Från och med idag, lördag, och fram till den femtonde april kan man gå till Lindesbergs stadsbiblioteks Konstrum för att skåda konstnären Marita Olsson Bluums målningar. Hennes vision är att skapa känslostämningar och först och främst målar hon bilder av landskap. Åskådarens tankar och åsikter är Marita mycket mån om:- Iakttagaren måste man ta på största allvar, att man själv tar fram vad man tycker att det ska vara. Man ska leka och tolka vad det egentligen är som man ser, säger Marita.
Idag är konstnärinnan Marita Olsson Bluum på plats i Konstrummet på Lindesbergs stadsbibliotek och hänger ut sina tavlor. Konstrummet är fyllt av Maritas många olika målningar i mjuka färger och bilder som är lätta att ta till sig. Det finns olika storlekar och motiven varierar, vissa är mer tydliga än andra. Marita bor i Hallsberg är verksam i Hallsbergs Bild- och Konstnärsförening. Hon har målat i många år, över trettio, och egentligen längre än så.
– Det är en lång tid, egentligen har jag alltid hållit på med färger, man jämför och experimenterar med olika färger, berättar Marita.
Marita målar ögonblicksbilder, sådant som man kan se när man till exempel är ute och åker. Hon målar det hon ser och det som hon upplever just då.
– Det är som en bild som finns någonstans i hjärnan och så tar jag fram den när jag målar och försöker få fram bilden. Jag står inte i naturen och målar. Det är en större frihet att måla från sitt sinne, en process. Måleriet är ett måste, säger Marita.

Maritas målningar är hennes sätt att uttrycka sig och genom tavlorna försöker hon tala om och förmedla något. Färgerna spelar en stor och viktig roll i konstnärinnans målande och skapande. Och i slutändan är det åskådaren som ställs framför bilden och ska skapa sig sin version av det dem ser. Marita fortsätter:
– Iakttagaren måste man ta på största allvar, att man själv tar fram vad man tycker att det ska vara. Man ska leka och tolka vad det egentligen är som man ser. Jag har märkt idag att vi ser väldigt olika. Alla ser inte det som jag ser, och tvärtom.
Maritas motto är att: måla som det är din sista dag i livet, någon som Marita verkligen lever efter. En målning föreställande bland annat två fåglar, röda bär och citroner hänger på väggen och den ger möjlighet till oändligt många funderingar och spekulationer, om man bara tillåter tankarna att fara iväg och fantasin sätta lite sprätt. Marita berättar:
– Det är en spänning i hela bilden. Det kan vara vad som helst, det får man leka fram. Det är en berättelse vad som händer i just den stunden. Man kan måla exakt av men det är inte mitt att uttrycka mig. Ibland hälsar jag på gamla konstnärer i mitt huvud och försöker se hur dem hade kunnat måla.

Tavlorna kommer att hänga på plats i bibliotekets Konstrum för åskådning till och med den femtonde april.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.