Våren är bevisligen här och det gör att fotbollslagen gör sig redo för sin säsong. För GSBK:s damlag är premiären blott en månad bort. Nu bygger laget för att gå in i seriespelet, men man gör det utan någon tränare.
Guldsmedshytte/Stråssa BK:s damlag laddar om för att inleda ett nytt äventyr. Efter förra säsongen avgick Per Eriksson, som är klubbens ordförande, som tränare och klubben har sedan dess sökt efter en ersättare. Men än så länge har sökandet varit fruktlöst.
– Vi jagar en ny ledare till damlaget. De har inte lyckats att få tag på någon än, så vi har lite problem där. Vi håller på och ringer flera stycken men har fortfarande inte fått något napp, förklarar Per Eriksson.
Han berättar att man i nuläget har en ifrån klubben som klivit in som provisorisk tränare. Men man vill så fort som möjligt ha en temporär lösning klar. På herrsidan har man däremot funnit en tränare, som nu ska guida laget genom division sju. Utöver A-laget finns även tre B-lag som medverkar i seriespel.
Hos damerna ligger alltså första prioritetet på att vaska fram en tränare till damlaget. Men strax därefter kommer planeringen inför säsongen. Det är ännu oklart vilken serie som GSBK kommer att tillhöra, det mesta tyder dock på att man frivilligt tar ett kliv nedåt. Då division tre dessutom slagit ihop sig med Västmanland innebär det en tuffare serie menar Eriksson.
– Troligen kommer vi att spela i division fyra i år. Trean var en serie som vi hade det jobbigt i. Vi spelade egentligen ganska bra, men fick fokusera väldigt mycket på försvarsspel. Sen har vi även tappat en del tjejer tills i år.
Eriksson är noga med att påpeka att det inte handlar om någon stor rulljans i laget. Endast en handfull spelare kommer att försvinna. Det handlar främst om de äldre tjejerna som studerar och jobbar på annan ort, samt de som ska ut och resa. Allt som allt har man runt 25 spelare och står därmed med en bred trupp.
Laget i sig är ganska ungt, där man har så pass unga spelare som 00:or. Just att man har en ung trupp kan vara en faktor till den stora träningsvilja som finns. Förra säsongen hade man över 20 spelare på träningarna ända långt in på hösten. Under gårdagens träning fanns 22 tjejer på plats.
– De har tränat två gånger i veckan under vintern. Vi har haft en som kört fysträningar med dem, sen har de tränat med killarna en gång i veckan. Så de har hållit igång hela vintern, berättar Eriksson.
Men några uteträningar har laget hittills inte haft möjlighet till. Planerna är inte redo helt enkelt. När det väl blir utesäsong planerar laget att fortsätta med två träningar per vecka, plus en match. Eriksson menar att det är viktigare att ha bra kvalitet på två träningar än dålig på tre.
Några träningsmatcher har GSBK inte bokat in. Normalt sett spelar laget inte mer än 1-2 matcher innan serien startar.
– Vi har inte gjort så mycket innan vi fått en ledare. Man vill inte förstöra för den man så småningom hittar. Samtidigt vill man hålla igång laget, så det blir en svår avvägning det där.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.