Restaurangägaren investerar stora pengar för att skapa sommarkänsla när det är brist på sommar. Foto: Fredrik Norman
Han vill skapa sommarkänsla i brist på sommar
Restaurangen Salute i centrala Lindesberg investerar nu hundratusentals kronor för att sommarsäkra uteserveringen för sina gäster. Restaurangägare Hasan Agrali berättar att det här bara är början på något som kommer att bli ännu större – om tillstånden beviljas och hans vision kan bli verklighet, vill säga.
– Jag gör allt för att hålla den svenska sommaren borta från uteserveringen, skrattar Hasan Agrali.
Annons
Från medelhavsvärme till klassisk svensk sommar i en handvändning. Det är dagen före midsommarafton, kvicksilvret har stannat under 10-stecket och paraplyet är mest för syns skull eftersom regndropparna faller i sidled i de kraftiga vindbyarna. En av många som förutspått tvärvändningen i vädret, är restaurangägaren Hasan Agrali som sedan länge planerat och investerat för att just det här väderläget inte skall hindra honom att ha en fungerade sommarverksamhet utanför restaurangen.
– Man visste ju att det skulle komma, den svenska sommaren. Jag gör allt för att hålla den svenska sommaren borta från uteserveringen, säger Hasan och skrattar åt eländet utanför den inglasade atmosfären.
Uteservering blir inneservering under ledning av glasmästare Urban Lindqwist, här tillsammans med sin personal under monteringsarbetet. Foto: Fredrik Norman
På torsdagsförmiddagen levererades och monterades glaspartierna av den lokala glasmästaren Lindqvist & Son Glasmästeri, som lagom till eftermiddagen hade fått allt på plats.
Investeringen på cirka 200 000 kronor ser restaurangägaren som ett måste för att hålla verksamheten på den nivå han önskar – men också som ett första steg på något mycket större som komma skall. Redan till nästa vår hoppas Hasan att nästa steg i utvecklingen skall vara taget.
– Jag vill byta ut dagens tak, som är markiser, och istället bygga vidare på den här inglasningen så att även taket blir av glas. Jag har sökt tillstånd för det här, som jag vill skall bli en permanent ”utbyggnad” av restaurangen, säger han.
Inglasningen har även andra fördelar, tillägger Hasan.
– Det här dämpar ljudet väldigt bra, så det blir inte lika störande med allt ljud från serveringen för de som bor i kvarteret.
Kort efter att glasmästarna gjort sitt, fick Hasan Agrali något av en bekräftelse på att investeringen kan komma att löna sig.
– Jag har redan fått en bokning för ett större sällskap tack vare det här. Det var en person som åkte förbi och såg vad vi hade gjort, som kom in och bokade ett 60-tal platser för en kombinerad fest med anledning av ett dop samt en 30-årsfest. Det känns naturligtvis väldigt bra att omgående få utdelning på satsningen, säger Hasan Agrali.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.