Efter viss debatt, valde riksdagens tidigare i veckan att klubba förslaget om sänkt krogmoms. Restaurangbranschen väntar nu med spänning på att se effekterna av sänkningen. I Lindesberg ser man dock redan nu att sänkt moms ger just det resultat man hoppats på.-Jag beslutade mig redan i somras för att anställa personal tack vare momssänkningen, säger Johnny Johansson på Lindegården.
Vid årsskiftet sänks krogmomsen från dagens 25 procent till 12 procent. Detta klubbades av riksdagens i onsdags och har mottagits med applåder från restaurangbranschen. Men det har inte varit helt utan kritik. Sänkt moms innebär lägre pris för maten. Kunden blir en vinnare, men kritikerna menar att det bara kostar skattepengar när folket skall äta billigare. Finansminister Anders Borg räknar dock med att sänkt moms skall ge omkring 3500 nya jobb.
Momseffekten är ingen utopi, tycker Johnny Johansson på Lindegården i Lindesberg. Redan när propositionen blev känd för honom i somras, visste han att det här innebar utrymme ekonomiskt att anställa mer personal.
-Jag kände mig så pass övertygad om att det här skulle klubbas, så jag anställde faktiskt personal redan dagen efter att propositionen lades fram. Diana Hedvall har jobbat hos oss sedan dess, så här ser man verkligen resultatet av det nu klubbade förslaget, berättar han.
Så du hade inte anställt någon om det inte hade varit för momssänkningen?
-Nej, det var avgörande. Och jag kommer eventuellt att få råd att anställa ytterligare en person snart. Jag räknar med att det skall bli så i alla fall, säger Johnny.
Vidare tror han att sänkt moms kan uppmuntra folk att gå ut och äta på restaurang lite oftare. Men nu hänger det på restaurangägarna. Upp till bevis, säger han.
-Nu har politikerna gjort sitt, nu är det upp till oss i branschen att göra rätt. Tanken är ju att kunden också skall vinna på det här, om restaurangerna inte sänker priset på maten så uteblir ju resultatet delvis. Det här skall uppmuntra folk att gå ut och äta på kvällarna samtidigt som restaurangen har råd att ha personalen igång, Johnny Johansson.
Han ser dock vissa orosmoln, att vissa leverantörer ser tillfälle att tjäna en hacka.
-Det finns en risk, helt klart. Leverantören ser ju plötsligt marginaler att höja priset på varorna. Det har hänt förr. Då äts vinsten upp, det som är tänkt att resultera i att vi kan anställa personal.
I dessa tider drar han en parallell till de populära julborden, som nästa år kommer ha en helt annan prisbild om restaurangerna ”sköter sig”.
-Det blir en ganska stor skillnad. Räknat på genomsnittet handlar det om ca 50 kr billigare. Det är ju faktiskt en kraftig prissänkning, konstaterar Johnny Johansson, Lindegården.
Fotnot: En första utvärdering kommer att göras redan vid halvårsskiftet 2012. En slututvärdering följer upp år 2016.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.