De senaste sju åren har Svenska Spel, via initiativet Gräsroten, delat ut närmare 400 miljoner kronor till ungdomsidrotten i Sverige. I vanliga fall sker utbetalningen i november månad, men i ett led att hjälpa föreningar under rådande omständigheter har Svenska Spel valt att göra en förskottsutbetalning, vilket gör att flera föreningar i Lindesbergs kommun får ett välkommet tillskott.
När Svenska Spel för åttonde året i rad delar ut pengar via Gräsroten är det första gången som utbetalningen delas upp i två utdelningar. Totalt 20 miljoner delas ut i samband med förskottsutbetalningen, vilket kommer att avräknas från ordinarie utbetalning i höst. Som vanligt är det Svenska Spels kunder som fördelar pengarna, genom att välja en till tre favoritföreningar.
I Lindesbergs kommun är det ett tiotal föreningar som under våren får ett tillskott i kassan, däribland Lindeskolans IF, Lindlövens IF och Lindesbergs GK.
– Vi vet att många föreningar redan i normala fall vrider och vänder på varje krona, och under denna samhällskris blir den ekonomiska situationen ännu tuffare för idrottssverige. Därför var det en självklarhet för oss, när vi både tekniskt och organisatoriskt har möjligheten, att göra en förskottsutbetalning av Gräsroten. Detta löser så klart inte alla problem, men vi hoppas att förskottsutbetalningen hjälper en bit på vägen, säger Patrik Hofbauer, vd på Svenska Spel i ett pressmeddelande.
Nedanstående föreningar i kommunen tilldelas pengar från Gräsroten:
Lindeskolans IF
Lindlövens IF
Lindesbergs GK
Frövi IK
Nyckelby IF
Guldsmedsh.-Stråssa BK
IFK Lindesberg
Fellingsbro GOIF
Lindesberg VBK
Wedevågs IF
Fellingsbro-Frövi IK
Wedewåg SK Lindesberg
Med en storslagen seger mot ett starkt Grums i Lindehov så höjdes förväntningarna inför fredagens bortamöte mot Köping. Väl på plats blev det däremot ett tråkigare resultat. Lindlöven fick med sig flera spel i powerplay men fick svårt att utnyttja dessa vilket slutade med en dyster fredagskväll där man nu placerar sig under kvalstrecket.
Snöfallet har under fredagsförmiddagen skapat stora problem på riksväg 50, när tunga fordon blev strandade i Hällabacken norr om Lindesberg.
Tanken var att Stadsskolsskolan partiellt skulle övergå till distansundervisning från och med nästa vecka, nu tvingas man dock ändra sitt beslut efter att flertalet lärare blivit sjuka. Redan från och med imorgon, fredag, övergår hela skolan till fjärrundervisning.
Den som skall ut på vägarna under sena torsdagen, bör vara extra försiktig. Nu varnar nämligen SMHI för att det under kvällen kan uppstå plötslig ishalka i hela Örebro län.
Sent på tisdagskvällen larmades räddningstjänst och polis om en befarad drunkning i Stora Lindessjön. Vid den aktuella platsen hade en vak upptäckts, vilket tolkades som att någon hade gått igenom isen.
– Någon såg en vak vid en brygga längs Strandpromenaden och slog larm, säger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter ett tufft år med coronarestriktioner som gjorde gruppträningar i princip omöjliga, fick Lindesbergs allmänna gymnastikförening, LAGF, tänka om och utanför den så kallade boxen. Resultatet har premiär under tisdagskvällen, då det första Zumbapasset körs via den digitala plattformen Zoom.
– Jag hade några testpass i slutet av förra året för att testa hur det kändes, och för att lära mig Zoom ordentligt, och det var superroligt! säger instruktören Carolina Sixtensson.
Efter en dyster säsongshalva för Linde Volley utan poäng till tabellen så har Linde Volley hittat en stor spelarform. Under lördagseftermiddagen kom säsongens hittills största triumf där Lindelaget lyckades spela in sin första trepoängare, detta efter en nagelbitare mot nykomlingen IKSU.
Vaccinationen mot covid-19 fortsätter enligt plan, och i slutet av veckan beräknar man att samtliga särskilda boenden i Örebro län ska ha fått sin första dos.
– Vaccineringen i kommunerna har gått mycket bra och alla kommuner gör ett otroligt arbete, säger Ingmar Ångman, områdeschef välfärd och folkhälsa, Region Örebro län.