Våren är bevisligen här och det gör att fotbollslagen gör sig redo för sin säsong. För GSBK:s damlag är premiären blott en månad bort. Nu bygger laget för att gå in i seriespelet, men man gör det utan någon tränare.
Guldsmedshytte/Stråssa BK:s damlag laddar om för att inleda ett nytt äventyr. Efter förra säsongen avgick Per Eriksson, som är klubbens ordförande, som tränare och klubben har sedan dess sökt efter en ersättare. Men än så länge har sökandet varit fruktlöst.
– Vi jagar en ny ledare till damlaget. De har inte lyckats att få tag på någon än, så vi har lite problem där. Vi håller på och ringer flera stycken men har fortfarande inte fått något napp, förklarar Per Eriksson.
Han berättar att man i nuläget har en ifrån klubben som klivit in som provisorisk tränare. Men man vill så fort som möjligt ha en temporär lösning klar. På herrsidan har man däremot funnit en tränare, som nu ska guida laget genom division sju. Utöver A-laget finns även tre B-lag som medverkar i seriespel.
Hos damerna ligger alltså första prioritetet på att vaska fram en tränare till damlaget. Men strax därefter kommer planeringen inför säsongen. Det är ännu oklart vilken serie som GSBK kommer att tillhöra, det mesta tyder dock på att man frivilligt tar ett kliv nedåt. Då division tre dessutom slagit ihop sig med Västmanland innebär det en tuffare serie menar Eriksson.
– Troligen kommer vi att spela i division fyra i år. Trean var en serie som vi hade det jobbigt i. Vi spelade egentligen ganska bra, men fick fokusera väldigt mycket på försvarsspel. Sen har vi även tappat en del tjejer tills i år.
Eriksson är noga med att påpeka att det inte handlar om någon stor rulljans i laget. Endast en handfull spelare kommer att försvinna. Det handlar främst om de äldre tjejerna som studerar och jobbar på annan ort, samt de som ska ut och resa. Allt som allt har man runt 25 spelare och står därmed med en bred trupp.
Laget i sig är ganska ungt, där man har så pass unga spelare som 00:or. Just att man har en ung trupp kan vara en faktor till den stora träningsvilja som finns. Förra säsongen hade man över 20 spelare på träningarna ända långt in på hösten. Under gårdagens träning fanns 22 tjejer på plats.
– De har tränat två gånger i veckan under vintern. Vi har haft en som kört fysträningar med dem, sen har de tränat med killarna en gång i veckan. Så de har hållit igång hela vintern, berättar Eriksson.
Men några uteträningar har laget hittills inte haft möjlighet till. Planerna är inte redo helt enkelt. När det väl blir utesäsong planerar laget att fortsätta med två träningar per vecka, plus en match. Eriksson menar att det är viktigare att ha bra kvalitet på två träningar än dålig på tre.
Några träningsmatcher har GSBK inte bokat in. Normalt sett spelar laget inte mer än 1-2 matcher innan serien startar.
– Vi har inte gjort så mycket innan vi fått en ledare. Man vill inte förstöra för den man så småningom hittar. Samtidigt vill man hålla igång laget, så det blir en svår avvägning det där.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.