. På dessa två frågor har Linde tappat 61 respektive 78 platser i jämförelse med förra året.
Vidare ser man att kommunala regler och byråkrati är något som upprör och sedermera får kritik av de tillfrågade företagarna. Åke Ström har förståelse för det och är inte ett dugg road av detta faktum.
-Det här med fyrkantig byråkrati nu igen. Vi pratade ju ganska nyligen om detta i samband med att uteserveringarna i stan fått förbud att använda plastmöbler, kommenterar Åke som efterlyser ett rundare tänkande i sådana frågor.
Kommunal konkurrens är också något som tycks förekomma i alldeles för bred utsträckning och dessutom verkar skolan ha en negativ inställning till företagande. Skolans attityder till företagande placerar Lindesberg på plats 246 i frågan, alltså i bottenskrapet. Men också kommunala tjänstemäns attityder till företagande ligger uselt till. I sistnämnda fråga ligger Linde på 217:e plats.
Årets ranking blev alltså inte vad man hade hoppats på, men för att trenden inte skall fortsätta krävs naturligtvis mycket tuffare tag från kommunens nya utvecklingsenhet för att styra upp skutan igen.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.