Resultatet av allmänhetens kräftfiske, som arrangerades förra fredagskvällen, har nu räknats samman och summeras lika delar bra och dåligt. Det blev bara hälften så många som under förra årets fiske – men å andra sidan var det många som rapporterade att riktigt stora kräftor fångades under kvällen.
– Med tanke på förutsättningarna, den svala sommaren och höga vattenflöden, så blev det faktiskt ett mycket bättre fiske än vad vi hade räknat med, kommenterar Marcus Orre, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som arrangerar fisket i Lindesberg.
Endast 1890 kräftor fångades och höll måttet för att få behållas. Det är knappt hälften av hur många som kröp in i burarna under fjolårets allmänna kräftfiske i Lindesbergs farvatten. Och normalt sett brukar fiskearrangörens representanter skrynkla sina pannorna rejält i oro och förvåning när siffrorna hålls nere så här. Men inte den här gången.
Omständigheterna har varit sådana att man redan innan fiskekvällen konstaterade dåliga förutsättningar att få uppleva ett succéfiske. En kylig sommar i kombination med höga flöden i vattendragen är förklaringen.
– Det är ju tyvärr sådant man aldrig kan gardera sig mot, konstaterar Marcus Orre i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Trots att man endast nådde hälften av fjolårets resultat i antal fångade kräftor räknat, har man alltså konstaterat ljusglimtar i fångstrapporterna. Bland annat det faktum att betydligt fler kräftor av grövre kaliber fångades än ”normalt”.
Marcus Orre uppger att föreningen inte har några planer på att utöka fisket till kommande säsong, det vill säga återinföra tidigare koncept med två fiskeaftnar.
Fotnot: Arrangören saknar fortfarande fångstrapport från tre fiskeland. Det innebär att det faktiska resultatet kan skilja sig något mot den just nu officiella siffran 1890 fångade kräftor.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.