Från och med idag, lördag, och fram till den femtonde april kan man gå till Lindesbergs stadsbiblioteks Konstrum för att skåda konstnären Marita Olsson Bluums målningar. Hennes vision är att skapa känslostämningar och först och främst målar hon bilder av landskap. Åskådarens tankar och åsikter är Marita mycket mån om:- Iakttagaren måste man ta på största allvar, att man själv tar fram vad man tycker att det ska vara. Man ska leka och tolka vad det egentligen är som man ser, säger Marita.
Idag är konstnärinnan Marita Olsson Bluum på plats i Konstrummet på Lindesbergs stadsbibliotek och hänger ut sina tavlor. Konstrummet är fyllt av Maritas många olika målningar i mjuka färger och bilder som är lätta att ta till sig. Det finns olika storlekar och motiven varierar, vissa är mer tydliga än andra. Marita bor i Hallsberg är verksam i Hallsbergs Bild- och Konstnärsförening. Hon har målat i många år, över trettio, och egentligen längre än så.
– Det är en lång tid, egentligen har jag alltid hållit på med färger, man jämför och experimenterar med olika färger, berättar Marita.
Marita målar ögonblicksbilder, sådant som man kan se när man till exempel är ute och åker. Hon målar det hon ser och det som hon upplever just då.
– Det är som en bild som finns någonstans i hjärnan och så tar jag fram den när jag målar och försöker få fram bilden. Jag står inte i naturen och målar. Det är en större frihet att måla från sitt sinne, en process. Måleriet är ett måste, säger Marita.

Maritas målningar är hennes sätt att uttrycka sig och genom tavlorna försöker hon tala om och förmedla något. Färgerna spelar en stor och viktig roll i konstnärinnans målande och skapande. Och i slutändan är det åskådaren som ställs framför bilden och ska skapa sig sin version av det dem ser. Marita fortsätter:
– Iakttagaren måste man ta på största allvar, att man själv tar fram vad man tycker att det ska vara. Man ska leka och tolka vad det egentligen är som man ser. Jag har märkt idag att vi ser väldigt olika. Alla ser inte det som jag ser, och tvärtom.
Maritas motto är att: måla som det är din sista dag i livet, någon som Marita verkligen lever efter. En målning föreställande bland annat två fåglar, röda bär och citroner hänger på väggen och den ger möjlighet till oändligt många funderingar och spekulationer, om man bara tillåter tankarna att fara iväg och fantasin sätta lite sprätt. Marita berättar:
– Det är en spänning i hela bilden. Det kan vara vad som helst, det får man leka fram. Det är en berättelse vad som händer i just den stunden. Man kan måla exakt av men det är inte mitt att uttrycka mig. Ibland hälsar jag på gamla konstnärer i mitt huvud och försöker se hur dem hade kunnat måla.

Tavlorna kommer att hänga på plats i bibliotekets Konstrum för åskådning till och med den femtonde april.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.