David Fiske, pastor i Kristinakyrkan och Elin Olofsson, Gåvoboden samlar in julklappar. Foto: Jennie Einarsson

Gemensamma krafter skapar en finare jul för utsatta familjer

För många är julen en högtid förknippad med familjemys, julklappar och julmat – men inte för alla. I många familjer får man inte ekonomin att gå ihop och julen kan istället innebära en tuff period där utsattheten utmärker sig ännu mer. Därför går nu Gåvoboden och Kristinakyrkan i Lindesberg samman i en Julklappsinsamling för att sprida julglädje hos utsatta barnfamiljer.
– Det är viktigare nu än någonsin att verkligen gå med varandra och visa att man bryr sig. Jag är så glad att se att samhället verkligen vill hjälpa till, säger initiativtagaren Elin Olofsson.

Det har hunnit gå tre år sedan Elin Olofsson samlade in julklappar till utsatta barnfamiljer för första gången. Då resulterade det i 150 julklappar som delades ut i Örebro län och sedan dess har projektet vuxit sig allt större.

– Jag hade aldrig någonsin hade kunnat tänka mig hur stort det har blivit, det är så kul. Första året satt jag hemma i mitt vardagsrum och slog in julklappar hela nätterna och sedan åkte jag runt själv och delade ur dem, jag åkte bland annat ända till Västerås. Jag hade aldrig kunnat tro att jag skulle stå här idag med med flera volontärarbetare, det är helt fantastiskt, säger Elin Olofsson, som driver Gåvoboden i Lindesberg.

Inför julen 2023 kände Elin att det var dags att lägga in en ännu högre växel. Genom att kroka arm med Kristinakyrkan i Lindesberg har man skapat bättre förutsättningar att nå ut till de familjer som är i lite extra behov av hjälp.

– Jag träffade på David Fiske från Kristinakyrkan på Erikshjälpen under en insamlingskampanj för Världens Barn och vi insåg snabbt att vi skulle kunna samarbeta. Vi vill nå ut till så många familjer som möjligt och Kristinakyrkan har redan lite koll på vilka som kan behöva en hjälpande hand, förklarar Elin och får en instämmande nick från pastor David Fiske.

– Jag tycker det är jättebra att vi i kommunen som är engagerade i att hjälpa människor kan samarbeta, det är bra för alla. Kristinakyrkan är väldigt glada, det känns naturligt att vi gör det här, säger David.

I det ideella projektet Matkassen delar Kristinakyrkan med stöd från Hemköp, ICA Östermalm, Frosths Konditori och Café St Mary ut matkassar varje tisdag till behövande i kommunen. Detta har gjort att man redan är i kontakt med barnfamiljer som kan vara i behov av julklappar.

– I år kommer vi även att ha en julfest där vi kommer att dela ut julklappar till barnen. Vi vill inte bara kunna hjälpa till med en matkasse utan även på fler sätt och det här är ett sätt att göra det på, menar David.

Rebecca Persson från Nya Snickerifabriken visar upp julklappssäcken. Foto: Jennie Einarsson

Då Gåvoboden endast har öppet två dagar i veckan, onsdagar och torsdagar klockan 09.00-12.00 så har man fått hjälp av Nya Snickerifabriken med julklappsinsamlingen.

– Vi har ett jättefint samarbete med Nya Snickerifabriken. Det finns en julklappsäck där så att man kan lämna in julklappar så som leksaker eller presentkort. De behöver inte vara inslagna då vi måste se vad det är för att kunna matcha ihop leksakerna med barnens önskelistor, förklarar Elin.

Under julskyltningen första advent bjuder Gåvobutiken i Lindesberg in till adventsmys med glöggfika där alla som vill får hjälpa till att slå in julklappar som ska delas ut.

– Blombergska Bokhandeln ställer upp med bord så att vi slipper sitta på golvet och slå in julklapparna. MEJK kommer att sponsra med kläder men även med kartonger och julklappspapper som vi kan använda när vi slår in paketen, det är superbra. Det är jättekul att det är så många som vill hjälpa till, säger Elin glatt.

När LindeNytt är på besök trillar plötsligt den allra första önskelistan in på mailen och Elin spricker ut i ett stort leende.

– Nu ska jag in och leta bland leksakerna och se vad vi kan matcha ihop. Det här har jag sett fram emot, att få veta att det här barnet har önskat sig en leksak och sedan är det någon som har skänkt en sådan. Det är då man känner att man gör skillnad, det här ska bli så roligt, utbrister hon.

Här kan du läsa mer om Julklappsinsamlingen.

Publicerad 24 november 2023 klockan 15:00

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något ...

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro ...
26 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
26 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.

25 juni 2025 klockan 11:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.

23 juni 2025 klockan 12:29 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar...

Lista: Här firas midsommar

Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder ...

Villa som brann i vintras brann igen

En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut ...

Nämnden röstade för att lägga ned Vedevågs skola: ”Nödvändigt”

Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs ...

Foto: Camilla Lagerman

Trio döms till hårda fängelsestraff för våldtäkter mot barn

De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.

16 juni 2025 klockan 13:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dramatisk biljakt fick sitt slut i Vedevåg
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som ...
16 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2025
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan...
14 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Utspringet!
Stämningen var på topp - och likaså vädret, som dagen till ära bjöd på sommar i ordets rätta bemärkelse. Se när studenterna på fredagen ...
13 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

2025-06-06

2025-06-05

2025-06-04

2025-06-04

2025-06-03

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-06-30 23:27