Politiker, tjänstemän och varumärkesplattformskonstruktörer visade både "glöd och gemenskap" för att göra Lindesberg lockande. Foto: Hans Andersson
Glöd och tre kullar ska Locka till Linde
Lindesberg ska få en ny kostym. Idag presenterades en ny varumärkesplattform.
– Kommunen har avsatt 300 000 kr och kommer att göra loggor och annat varumärkesmaterial tillgängligt för alla. När vi drar igång det här kommer skyltar, t ex vid infarterna, att bytas ut, sade näringslivschefen Merit Israelsson.
Ett tätt och samlat intresse för presentationen av varumärket Lindesberg. Foto: Hans Andersson
Det var vid ett mycket välbesökt frukostmöte på Stadshotellet och en presskonferens efteråt, som det i stort sett färdiga materialet och tanken bakom hur ”varumärket” Lindesberg ska presenteras.
– Hela kommunen – från Kloten till Fellingsbro – ska förknippas med känslor och associationer som presenteras i en tydlig och enhetlig form och bild, sade Lars Ericson från företaget Liljedal Communication i Örebro som haft kommunens uppdrag att arbeta fram en varumärkeshandbok som bygger på en strategi att peka ut s k profilområden. Profilområden där olika aktörer inom sex områden som skola, kultur, kommun, företag, idrott med värdeladdade ord som glöd och gemenskap ska locka besökare hit, få dem att komma tillbaka och locka andra hit.
– Det känns bra att varumärkesplattformen täcker in hela kommunen och olika profilområden, sade Susanne Karlsson (C) som sitter i kommunstyrelsen. Själva loggan känns modern med en känsla som förklarar hela tänket runt varumärket Lindesberg – ett långsiktigt helhetstänk.
Så här ser den nya logotypen ut. Foto: Liljedal Communication
Nuvarande logga, som syns på kommunens tröjor, ryggsäckar, papper och hemsidor, och som skämtsamt kallades ”Hawaii-loggan” på presskonferensen, försvinner och den nya ska användas av alla som vill att Lindesberg ska synas.
Moderaten Pär-Ove Lindqvist sa att ”man inte bara FÅR, utan man SKA ladda ner den nya loggan”. Men det nya kan kombineras med lokal och anpassad information och Merit Israelsson lovade att t ex varumärket ”Positiva Frövi” får fortleva.
– Vi ska förflytta bilden av Lindesberg från gnällighet till stolthet, från saker och ting till människor, sade Lars Ericson, som tidigare jobbat i och ofta besökt Lindesberg och som arbetar för företaget Liljedal Communication, som i år firar 50 år. Glöden är det som är utmärkande för Lindesbergs själ. Vi utnyttjar det starka varumärket Bergslagen med bilden av tre berg/kullar med en glöd mitt i blickfånget.
Nu fortsätter arbetet med det nya varumärket med fortsatta presentationer i olika sammanhang. Kommunen kommer att göra loggor tillgängliga på sin hemsidor och så småningom skapa en egen domän för varumärket Lindesberg.
– Alla ska kunna använda varumärket för att locka besökare hit, att få företag att etablera sig här eller få människor att leva och bo här, sade Lars Ericson från Liljedal Communication.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.