Efter viss debatt, valde riksdagens tidigare i veckan att klubba förslaget om sänkt krogmoms. Restaurangbranschen väntar nu med spänning på att se effekterna av sänkningen. I Lindesberg ser man dock redan nu att sänkt moms ger just det resultat man hoppats på.-Jag beslutade mig redan i somras för att anställa personal tack vare momssänkningen, säger Johnny Johansson på Lindegården.
Vid årsskiftet sänks krogmomsen från dagens 25 procent till 12 procent. Detta klubbades av riksdagens i onsdags och har mottagits med applåder från restaurangbranschen. Men det har inte varit helt utan kritik. Sänkt moms innebär lägre pris för maten. Kunden blir en vinnare, men kritikerna menar att det bara kostar skattepengar när folket skall äta billigare. Finansminister Anders Borg räknar dock med att sänkt moms skall ge omkring 3500 nya jobb.
Momseffekten är ingen utopi, tycker Johnny Johansson på Lindegården i Lindesberg. Redan när propositionen blev känd för honom i somras, visste han att det här innebar utrymme ekonomiskt att anställa mer personal.
-Jag kände mig så pass övertygad om att det här skulle klubbas, så jag anställde faktiskt personal redan dagen efter att propositionen lades fram. Diana Hedvall har jobbat hos oss sedan dess, så här ser man verkligen resultatet av det nu klubbade förslaget, berättar han.
Så du hade inte anställt någon om det inte hade varit för momssänkningen?
-Nej, det var avgörande. Och jag kommer eventuellt att få råd att anställa ytterligare en person snart. Jag räknar med att det skall bli så i alla fall, säger Johnny.
Vidare tror han att sänkt moms kan uppmuntra folk att gå ut och äta på restaurang lite oftare. Men nu hänger det på restaurangägarna. Upp till bevis, säger han.
-Nu har politikerna gjort sitt, nu är det upp till oss i branschen att göra rätt. Tanken är ju att kunden också skall vinna på det här, om restaurangerna inte sänker priset på maten så uteblir ju resultatet delvis. Det här skall uppmuntra folk att gå ut och äta på kvällarna samtidigt som restaurangen har råd att ha personalen igång, Johnny Johansson.
Han ser dock vissa orosmoln, att vissa leverantörer ser tillfälle att tjäna en hacka.
-Det finns en risk, helt klart. Leverantören ser ju plötsligt marginaler att höja priset på varorna. Det har hänt förr. Då äts vinsten upp, det som är tänkt att resultera i att vi kan anställa personal.
I dessa tider drar han en parallell till de populära julborden, som nästa år kommer ha en helt annan prisbild om restaurangerna ”sköter sig”.
-Det blir en ganska stor skillnad. Räknat på genomsnittet handlar det om ca 50 kr billigare. Det är ju faktiskt en kraftig prissänkning, konstaterar Johnny Johansson, Lindegården.
Fotnot: En första utvärdering kommer att göras redan vid halvårsskiftet 2012. En slututvärdering följer upp år 2016.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.