Restaurangägaren investerar stora pengar för att skapa sommarkänsla när det är brist på sommar. Foto: Fredrik Norman
Han vill skapa sommarkänsla i brist på sommar
Restaurangen Salute i centrala Lindesberg investerar nu hundratusentals kronor för att sommarsäkra uteserveringen för sina gäster. Restaurangägare Hasan Agrali berättar att det här bara är början på något som kommer att bli ännu större – om tillstånden beviljas och hans vision kan bli verklighet, vill säga.
– Jag gör allt för att hålla den svenska sommaren borta från uteserveringen, skrattar Hasan Agrali.
Från medelhavsvärme till klassisk svensk sommar i en handvändning. Det är dagen före midsommarafton, kvicksilvret har stannat under 10-stecket och paraplyet är mest för syns skull eftersom regndropparna faller i sidled i de kraftiga vindbyarna. En av många som förutspått tvärvändningen i vädret, är restaurangägaren Hasan Agrali som sedan länge planerat och investerat för att just det här väderläget inte skall hindra honom att ha en fungerade sommarverksamhet utanför restaurangen.
– Man visste ju att det skulle komma, den svenska sommaren. Jag gör allt för att hålla den svenska sommaren borta från uteserveringen, säger Hasan och skrattar åt eländet utanför den inglasade atmosfären.
Uteservering blir inneservering under ledning av glasmästare Urban Lindqwist, här tillsammans med sin personal under monteringsarbetet. Foto: Fredrik Norman
På torsdagsförmiddagen levererades och monterades glaspartierna av den lokala glasmästaren Lindqvist & Son Glasmästeri, som lagom till eftermiddagen hade fått allt på plats.
Investeringen på cirka 200 000 kronor ser restaurangägaren som ett måste för att hålla verksamheten på den nivå han önskar – men också som ett första steg på något mycket större som komma skall. Redan till nästa vår hoppas Hasan att nästa steg i utvecklingen skall vara taget.
– Jag vill byta ut dagens tak, som är markiser, och istället bygga vidare på den här inglasningen så att även taket blir av glas. Jag har sökt tillstånd för det här, som jag vill skall bli en permanent ”utbyggnad” av restaurangen, säger han.
Inglasningen har även andra fördelar, tillägger Hasan.
– Det här dämpar ljudet väldigt bra, så det blir inte lika störande med allt ljud från serveringen för de som bor i kvarteret.
Kort efter att glasmästarna gjort sitt, fick Hasan Agrali något av en bekräftelse på att investeringen kan komma att löna sig.
– Jag har redan fått en bokning för ett större sällskap tack vare det här. Det var en person som åkte förbi och såg vad vi hade gjort, som kom in och bokade ett 60-tal platser för en kombinerad fest med anledning av ett dop samt en 30-årsfest. Det känns naturligtvis väldigt bra att omgående få utdelning på satsningen, säger Hasan Agrali.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.