Maria Larsson är volontär i Suicide Zero. Foto: Suicide Zero

Ha livsviktiga snack med dina barn!

Vi ska prata med våra barn. Det är nyttigt och roligt för oss och för barnen. Och så kan det vara viktigt – rent av LIVSVIKTIGT. Den 12 oktober anordnar Föräldrar emellan en digital föreläsning om psykisk ohälsa och självmord.

Det är ovanligt med självmord bland barn. Men psykisk ohälsa ökar bland de unga. Går det till självmordstankar, så ska man som vuxen ta det på allvar. Ungas hjärnor är inte fullt utvecklade och barnen har inte samma förmåga att se konsekvenserna att sitt handlande.

– Prata tidigt med barnen. Det är en viktig skyddsfaktor, ett skydd mot ohälsa, säger Maria Larsson, en av Föräldrar emellans föreläsare nu i oktober. Hon är volontär i frivilligorganisationen Suicide Zero och utbildare i Våga Fråga och Livsviktiga snack.

Något som barn mår bra av, är att föräldrar har tid, tillbringar tid tillsammans med barnen, hittar en tid när barnet gärna pratar. Som förälder kan man lyssna efter ledtrådar som kanske är tecken på att inte allt är som det ska.

Maria Larssons del av föreläsningen är att ge föräldrar information om vad som fungerar i olika situationer, men att inte ge råd till barnen, utan hjälpa dem att lösa situationen själva. Suicide Zero, som funnits i ca tio år, sprider tryckt och digital information, bland annat samlade och handfasta råd i Livsviktiga snack.

Nytt sätt att möta psykisk ohälsa bland unga

Örebroregionen har sedan i våras dragit igång en verksamhet som ger barn och ungdomar vård på lämplig nivå. Det handlar om Första kontakten för barn och unga från 0 till och med 17 år.
– Det ska vara låga trösklar och vara tillgängligt och det behöver inte finnas en diagnos, för att de unga kan få stöd eller vård, säger Camilla Eklöf som är enhetschef på Region Örebro län.

Hon säger att regionen satt igång ett förändringsarbete över hela länet. 25 medarbetare i olika professioner medverkar i den här vården. Det handlar om lindriga till måttliga besvär. De svårare fallen hänvisas till Barn- och ungdomspsykiatrin.

– Vårt nya arbetssätt är jättebra och efterfrågat, säger Camilla Eklöf. Vi träffar barnen och föräldrarna tidigare, innan barnen blir för sjuka.

Undersökningar har visat på brister i vården av unga med psykisk ohälsa. Det har varit dåligt organiserat, svårt att söka vård. Det har varit vanligare att barnen söker specialistvård än ta kontakt med första linjen inom primärvården.

Mottagningar finns på fem platser i regionen. Det här förändringsarbetet ska göra att de unga – och deras vårdnadshavare – lotsas till rätt vårdnivå. Den nya organisationen ger primärvården ett tydligt uppdrag när det gäller de ungas psykiska ohälsa.

Camilla Eklöf och Eva Eriksson, också hon från Region Örebro län, är tillsammans med Maria Larsson föreläsare på onsdag kväll 12 oktober kl 18.00 – 19.45. Den här gången sker föreläsningarna digitalt. Du anmäler dig på den här sidan.

Publicerad 7 oktober 2022 klockan 08:24

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Stort pådrag när bil började brinna i garage

Vid 14-tiden på lördagen larmades Nerikes Brandkår till en adress strax utanför Frövi. Initialt löd larmet brand i lantbruksbyggnad.
– Det rör sig om en gammal lada som skall vara ombyggd till ett garage. Det är en bil som brunnit i garaget och orsakat kraftig rökutveckling, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

12 juli 2025 klockan 14:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Se när de små grävlingsungarna busar runt

För två veckor sedan, när jag var på väg till ett ställe för att fotografera, så fick jag syn p...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Upplagt för sommarfynd och gömda skatter

I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när ...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.

7 juli 2025 klockan 13:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Granskningen av Lindesberg: Nu är det upp till rättsväsendet – och dig!

INSÄNDARE/DEBATT: I en tidigare debattartikel ställde jag frågan ”Vem granskar vem i Lindesberg?”, med anledning av en medborgargranskning som avslöjat allvarliga systemfel med relevans för nationell säkerhet. Tiden för att bara ställa frågor är nu över. Min granskning har gått in i en ny och avgörande fas: att ställa ansvariga till svars.

7 juli 2025 klockan 12:34 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag ...
4 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, ...
3 juli 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till m...
2 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vem granskar vem i Lindesberg? Därför krävs en oberoende utredning av kommunens intressekonflikter

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.

2 juli 2025 klockan 10:11 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bröderna Svante och Sixten provade fiskelyckan. Foto: Camilla Lagerman

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.

1 juli 2025 klockan 15:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär ...

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

Värstingbil. Scania upphottad av Jan Kårwik. Foto: Anna Fryxell

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.

29 juni 2025 klockan 13:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal ...

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen ...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nu skall potthålen åtgärdas
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potth...
25 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna...
24 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen
INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja Liberalernas ledamotsinitiativ i ...
24 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-23

2025-06-23

2025-06-23

2025-06-20

2025-06-19

2025-06-18

2025-06-17

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-14 13:58