Stadsarkitekt Måns Hallén har bestämt sig för att lämna Lindesberg och sin arkitekttjänst här. Redan nu har stadsarkitekten trappat ner på arbetet och inga nya arbeten dras igång. Det handlar mer om att slutföra det som ligger på bordet. Orsaken till hans beslut är att han fått en förfrågan om att komma till Göteborg. –Ja, det stämmer bra. Jag har fått en förfrågan om att ta tjänsten som stadsbyggnadschef – en spännande och rolig befattning som jag inte tvekade att ta, säger Hallén.
Att han inte skulle stanna i Linde för all framtid visste han redan, men det blev ett tidigare avslut än tänkt. Det beror helt enkelt på politikernas inställning till stadsarkitektsposten. Hallén själv tog upp saken och fick ett negativt bemötande. –För det första underlättar det att en stadsarkitekt arbetar närmare politikerna, men så är inte fallet idag. Sedan krävs en heltidstjänst, något som politikerna inte är positiva till. Hade läget varit ett annat hade jag säkert stannat några år till i Lindesberg. Nu känns det dock rätt att ta chansen. Som stadsbyggnadschef får man något lättare att påverka, genomföra och samarbeta med andra involverade. Det ser jag fram emot.
Hallén och Lindesbergaren
Det som Hallén kanske gjort sig mest känd som är ”mannen som byggde om Kristinavägen”. I början var kritiken skarp från vissa, men skällsropen har i stort sett tystnat idag. Majoriteten har trots allt varit positiva till förslaget redan från första början. Att arbeta som stadsarkitekt i en stad som Lindesberg innebär nära kontakt med invånarna. Detta på både gott och ont.
-Jag kommer att sakna Lindesberg och medborgarna. Det är sällan man upplever ett så varmt mottagande som här. Till exempel är när jag cyklar till jobbet på morgonen och blir stoppad av affärsinnehavare eller andra människor och blir omkramad. De har varit så glada att så mycket har hänt i stan. Så mycket positivt. Dessa intryck är oerhört starka och positiva, säger Måns Hallén.
Vad händer med Kristinavägen?
Som vi tidigare skrivit om har Måns Hallén tagit fram en planering för Lindesberg, något som visades upp i utställningen ”Lindesberg & framtiden”. Bland annat visas där hur det är tänkt att Kristinavägen ska fortsätta i samma utformning som de två kvarteren intill Flugparken. Även om stadsarkitekten flyttar, så betyder inte det att förslagen försvinner. Allt finns i stort sett i ritningar och arbetet kan flyta på utan Halléns närvaro.
Måns Hallén börjar på sin nya tjänst som stadsbyggnadschef redan den första september. Fram till dess kommer han ta ut både semester och pappaledighet. Detta innebär att han nu i stort sett kommer att vara borta från tjänsten i Lindesberg. Dock kommer han vara kommunen tillgänglig om så skulle behövas.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.