För den som tycker om vin och ville lära sig mer om denna druvdryck och prova på sex olika sorter, hade ikväll möjlighet att göra det på restaurang Genco’s Bar. De tidigare provningarna har gjort stor succé på Genco’s, och den här lördagskvällen var sannerligen inte något undantag. – Den här gången var vinerna från Italien och Spanien, berättar restaurangägaren Hasan Agrali.
Det är sånär som på fullsatt inne på Lindesbergs grekiska restaurang Genco’s. Den här lördagskvällen har man anordnat årets första provning, en klassisk vinprovning. Sommelier är liksom tidigare vinimportören Mats Barlow, som kan sin sak både utan och innan.
– Man får prova viner, sex olika sorter. Mats Barlow pratar om de olika vinerna och man får prova alla sex sorterna. Mats berättar historia om vinerna och vad man kan äta och inte äta till. Den här gången var vinerna från Spanien och Italien. Vi serverar dessutom en trerättersmiddag, förrätt, varmrätt och efterrätt. Det tar mellan tre och fyra timmar allt som allt, berättar restaurangägaren Hasan Agrali.

Provningar av olika slag har Genco’s anordnat tidigare, däribland en champagneprovning. Framöver kommer det också att bli något av en ”blandprovning”, blandade destillerier, med lite smått och gott; konjak, wiske(y) och rom. Tidigare gånger har det resulterat i riktig succé och även ikväll är intresset mycket stort.
– Förra gången var det fullsatt och det är det nu också. Det är uppskattat, och det var många som delade det Facebook. Man tycker att det är roligt att det händer något i Lindesberg, det är kul att det finns här. Man spar både tid och pengar, i Örebro till exempel hade det varit mycket dyrare, säger Hasan Agrali.

Gästerna pratar och skrattar, luktar och smakar på vinet. Det råder en gemytlig och trevlig stämning, det har kommit att bli en riktig höjdarkväll. De har ett gäng olika glas framför sig och om bara en liten stund väntar desserten. För att vara med under en vinprovning, eller vilken sorts provning som helst, behöver man vare sig vara någon finsmakare eller vinproffs, det är ju därför som Mats Barlow är där och guidar gästerna,
och för att man ska få möjlighet att prova på under de allra bästa förutsättningarna. Hasan berättar:
– Man lär sig och Mats hjälper till och förklarar. Det var många som är lite äldre här ikväll, och de har säkert druckit vin tidigare, men man behöver inte ha gjort det. Här på Genco’s har vi alltid bra vin i kylen, vi satsar på att ha bra viner.
Skulle man vara sugen på provning så kan man alltid höra efter på Genco’s, kanske vill företaget få prova på lite, eller till något annat evenemang. Även på Genco’s hemsida, som ni hittar här!, kan man se vad som planeras då kommande evenemang ständigt uppdateras.
– Nästa grej vi ska ha är på allahjärtansdag i februari, då är det middag och fina och bra erbjudanden, både i köket och baren. Jag hoppas också att det ska komma någon trubadur, så kanske trubadur också, avslutar Hasan.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.