Ingegerd Karlsson mottog årets Föreningsledarstipendium av Conny Ärlerud (M), tillväxtnämndens vice ordförande. Foto: Lindesbergs kommun
Här är årets pristagare av kommunens stipendium
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs församlingshem delades två stipendier ut till glada mottagare. Syskonen Linus och Tova Friman tilldelades årets kulturstipendium för sin målmedvetenhet och kärlek till sitt hantverk. Årets föreningsledarstipendium gick till Ingegerd Karlsson för hennes engagemang som ledare i Lindesbergs AGF.
Lindesbergs kommun delar årligen ut två stipendier i syfte att uppmärksamma personer som utmärkt sig inom kultur- och föreningsliv. Under årets nationaldagsfirande var det tillväxtnämndens vice ordförande, Conny Ärlerud (M), som överlämnade stipendierna. Båda pristagarna belönades med en summa på 10 000 kronor.
Årets stipendiater:
Tova Friman. Foto: Lindesbergs kommun.
Kulturstipendiet: Linus och Tova Friman, musik
Motivering: Årets kulturstipendium går till två personer som bokstavligen vuxit upp med musiken – och som låtit tonerna bära dem från Gusselhyttan hela vägen till landets främsta musikutbildningar. Med rötterna i Kulturskolan Garnalia och en stadig resa genom spetsgymnasium och folkhögskola har de visat både målmedvetenhet och kärlek till sitt hantverk. Deras vägar skiljer sig åt i genre – jazz och klassiskt – men drivkraften är densamma: att skapa, förmedla och beröra. Trots studier på olika håll i landet återvänder de till Lindesberg för att ge tillbaka genom musik. Det är en vacker påminnelse om hur kultur kan både börja hemma och nå långt. Därför tilldelas årets kulturstipendium syskonen Linus och Tova – två musiker i början av en lång och inspirerande resa.
Motivering: I år vill vi uppmärksamma en person som visar att engagemang och livsglädje inte har någon åldersgräns. Vår stipendiat leder sina pass med både värme och en smittande energi. Hennes engagemang visar på att det aldrig är för sent att börja gympa. Kroppen blir glad av att röra sig. Men det handlar inte bara om träning – det handlar om gemenskap, glädje och att vara en fantastisk ledare. Vår stipendiat har varit aktiv hela sitt liv och ledare i åtta år. Och nu, vid 97 års ålder, är det en självklarhet att årets Föreningsledarstipendium går till en inspirationskälla!
Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har man släckt det mesta och arbetar sig nu igenom fastigheten för att släcka glödbränder.
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.
Trafikolycka i centrum – rörigt på platsen
Två personbilar kolliderade i centrala Lindesberg på onsdagen. Enligt polisen skall det ha varit upprörd stämning mellan inblandade parter.
- Vi...
Gång- och cykeltunneln under Bergslagsvägen i norra delen av Lindesberg, kommer att vara avstängd under perioden 8-12 september. Anledningen är ett planerat underhållsarbete, meddelar Lindesbergs kommun.
Efter en turbulent tid för Lindesbergs vårdcentral med förändringar och stor omsättning av personal meddelar Region Örebro län att man inom kort kommer att få förstärkning av fem nya läkare. Under hösten kliver en allmännspecialist, tre ST-läkare och en underläkare in för att förstärka bemanningen.
– Som patient kommer man att märka det i form av bättre kontinuitet och kvalitet, säger vårdcentralschef Maria Gunnarsson i ett pressmeddelande.
REPLIK: Socialdemokraterna i Lindesberg verkar vara oförmögna att samordna sina åsikter och därför skriver de två svar på samma debattartikel. Vi väljer att svara på dem båda samtidigt.
1 september 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.