Leader Bergslagen har beviljats ett bidrag på 800 000 kronor till projektet som skall bli början på en levande mötesplats på Kyrkberget. Kyrkbergsgruppen, som består av en lång rad människor som engagerat sig i frågan om att skapa något av ”berget”, kommer bland annat att använda pengarna till en förstudie för att bygga ett högt utkikstorn.
Under vintern och kommande vår är det tänkt att pengarna skall komma till användning. Då kommer man bland annat att bygga portaler vid alla ingångar till Kyrkberget, handikappsanpassa gångstigarna och förbereda för inslaget ”Sinnenas stig” samt ta fram en förstudie för att kunna bygga ett utkikstorn på den plats där majbrasan brann förr i tiden. Bilden ovan illustrerar utsikten från just denna plats, fotograferat av Ingrid Andrén upplyft av en skylift. Man har räknat med att tornet skall ta betraktaren cirka 15 meter upp i luften för att få ”rätt vy” över nejden.
Innan man sätter spaden i marken, måste dock politiken ge sitt godkännande först. Ärendet skall upp i kommunstyrelsen senare i år.

Ett delprojekt som kommer att påbörjas redan nu i höst är att restaurera de sittbänkar som är placerade i området. Här har tidens tand och mången bakdel gjort sitt och underhållet har minst sagt varit eftersatt.
– Nu kommer föreningarna som ingår i gruppen att fixa till bänkarna, säger Ingrid Andrén.
Enligt en annan gruppmedlem, Agneta Nilsdotter, kommer bänkarna att ”hämta inspiration” från den natur som omger dem.
– Ja, tanken är att använda träslag som växer på Kyrkberget. Det finns ju rönn, lärk, bok etc. Vilket material som är lämpligast för ändamålet är något som vi håller på och kollar upp nu, det skall ju vara hållbart också, säger hon.
Kyrkbergsgruppen har tagit fram ett digert material som redovisats för Lindesbergs kommun, där man blandar det gamla med det nya. Allt för att skapa en mångfald av intryck och aktiviteter. Som tidigare har nämnts i sammanhanget, vill man bland annat bygga upp en dansbana precis som där fanns förr i världen. En scen för mindre framträdanden är också tänkt att bli verklighet. Man vill även rädda den gamla kägelbanan genom att rusta den och fylla den med aktiviteter.
Kägelbanan är också tänkt att bli en plats för utomhuspedagogik där skolklasser kan ha lektioner.
Det gamla vattentornet ligger också med i agendan. Detta byggdes år 1905 och är egentligen ett stort magasin som har toppats med en tegelbyggnad i form av ett torn. Magasinet har inte varit i bruk på länge, men nu vill man bygga en entré till det för att nyttja ”rummet” för olika upplevelser. Man nämner bland annat dess speciella akustik som kan användas för klang- och musikevenemang. Utställningar är också något man ser möjligt att nyttja magasinrummet till.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.