Denna kyliga höstförmiddag besökte många framtida gymnasieelever Lindeskolans gymnasiemässa. Lindesberg Arena var professionellt och snyggt anordnad med prydliga och lockande montrar. Eleverna var tillmötesgående och informativa och tog emot besökarna på allra bästa sätt.
Klockan har passerat halv elva och mässan har varit öppen i drygt en halvtimme. En del av gymnasieeleverna går runt för att dela ut informationsblad om deras program, medan andra står vid programmets respektive monter och pratar med förbipasserande.
– Vi är nöjda såhär långt, folk droppar in. Det brukar bli mest mitt på förmiddagen, säger rektor Eva Boström och Birgitta Lindblom, lärare på Barn- och fritidsprogrammet håller med:
– Det är riktigt bra, jättetrevligt men det är många som passar på att ta lite sovmorgon. Alla olika program har olika idéer vid sina montrar.
Lindeskolans gymnasiechef Leif Lundström tycker att det är bra tillströmning:
– Det är minst lika mycket folk som förra året.
De fjorton olika programmen är representerade samt de olika idrotterna som finns att välja på när man ska gå Idrottscollege. Estetprogrammet har dessutom en stor scen där de med jämna mellanrum bjuder på underhållning i form av musik och sång. Några som är ute och spatserar i hallen för att göra reklam för sitt program, är Linnea, Simon och Christine som går Naturvetenskap. De berättar:
– Det är en bra linje om man inte vet vad man vill bli. Man kan gå natur om man vill bli doktor eller ingenjör. När vi sökte visste inte vi heller vad vi ville bli, det är många som inte vet.
Lukas, Adam och Tobias är tre killar som går Elprogrammet. I sin monter har de förberett en tävling för besökarna.
– Det är ett reaktionstest. De hänger i magneter och är kopplade till ett PLC-system som slumpmässigt släpper vilken som helst. Om man lyckas fånga alla fyra vinner man ett pris. Det är bara en som gjort det hittills, det är väldigt svårt, säger Lukas och demonstrerar hur det går till.
PLC-system som eleverna kopplat.

Det är de grå stropparna som faller ner, en i taget, slumpmässigt.
Två program med mycket fokus på människor är Barn- och fritid samt Vård och Omsorg. Gustav Fernqvist som går BF säger:
– Det är kul att jobba med människor och extremt bra lärare, de ger det stödet du vill ha och behöver. Man får möjligheten att utbilda sig för att jobba med människor på alla olika stadier, det är hur bra som helst och jag hade inte kunnat hitta bättre.
Carina Viktorin och Rita Haili, lärare på Vård och Omsorg, berättar att det är en bred utbildning som garanterar jobb efter avslutad gymnasietid.
– Många tror att det är väldigt lätt men det är mycket plugg. Samtidigt är det sjutton veckor praktik och det är mycket praktiskt i skolan också. Man får väldigt breda yrkesmöjligheter. Det kommer alltid att behövas folk inom vården.
Idrottscollege är perfekt, man får utöva sin största hobby och samtidigt plugga. Oliva som går sitt första gymnasieår, en volleybolltjej, är supernöjd.
– Man får göra det man tycker om, det som man gillar. Jag går Sam och det är jättebra kombinerat med studierna, annars hade jag inte gått det. De har verkligen tänkt till.
Utanför Arenan håller bland flera Byggprogrammet till. Hos dem får man testa om tummen sitter mitt i handen eller om man lyckas slå ner spiken i brädan på max tre slag. Någon som behöver, enligt honom själv, minst tio slag på sig, är Mikael Svensson, som är idrott- och engelskalärare för byggprogrammet.
– Det är många som får jobb direkt efter skolan, så det är bra om man vill ut och jobba och tjäna pengar.
Klassföreståndare Sten Luthman är just nu den byggläraren som varit längst på programmet. Vid fyrtiosjuårsålder bestämde han sig för att sadla om, sluta jobba ute och istället bli lärare.
– Det är ett bra yrke som man får mycket nytta av, privat också. Det kommer alltid att finnas hus att bygga och underhålla. Är man själv kreativ så har man jobb.
Tre killar som tycker Bygg är toppen, är Erik, Sonny och Jesper. De delar samma mening:
– Det är inte så mycket plugg, skönt! Det är mer praktiskt, och så är det bra lärare.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.