Lindesbergs invånare får tummen upp och massor av beröm av Mattias Barlow på Lindesbergs Stadshotell. Varför? Ja, i just detta fallet handlar det om att han älskar invånarnas inställning till det här med halloweenfester.-I Lindesberg bjuder man verkligen på sig själv. I t ex Örebro är man inte ens i närheten, där är det rätt trist om jag får säga det själv, förklarar Mattias.
Under helgen arrangeras två större fester i trakterna med anknytning till den amerikaniserade irländska högtiden halloween. Det är till Lindesbergs Stadshotell eller Löa bygdegård man skall bege sig om man önskar ta ut svängarna och klä sig något udda.
Mattias Barlow ansvarar för hotellverksamheten i Linde och var med vid fjolårets fest för första gången.
-Jag gillar verkligen Lindesbergarnas inställning till det här med halloweenfester, att de bjuder så mycket på sig själva. I Örebro, där jag bor, är det väldigt trist att gå ut på halloween. Där gör man allt för att se så bra ut som möjligt och på sin höjd att man har en liten spindel målad i ansiktet. Ja, bara något litet som inte ”stör”. I Linde är det ju rena galenskaper i jämförelse och det är så underbart att se, säger Mattias.
Han minns bland annat två inslag från förra året lite extra starkt.
-Det kom en gäst klädd i helkroppsstrumpa, skrattar Mattias och fortsätter:
-Vi hade även någon utklädd till en jäkligt stor fågel. Vi gick och plockade fjädrar i en vecka efter festen och det gör oss absolut ingenting, det är så det skall vara, poängterar han.
Hotellets tradition är att uppmuntra till galna inslag och man gör inget undantag i år.
-Vi kommer att utse en vinnare under kvällen, där den bäst klädda får ett pris för bedriften.
Fotnot: Halloweenfesterna på hotellet och i Löa arrangeras under lördagskvällen.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
I en satsning för att utrota livmoderhalscancer finns ett vaccinationserbjudande till kvinnor födda 1994–1999, där gratis vaccinering mot HPV erbjuds. För att uppnå flockimmunitet krävs att 70 procent av kvinnorna i målgruppen vaccinerar sig – men i Region Örebro län går det för långsamt. Nu går man därför ut med en uppmaning till målgruppen att ta ett stick i armen senast den 30 juni, då projekttiden löper ut.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
INSÄNDARE/DEBATT: Den 12 maj ska kommunfullmäktige fatta beslut om ansvarsfrihet för socialnämnden för verksamhetsåret 2024. Trots en tydlig och allvarlig revisionskritik väljer kommunfullmäktiges ordförande att föreslå ansvarsfrihet – i direkt strid med revisorernas rekommendation. Det är ett beslut som riskerar att urholka förtroendet för det politiska systemet och vårt gemensamma ansvarstagande.
INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.
Författaren Tomas Molin håller tempot uppe och släpper för fjärde året i rad en ny bok om fascinerande ödehus. I den nya boken får vi bland annat ta del av ett kapitel som ägnas åt den spännande berättelsen om ödegården Östanby i Gusselby – en plats som haft en mängd olika verksamheter sedan 1900-talet. – Jag har fått tag på kedjan av ägare, och det blev en både sorglig och rätt häftig historia, berättar författaren Tomas Molin.