På måndagsmorgonen släppte Svenskt Näringsliv årets företagsranking, där landets 290 kommuner listas efter sin förmåga att vara ”företagsvänlig”. Då framgick att Lindesberg rasat tillbaka i rankingen, trots att utsikterna såg så ljusa ut efter fjolårets goda framgång. (Läs tidigare artikel nedan)
Tillbakagången kom naturligtvis som ett hårt slag i ansiktet på Lindesbergs kommun näringslivsenhet och för Åke Ström som är enhetschef där. Han hade räknat med att klättra i rang ytterligare, varför bakslaget kom som en mycket tråkig nyhet. Dock anser han det viktigt att se i detalj vad som gått så galet fel. Vi stämde därför träff med Åke Ström på ett lunchmöte – där själva lunchen förvisso uteblev – för att prata om ett antal sjunkbomber som har dragit Lindesberg tillbaka i listan.
De två tyngsta bomberna visade sig vara bristen på nyföretagande och brist på kompetent arbetskraft. På dessa två frågor har Linde tappat 61 respektive 78 platser i jämförelse med förra året.
Vidare ser man att kommunala regler och byråkrati är något som upprör och sedermera får kritik av de tillfrågade företagarna. Åke Ström har förståelse för det och är inte ett dugg road av detta faktum.
-Det här med fyrkantig byråkrati nu igen. Vi pratade ju ganska nyligen om detta i samband med att uteserveringarna i stan fått förbud att använda plastmöbler, kommenterar Åke som efterlyser ett rundare tänkande i sådana frågor.
Kommunal konkurrens är också något som tycks förekomma i alldeles för bred utsträckning och dessutom verkar skolan ha en negativ inställning till företagande. Skolans attityder till företagande placerar Lindesberg på plats 246 i frågan, alltså i bottenskrapet. Men också kommunala tjänstemäns attityder till företagande ligger uselt till. I sistnämnda fråga ligger Linde på 217:e plats.
Årets ranking blev alltså inte vad man hade hoppats på, men för att trenden inte skall fortsätta krävs naturligtvis mycket tuffare tag från kommunens nya utvecklingsenhet för att styra upp skutan igen.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.