En badtunna värd 25 000 kr stals från en villatomt på Örebrovägen natten mellan långfredagen och påskaftonen. Nu har ägaren, Håkan Persson, utlyst belöning till den som kan hjälpa honom att finna tunnan.-Om någon kan tipsa om var tunnan finns, så får de låna tunnan gratis som tack för hjälpen, säger Håkan Persson.
När familjen Persson vaknade på påskaftonens morgon var det något som saknades på tomten. Deras mobila badtunna som stod parkerad framför huset var borta. Håkan Persson trodde knappt sina ögon men hoppades att det var någon som bara hade lånat den och snart skulle höra av sig till honom. Men så blev det inte och familjen gjorde en polisanmälan om stöld.
-Man blir så förbannad att man inte kan få ha sina saker i fred, inte ens inne på sin tomt, säger Håkan.
Badtunnan har ett andrahandsvärde på 25 000 kr.
-De har väl troligtvis bara knallat in här, puttat ut kärran till vägen och kopplat den till en bil och dragit iväg, förklarar han.
Tjuvarna verkar ha handlat kyligt när stölden genomfördes. Inte nog med att man knallade runt på tomten, helt öppet nära vägen som är infart till centrum, man tog sig även tid att flytta varsamt på en cykel som stod i vägen för dem.
Håkan Persson har valt att vända sig till allmänheten om hjälp. Någon borde ju ha sett när badtunnan kördes bort i natten, menar han.
-Många var ju lediga när stölden inträffade, så jag hoppas verkligen att någon kan ha sett något som kan vara till hjälp, säger Håkan.
Badtunnan är byggd på ett släp (SM-Släpet) och har reg.nr. AOL 569. Stölden inträffade någon gång mellan fredag 22 april kl. 23:00 och lördag 23 april kl. 08:00.
Tips till Håkan Persson görs per tel: 070-5465513 eller mail: hakan@tormek.se
Tidigare i veckan rapporterade LindeNytt om att ett nytt samarbete mellan föreningen Industrilandskap Bergslagen och Lindesbergs kommun skulle möjliggöra nya guidade turer i Stripa gruva. Kultursekreterare Sara Sporre menar dock att något sådant avtal inte existerar, utan man har endast kommit överens om ett samarbete kring Geologins dag.
– Vi ska ha ett nytt möte i april för att samtala lite mer, men det kommer inte röra sig om ett skriftligt avtal utan ett samarbete.
En personbil har kört av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall bilen ha börjat brinna efteråt.
– Det rör sig om en singelolycka. Bilen skall ha börjat brinna, i vilken omfattning är dock oklart, säger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter gårdagens tuffa kvartsfinal i Vi i femman mot Karl Johans skola 5C så fick man slutligen erkänna sig besegrade. Klassens representant Julia Trostek tror att det hade mycket med tidspressen att göra.
– Vi hade bara 20 sekunder på oss att svara så det blev stressigt. Hade vi haft mer tid på oss så hade vi nog kunnat svaren på flera av frågorna som vi missade, förklarar hon.
Under 2015 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa Gruva vidare. Bara ett par år senare meddelade bolaget att man drog sig ur Stripa för gott, och hänvisade till dåligt ekonomiskt resultat. Nu är det dock dags för Stripas gruvmiljöer att återigen få påhälsning av nyfikna besökare, då Lindesbergs kommun slutit ett nytt avtal med föreningen Industrilandskap Bergslagen.
Efter hela 35 år som tränare brinner passionen för fotbollen fortfarande lika starkt hos Aleksander Lazarevic. I en öppenhjärtig intervju berättar han om sina år inom sporten, och vad som format honom till den människa och ledare han är idag.
– Jag ville egentligen bli präst, men jag tror inte jag skulle blivit en så bra sådan, skrattar han.
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha använt ett tillhygge och polisen har rubricerat händelsen som grov misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: Vill man på riktigt komma tillrätta med stök i skolorna räcker det inte med kosmetiska åtgärder!
Lillemor från Bångbro kommer utan tvekan att vara på plats, när det är opera på bio i Lindesberg lördag den 18 mars – både för att det är live från Metropolitan och för att Richard Wagner gjort musiken. Lillemor Wiker älskar musik.