INSÄNDARE/DEBATT: Ingemar Engstrand drar väldigt stora växlar på en kort kommentar jag nyligen gjorde till en artikel i LindeNytt. Hans huvudfokus är hur han uppfattar vad jag inte skrev, men som han själv tycker att jag borde ha skrivit.
Låt mig därför med några ord utveckla det jag faktiskt skrev: att Lindesbergs lasarett kommer att ha dygnetruntöppen akutmottagning även i fortsättningen. Däremot kommer det inte att bedrivas kirurgi mellan 21 och 07.
En stor majoritet av de svårast sjuka patienterna på akutmottagningen har medicinska problem, som inte åtgärdas med kirurgi.
Den medicinska akutverksamheten kommer att fortsätta och medicinpatienterna kommer tas emot och behandlas dygnet runt i Lindesberg.
Det fåtal patienter i behov av akut kirurgi som kommer till sjukhuset på egen hand under nattetid kommer att tas emot och skickas vidare för operation på något av länets andra två sjukhus. Något fler ambulanstransporter än tidigare kommer att få åka direkt till ett annat sjukhus. Patienterna kommer få god vård några mil längre bort.
Skälet till detta är inte att ”vanhedra” verksamheten, som Ingemar Engstrand formulerar sig. Skälet är att länets sjukhusresurser måste användas så klokt och så effektivt som möjligt. Det behövs mer resurser på dagtid och i den planerade verksamhet – till det som utgör stommen i sjukvården på Lindesbergs lasarett.
Vi i den politiska majoriteten är – precis som medborgare, patienter, medarbetare och chefer – väldigt stolta över den vård som bedrivs vid Lindesbergs lasarett. Vi är också stolta över det erkännande som lasarettet nu fått i Dagens Medicins stora undersökning där Lindesberg klättrat in på rankingens sjätteplats. Det är en bättre placering än tidigare och ett resultat av prestationer inom sju områden: medicinsk kvalitet, tillgänglighet, hygien, patientenkäter, trycksår, överbeläggningar och ekonomi. Den placeringen är frukten av ett målmedvetet, brett och långsiktigt arbete.
Lindesbergs lasarett är och ska fortsätta vara en omistlig del av sjukvården i Region Örebro län. Lasarettet varken står eller faller med beredskapen för de 25-30 operationer per år som utförts nattetid.
Vi kan inte i alla avseenden fortsätta som vi alltid gjort förut i svensk sjukvård. Vi måste frigöra kraft och utvecklingspotential för att kunna möta befolkningens ökade behov av sjukvård och kunna erbjuda moderna metoder och nya läkemedel – för befolkningen i Lindesberg med omnejd precis som på andra ställen i länet och landet.
Karin Sundin (S)
Ordförande i Hälso- och sjukvårdsnämnden
Tidigare i debatten: Du tänker galet regionrådet Karin Sundin!
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.