Foto: Ida Lindkvist

Gyodag på Lindeskolan

Med mindre än en månad kvar till sista dagen för att göra sitt gymnasieval, börjar det för en del att kännas stressigt. Gymnasievalet kan kännas väldigt stort, viktigt och avgörande för framtiden. Vissa har inte en aning om vare sig vad de vill utbilda sig till eller vilket gymnasieprogram de ska välja, medan andra är stensäkra och har valet gjort på en handvändning. Men för de som är osäkra och för de som vill veta mer och få ännu mer kött på benen, så besökte trehundra niondeklassare Lindeskolan idag på deras ”Gyodag”, en dag då man får möjlighet att bekanta sig närmare med programmen. 

Gymnasievalet kan kännas lätt och som en biljett mot det man vill bli och det man vill göra. Men det kan också framkalla ångest då man inte kan bestämma sig för vilket program man vill gå. Den sextonde februari är sista dagen för att ansöka och för att få mer information och testa på programmen man är intresserad av, var Lindeskolans Gyodag, idag, ett utmärkt tillfälle för niondeklassarna. 
– Det kommer elever från Stadsskogsskolan, Frövi och Storå; det är våra egna, och så utifrån kommer Kyrkbacksskolan, Ljusnarsberg och så några från Karlsängskolan i Nora. Så det blir blandat och cirka trehundra elever, berättar gymnasiechef Leif Lindström. 

De trehundra eleverna samlas på torget för att sedan i samlad trupp bege sig till det program de valt; ett på förmiddagen, ett annat på eftermiddagen. Inne på Fordonsprogrammet har ett gäng samlats och halva gruppen får följa med programsamordnare Ingvar Hedberg för lite grundläggande information om programmet, bland annat trycker Ingvar på hur viktigt det är att göra bra ifrån sig under de femton praktikveckorna, som är fördelade under de tre gymnasieåren. 
– Det är något man ska vara rädd och mån om, det är jättevärdefullt, säger Ingvar till hans förhoppningsvis blivande elever. 



Efter informationen får gruppen gå ut i verkstaden för att testa på olika stationer, till exempel skifta hjul och frågesport om vad de olika sakerna heter i en cylinder. Kompisarna Erik och Christoffer ska efter lunch även kika på byggprogrammet. 
– Nej, jag har inte bestämt mig än. Jag har tittat på andra skolor, till exempel jaktprogram i Nyköping, då får man bo på internat, säger Erik. 



Hos samhällsvetenskapsprogrammet har man tagit en liten fikastund. Det är fyrtioen stycken elever, och efter lunch blir det ännu fler. När man går samhällsprogrammet kan man välja på flera olika inriktningar, däribland medieproduktion. Nytt för hösten är att ytterligare en inriktning dyker upp på listan; beteendevetenskap. 
– Vi har satsat på det här för att det finns ett jättestort intresse i landet, så då känner vi att vi vill vara med. Vi fick stort gensvar på mässan, berättar Lotta Berntsson och kollegan Marika Drescik tillägger:
– Vi trycker på att man har så många valmöjligheter! 


Fikastund i klassrummet.


Niondeklassarna får ett smakprov på vad inriktningen media har pysslat med.

Samhällsprogrammets samordnare beskriver programmet som något där alla mår bra och gemenskapen är stor.
– Vi har stor trivsel och vi satsar på att ha mycket diskussioner kring det. Eleverna blir sedda, vi ser dem! 
Publicerad 22 januari 2015 klockan 21:00

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.

4 januari 2026 klockan 17:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.

2 januari 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.

31 december 2025 klockan 08:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära...
30 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start p...
29 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför ...
29 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?

29 december 2025 klockan 09:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten
Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren...
17 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa...
16 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2026-01-05 03:23