Efter viss debatt, valde riksdagens tidigare i veckan att klubba förslaget om sänkt krogmoms. Restaurangbranschen väntar nu med spänning på att se effekterna av sänkningen. I Lindesberg ser man dock redan nu att sänkt moms ger just det resultat man hoppats på.-Jag beslutade mig redan i somras för att anställa personal tack vare momssänkningen, säger Johnny Johansson på Lindegården.
Vid årsskiftet sänks krogmomsen från dagens 25 procent till 12 procent. Detta klubbades av riksdagens i onsdags och har mottagits med applåder från restaurangbranschen. Men det har inte varit helt utan kritik. Sänkt moms innebär lägre pris för maten. Kunden blir en vinnare, men kritikerna menar att det bara kostar skattepengar när folket skall äta billigare. Finansminister Anders Borg räknar dock med att sänkt moms skall ge omkring 3500 nya jobb.
Momseffekten är ingen utopi, tycker Johnny Johansson på Lindegården i Lindesberg. Redan när propositionen blev känd för honom i somras, visste han att det här innebar utrymme ekonomiskt att anställa mer personal.
-Jag kände mig så pass övertygad om att det här skulle klubbas, så jag anställde faktiskt personal redan dagen efter att propositionen lades fram. Diana Hedvall har jobbat hos oss sedan dess, så här ser man verkligen resultatet av det nu klubbade förslaget, berättar han.
Så du hade inte anställt någon om det inte hade varit för momssänkningen?
-Nej, det var avgörande. Och jag kommer eventuellt att få råd att anställa ytterligare en person snart. Jag räknar med att det skall bli så i alla fall, säger Johnny.
Vidare tror han att sänkt moms kan uppmuntra folk att gå ut och äta på restaurang lite oftare. Men nu hänger det på restaurangägarna. Upp till bevis, säger han.
-Nu har politikerna gjort sitt, nu är det upp till oss i branschen att göra rätt. Tanken är ju att kunden också skall vinna på det här, om restaurangerna inte sänker priset på maten så uteblir ju resultatet delvis. Det här skall uppmuntra folk att gå ut och äta på kvällarna samtidigt som restaurangen har råd att ha personalen igång, Johnny Johansson.
Han ser dock vissa orosmoln, att vissa leverantörer ser tillfälle att tjäna en hacka.
-Det finns en risk, helt klart. Leverantören ser ju plötsligt marginaler att höja priset på varorna. Det har hänt förr. Då äts vinsten upp, det som är tänkt att resultera i att vi kan anställa personal.
I dessa tider drar han en parallell till de populära julborden, som nästa år kommer ha en helt annan prisbild om restaurangerna ”sköter sig”.
-Det blir en ganska stor skillnad. Räknat på genomsnittet handlar det om ca 50 kr billigare. Det är ju faktiskt en kraftig prissänkning, konstaterar Johnny Johansson, Lindegården.
Fotnot: En första utvärdering kommer att göras redan vid halvårsskiftet 2012. En slututvärdering följer upp år 2016.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.