Från och med idag, lördag, och fram till den femtonde april kan man gå till Lindesbergs stadsbiblioteks Konstrum för att skåda konstnären Marita Olsson Bluums målningar. Hennes vision är att skapa känslostämningar och först och främst målar hon bilder av landskap. Åskådarens tankar och åsikter är Marita mycket mån om:- Iakttagaren måste man ta på största allvar, att man själv tar fram vad man tycker att det ska vara. Man ska leka och tolka vad det egentligen är som man ser, säger Marita.
Idag är konstnärinnan Marita Olsson Bluum på plats i Konstrummet på Lindesbergs stadsbibliotek och hänger ut sina tavlor. Konstrummet är fyllt av Maritas många olika målningar i mjuka färger och bilder som är lätta att ta till sig. Det finns olika storlekar och motiven varierar, vissa är mer tydliga än andra. Marita bor i Hallsberg är verksam i Hallsbergs Bild- och Konstnärsförening. Hon har målat i många år, över trettio, och egentligen längre än så.
– Det är en lång tid, egentligen har jag alltid hållit på med färger, man jämför och experimenterar med olika färger, berättar Marita.
Marita målar ögonblicksbilder, sådant som man kan se när man till exempel är ute och åker. Hon målar det hon ser och det som hon upplever just då.
– Det är som en bild som finns någonstans i hjärnan och så tar jag fram den när jag målar och försöker få fram bilden. Jag står inte i naturen och målar. Det är en större frihet att måla från sitt sinne, en process. Måleriet är ett måste, säger Marita.

Maritas målningar är hennes sätt att uttrycka sig och genom tavlorna försöker hon tala om och förmedla något. Färgerna spelar en stor och viktig roll i konstnärinnans målande och skapande. Och i slutändan är det åskådaren som ställs framför bilden och ska skapa sig sin version av det dem ser. Marita fortsätter:
– Iakttagaren måste man ta på största allvar, att man själv tar fram vad man tycker att det ska vara. Man ska leka och tolka vad det egentligen är som man ser. Jag har märkt idag att vi ser väldigt olika. Alla ser inte det som jag ser, och tvärtom.
Maritas motto är att: måla som det är din sista dag i livet, någon som Marita verkligen lever efter. En målning föreställande bland annat två fåglar, röda bär och citroner hänger på väggen och den ger möjlighet till oändligt många funderingar och spekulationer, om man bara tillåter tankarna att fara iväg och fantasin sätta lite sprätt. Marita berättar:
– Det är en spänning i hela bilden. Det kan vara vad som helst, det får man leka fram. Det är en berättelse vad som händer i just den stunden. Man kan måla exakt av men det är inte mitt att uttrycka mig. Ibland hälsar jag på gamla konstnärer i mitt huvud och försöker se hur dem hade kunnat måla.

Tavlorna kommer att hänga på plats i bibliotekets Konstrum för åskådning till och med den femtonde april.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.