Avgångseleverna vid Lindeskolan kan äntligen få ett vanligt studentfirande. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Gymnasiechefen om karneval och studentfirande: ”Händer inget annat blir det flaggan i topp!”
Efter två år med inställd karneval, förbjudna studentflak och coronaanpassat studentfirande ser man nu fram emot att äntligen kunna genomföra en riktigt festlig avslutning för avgångseleverna vid Lindeskolan.
– Eleverna är såklart jätteglada, och vi har sagt att vi kör nu och försöker ge de här eleverna som varit inne i den här pandemin och kämpat, en vanlig student, säger gymnasiechef Staffan Hörnberg till LindeNytt.
Det har varit två bitvis kämpiga år för eleverna vid Lindeskolan, med hårda restriktioner och undervisning som fått bedrivas på distans. Men när coronarestriktionerna lyfts vid midnatt väntar en mycket mer normal vårtermin och med den även studentfirande och andra festligheter.
– Vi är positiva, men bibehåller en väldigt stor försiktighet. Vi har varit väldigt förskonade på Lindeskolan och inte haft några större störningar på slutet, i stor utsträckning har vi kunnat bedriva verksamheten som planerat. Jämfört med förskolan och grundskolan har vi, ta i trä, klarat oss väldigt lindrigt. Vi har en intention att kunna genomföra en ganska normal vårtermin, om det inte blir ett bakslag med pandemin. Nu hoppas vi kunna göra ett riktigt tjusigt BEL (Bra Elev Lindeskolan) i vår så det kan ge lite energi. Business as usual från och med mars och framåt, säger Staffan.
För eleverna som tog studenten under pandemin blev det stora firandet ett decimerat och annorlunda sådant, om än mycket festligt och fint anordnat av skolan. Nu hoppas man dock kunna genomföra en hejdundrande karneval och ett enormt efterlängtat studentfirande, utan restriktioner.
– Händer inget annat blir det flaggan i topp! Nu får vi ju spetsa till det ytterligare och se till att vi kommer tillbaka till de gamla rutinerna. Karnevalen är ju suverän, studentfirandet med avmarsch och promenad upp till stadshotellet så vi får tacka av alla studenter, med alla människor som står längs gatorna och vinkar, det är ju fullkomligt magiskt! Vi hoppas att det inte blir några restriktioner gällande studentflaken för det har ju fungerat jättefint i Lindesberg, med otroligt härlig stämning, avslutar Staffan.
Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
HC Dalen fick med sig fem poäng mot Lindlöven under säsongens HockeyEtta. Båda lagen kan komma att mötas i Allettan, där Lindlöven får hoppas på dubbel revansch. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Det blev en match med få skott när Lindlöven gästade tabellfemman HC Dalen, som kämpar för en säkrad plats i Allettan. Med de kvitterade siffrorna 1-1 så blev straffarna att avgöra resultatet, Lindlövens första straffläggning för säsongen. Trots fem straffskott för Lindlöven så var HC Dalen snabbast att få in pucken i mål.
Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är det åter dags att tända upp centrum i Lindesberg – men exakt vilken typ av belysning vi kommer få se blir en överraskning.
-Jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, säger Monica Lindh, enhetschef på Tillväxtförvaltningen.
Under lördagskvällen bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över i princip hela kommunen, och många var snabba med kameran.
Det blev glada miner från Lindlöven efter att säkrat säsongens åttonde tre poängare. Efter att inlett med 3-0 på poängtavlan så blev det en säker seger mot Forshaga i Lindehov. Foto: Hasse Persson
Efter en bortaseger mot Tranås AIF så bjöd Lindlöven även på seger när man klev ut på hemmaisen i Lindehov. Trots många skott från gästande Forshaga IF så höll Lindlöven det kontrollerat med ett inledande 3-0 i mitten av den andra perioden. Trots mål från bortalaget, så lyckades Lindlöven att låsa matchen med fina 4-2.
För många är julen en högtid förknippad med familjemys, julklappar och julmat – men inte för alla. I många familjer får man inte ekonomin att gå ihop och julen kan istället innebära en tuff period där utsattheten utmärker sig ännu mer. Därför går nu Gåvoboden och Kristinakyrkan i Lindesberg samman i en Julklappsinsamling för att sprida julglädje hos utsatta barnfamiljer.
– Det är viktigare nu än någonsin att verkligen gå med varandra och visa att man bryr sig. Jag är så glad att se att samhället verkligen vill hjälpa till, säger initiativtagaren Elin Olofsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Sverige har idag en dold skatt på arbete som kallas för arbetsgivaravgift. Det gör att många betalar betydligt högre skatt än de är medvetna om. För att öka transparensen i hur våra gemensamma skattepengar används, bör regionen samt länets kommuner omgående redovisa avgiften på anställdas lönebesked.
24 november 2023 klockan 10:49 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Även om det blev en trög inledning i bortamatchen mot Tranås AIF, så blev det ändå en klar seger. Med en lyckad mittperiod och en nykomling med fina meriter, så kunde man vända 2-0 till 2-5 med drygt åtta minuter till godo. Ett mål i öppet mål gjorde susen för Lindlöven som plockade tre nya poäng inför hemresan från Jönköping.
Kransar, salmbärssylt, honung, kanderade äpplen och kaffe – detta och mycket mer gick att hitta på Frövifors julmarknad, som i år lockade fler besökare än någonsin.
– Det har fullkomligt strömmat in folk under hela dagen och det har varit långa köer på parkeringen, det är superroligt, säger Mikael Tiderman, museichef på Frövifors Pappersbruksmuseum.
Spannarbodaduo fick harmoniskt kulturpris
Den gamla bergslagsgården Willboda i Spannarboda har på senare år fyllts till bredden av kultur genom musikaliska framträdanden. Nu har duon bakom...
Uddamålsförlust mot serieledaren i Lindehov
Efter en förlust mot Mariestad under hösten, så blev utgången den samma när lagen möttes i Lindehov. Trots en kvittering till 2-2 med sju ...