På måndagsmorgonen släppte Svenskt Näringsliv årets företagsranking, där landets 290 kommuner listas efter sin förmåga att vara ”företagsvänlig”. Då framgick att Lindesberg rasat tillbaka i rankingen, trots att utsikterna såg så ljusa ut efter fjolårets goda framgång. (Läs tidigare artikel nedan)
Tillbakagången kom naturligtvis som ett hårt slag i ansiktet på Lindesbergs kommun näringslivsenhet och för Åke Ström som är enhetschef där. Han hade räknat med att klättra i rang ytterligare, varför bakslaget kom som en mycket tråkig nyhet. Dock anser han det viktigt att se i detalj vad som gått så galet fel. Vi stämde därför träff med Åke Ström på ett lunchmöte – där själva lunchen förvisso uteblev – för att prata om ett antal sjunkbomber som har dragit Lindesberg tillbaka i listan.
De två tyngsta bomberna visade sig vara bristen på nyföretagande och brist på kompetent arbetskraft. På dessa två frågor har Linde tappat 61 respektive 78 platser i jämförelse med förra året.
Vidare ser man att kommunala regler och byråkrati är något som upprör och sedermera får kritik av de tillfrågade företagarna. Åke Ström har förståelse för det och är inte ett dugg road av detta faktum.
-Det här med fyrkantig byråkrati nu igen. Vi pratade ju ganska nyligen om detta i samband med att uteserveringarna i stan fått förbud att använda plastmöbler, kommenterar Åke som efterlyser ett rundare tänkande i sådana frågor.
Kommunal konkurrens är också något som tycks förekomma i alldeles för bred utsträckning och dessutom verkar skolan ha en negativ inställning till företagande. Skolans attityder till företagande placerar Lindesberg på plats 246 i frågan, alltså i bottenskrapet. Men också kommunala tjänstemäns attityder till företagande ligger uselt till. I sistnämnda fråga ligger Linde på 217:e plats.
Årets ranking blev alltså inte vad man hade hoppats på, men för att trenden inte skall fortsätta krävs naturligtvis mycket tuffare tag från kommunens nya utvecklingsenhet för att styra upp skutan igen.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.