Restaurangägaren investerar stora pengar för att skapa sommarkänsla när det är brist på sommar. Foto: Fredrik Norman

Han vill skapa sommarkänsla i brist på sommar

Restaurangen Salute i centrala Lindesberg investerar nu hundratusentals kronor för att sommarsäkra uteserveringen för sina gäster. Restaurangägare Hasan Agrali berättar att det här bara är början på något som kommer att bli ännu större – om tillstånden beviljas och hans vision kan bli verklighet, vill säga.
– Jag gör allt för att hålla den svenska sommaren borta från uteserveringen, skrattar Hasan Agrali.

Från medelhavsvärme till klassisk svensk sommar i en handvändning. Det är dagen före midsommarafton, kvicksilvret har stannat under 10-stecket och paraplyet är mest för syns skull eftersom regndropparna faller i sidled i de kraftiga vindbyarna. En av många som förutspått tvärvändningen i vädret, är restaurangägaren Hasan Agrali som sedan länge planerat och investerat för att just det här väderläget inte skall hindra honom att ha en fungerade sommarverksamhet utanför restaurangen.

– Man visste ju att det skulle komma, den svenska sommaren. Jag gör allt för att hålla den svenska sommaren borta från uteserveringen, säger Hasan och skrattar åt eländet utanför den inglasade atmosfären.

Uteservering blir inneservering under ledning av glasmästare Urban Lindqwist, här tillsammans med sin personal under monteringsarbetet. Foto: Fredrik Norman

På torsdagsförmiddagen levererades och monterades glaspartierna av den lokala glasmästaren Lindqvist & Son Glasmästeri, som lagom till eftermiddagen hade fått allt på plats.

Investeringen på cirka 200 000 kronor ser restaurangägaren som ett måste för att hålla verksamheten på den nivå han önskar – men också som ett första steg på något mycket större som komma skall. Redan till nästa vår hoppas Hasan att nästa steg i utvecklingen skall vara taget.

– Jag vill byta ut dagens tak, som är markiser, och istället bygga vidare på den här inglasningen så att även taket blir av glas. Jag har sökt tillstånd för det här, som jag vill skall bli en permanent ”utbyggnad” av restaurangen, säger han.

Inglasningen har även andra fördelar, tillägger Hasan.

– Det här dämpar ljudet väldigt bra, så det blir inte lika störande med allt ljud från serveringen för de som bor i kvarteret.

Kort efter att glasmästarna gjort sitt, fick Hasan Agrali något av en bekräftelse på att investeringen kan komma att löna sig.

– Jag har redan fått en bokning för ett större sällskap tack vare det här. Det var en person som åkte förbi och såg vad vi hade gjort, som kom in och bokade ett 60-tal platser för en kombinerad fest med anledning av ett dop samt en 30-årsfest. Det känns naturligtvis väldigt bra att omgående få utdelning på satsningen, säger Hasan Agrali.

Publicerad 21 juni 2018 klockan 18:23

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.

20 maj 2025 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad ...

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

11 maj 2025 klockan 18:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johan och Mats Eriksson på JME Music arrangerar Vårfesten tillsammans med Brasserie All In. Foto: Camilla Lagerman

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år ser väderprognosen något osäker ut, men det är inget som oroar arrangörerna till Vårfesten, då man som bäst håller på att montera upp ett 300 kvadratmeter stort tält över festivalområdet.
– Det var ju tur att vi i höstas investerade i ett dubbelt så stort tält, så vi har faktiskt aldrig byggt det här innan. Det kommer vara uppvärmt, så det spelar ingen roll om det är regnigt och kyligt ute, här inne kommer det vara behagligt, förklarar Johan Eriksson på JME Music.

9 maj 2025 klockan 14:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med ...
22 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt hö...
17 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet ...
15 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Tåg i Bergslagen

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”

Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas

I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.

5 april 2025 klockan 10:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett...

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio ...

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget "En får tacka" i...

Foto: Fredrik Norman

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.

27 mars 2025 klockan 13:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller ...

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”

Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny ...

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. ...

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans...

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs

Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanf...

Mejks vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för den nya livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning

På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.

11 mars 2025 klockan 14:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik
Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i Lindesberg ett stort steg mot att bli en fossilfri fabrik. - Det är ett ...
7 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hon är energibolagets nya marknadschef: ”Hittat hem”
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det ...
27 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
25 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-23

2025-02-21

2025-02-17

2025-02-14

2025-02-12

2025-02-10

2025-02-03

2025-01-31

2025-01-31

2025-01-21

2025-01-14

2024-12-31

2024-12-23

2024-12-16

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-05-20 16:40