Våren är bevisligen här och det gör att fotbollslagen gör sig redo för sin säsong. För GSBK:s damlag är premiären blott en månad bort. Nu bygger laget för att gå in i seriespelet, men man gör det utan någon tränare.
Guldsmedshytte/Stråssa BK:s damlag laddar om för att inleda ett nytt äventyr. Efter förra säsongen avgick Per Eriksson, som är klubbens ordförande, som tränare och klubben har sedan dess sökt efter en ersättare. Men än så länge har sökandet varit fruktlöst.
– Vi jagar en ny ledare till damlaget. De har inte lyckats att få tag på någon än, så vi har lite problem där. Vi håller på och ringer flera stycken men har fortfarande inte fått något napp, förklarar Per Eriksson.
Han berättar att man i nuläget har en ifrån klubben som klivit in som provisorisk tränare. Men man vill så fort som möjligt ha en temporär lösning klar. På herrsidan har man däremot funnit en tränare, som nu ska guida laget genom division sju. Utöver A-laget finns även tre B-lag som medverkar i seriespel.
Hos damerna ligger alltså första prioritetet på att vaska fram en tränare till damlaget. Men strax därefter kommer planeringen inför säsongen. Det är ännu oklart vilken serie som GSBK kommer att tillhöra, det mesta tyder dock på att man frivilligt tar ett kliv nedåt. Då division tre dessutom slagit ihop sig med Västmanland innebär det en tuffare serie menar Eriksson.
– Troligen kommer vi att spela i division fyra i år. Trean var en serie som vi hade det jobbigt i. Vi spelade egentligen ganska bra, men fick fokusera väldigt mycket på försvarsspel. Sen har vi även tappat en del tjejer tills i år.
Eriksson är noga med att påpeka att det inte handlar om någon stor rulljans i laget. Endast en handfull spelare kommer att försvinna. Det handlar främst om de äldre tjejerna som studerar och jobbar på annan ort, samt de som ska ut och resa. Allt som allt har man runt 25 spelare och står därmed med en bred trupp.
Laget i sig är ganska ungt, där man har så pass unga spelare som 00:or. Just att man har en ung trupp kan vara en faktor till den stora träningsvilja som finns. Förra säsongen hade man över 20 spelare på träningarna ända långt in på hösten. Under gårdagens träning fanns 22 tjejer på plats.
– De har tränat två gånger i veckan under vintern. Vi har haft en som kört fysträningar med dem, sen har de tränat med killarna en gång i veckan. Så de har hållit igång hela vintern, berättar Eriksson.
Men några uteträningar har laget hittills inte haft möjlighet till. Planerna är inte redo helt enkelt. När det väl blir utesäsong planerar laget att fortsätta med två träningar per vecka, plus en match. Eriksson menar att det är viktigare att ha bra kvalitet på två träningar än dålig på tre.
Några träningsmatcher har GSBK inte bokat in. Normalt sett spelar laget inte mer än 1-2 matcher innan serien startar.
– Vi har inte gjort så mycket innan vi fått en ledare. Man vill inte förstöra för den man så småningom hittar. Samtidigt vill man hålla igång laget, så det blir en svår avvägning det där.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.