Guldsmedshyttans brandstation bjöd in till öppet hus

Det bjöds på fint vårväder och ett flertal olika aktiviteter när brandstationen i Guldsmedshyttan välkomnade allmänheten till öppet hus under söndagen.
Redan efter ett par timmar hade man uppskattningsvis haft över hundra besökare i alla åldrar.
– Det har varit fullt upp, det är riktigt kul!, säger Anders Larsson, arbetsledare på Nerikes Brandkår i Guldsmedshyttan.

På brandstationen i Guldsmedshyttan gjorde man en omfattande renovering för drygt två år sedan, då byggde man även till ett nytt kallförråd för båt och sexhjuling. Bland annat har utsidan av brandstationen fått ny fasadfärg och man har även fått nya automatiska portar som öppnas via radio från bilarna, vilket underlättar för brandmännen vid utryckningar. På grund av omständigheterna med Coronaviruset, så har man inte haft möjlighet att visa upp renoveringen förrän nu.

– Nu kändes det angeläget att äntligen få visa upp våran nyrenoverade station. På insidan har vi målat och fräschat upp med nya golv, vi har fått ett nytt fräscht kontor och sedan har vi även byggt ett eget omklädningsrum för kvinnor, vilket vi inte haft tidigare. Det här är den första stora renoveringen som är gjord på stationen som är byggd på 60-talet, så det är ett stort lyft, berättar Anders Larsson.

Stationshuset har fått ny fasadfärg och nya automatiska portar. Foto: Jennie Einarsson

I dagsläget saknar man personal för att fylla arbetspassen, något som försvårar är att man helst måste bo och arbeta på orten för att kunna arbeta som brandman i Guldsmedshyttan. Anders är försiktigt hoppfull om att kunna hitta ett par nya medarbetare under dagen.

– Vi är 13 deltidsanställda och ska egentligen vara 15, så vi kör en rekryteringsrunda idag. Tanken är att få boende på orten som är intresserade att kunna få göra ett intagningsprov. Vi har haft två personer som har testat än så länge och vi har ytterligare tre personer som anmält intresse och kommer göra testet senare. Tyvärr är det så att även om vi hittar personal idag så blir utbildning under hösten. Det gör att vi kommer ha svårt under sommaren att täcka upp alla vakanser, vi kommer nog få gå ner i personalstyrka under den perioden, berättar han.

Under förra året hade man 54 larm och året innan 61, det är en kraftig ökning av utryckningar sedan Anders Larsson började arbeta på stationen 1989.

– När jag började arbeta här så snittade vi 20-25 larm om året så det har ökat med tiden. Det är mest automatlarm, trafikolyckor och sedan är husbränder också ganska vanligt. Sedan några år tillbaks får vi även åka på IVPA-larm som står för ”i väntan på ambulans”, då rycker vi ut med tre man på hjärtstopp, vi har hjärtstartare och utbildning för detta. Vi hade sex stycken IVPA-larm under förra året, berättar Anders.

Det var fritt farm för alla nyfikna att kunna kika lite närmare på stationens utryckningsfordon. Foto: Jennie Einarsson

Utanför stationshuset hade man ställt ut de två utryckningsfordonen till beskådning för nyfikna besökare. Något som lockade de små besökarna var att få slå på den högljudda sirenen i den lilla Caddyn som annars används vid trafikolyckor och IVPA-larm. Bredvid fanns också stora brandbilen 3210 så kallad bas 4, med en 6 kubik stor vattentank.

– Vi klarar oss bra med de fordon vi har. Vid en skogsbrand eller villabrand så åker vi nästan alltid två stationer för assistans, det blir då antingen Lindesbergs eller Kopparbergs station som åker ut med oss. Det är bättre att vi åker lite för många och kan återkalla än att vi får stå och vänta på hjälp om det skulle visa sig behövas. Det är bra att ha resurser på en gång, man blir otroligt stark på det sättet, det är ett bra tänk. Så vi åker ju väldigt mycket även till Lindesberg och Kopparberg vid bränder, förklarar Anders.

– Hoppas nu att vi kan hitta några intresserade så vi kan pussla ihop det här och kan vara full styrka igen, avslutar Anders.

Publicerad 2 maj 2022 klockan 11:50

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Ett hav av vitsippor. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.

1 maj 2026 klockan 21:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad ...

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken...

Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina. Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå Foto: Lions Club Storå

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.

29 april 2026 klockan 11:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.

28 april 2026 klockan 19:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
28 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till ...
27 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs ...
27 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna p...

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevh...

Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.

23 april 2026 klockan 13:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 ...

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat ...

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stj...

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt ...
18 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
17 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne ...
17 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-04-14

2026-04-13

2026-04-11

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-09

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-05-02 08:19