Här bygger LIBO 69 lägenheter i centrala Lindesberg
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Det är vid Rådhusparken i centrala Lindesberg som Lindesbergsbostäder nu skall låta bygga de nya bostäderna, som förväntas vara klara för inflytt i januari 2027. Byggprojektet var från början tänkt att påbörjas tidigare, men tvingades läggas på is då det inte var genomförbart ekonomiskt, berättar Roger Sixtensson, VD för Lindesbergsbostäder.
– Vi hade långt framskridna planer för att uppföra bostäder i Rådhuskvarteret men det projektet fick skjutas upp 2023. Höga räntor och inflationschock fördyrade alla byggen vilket skulle medföra så höga hyror att det skulle bli svårt att hyra ut lägenheterna, säger Roger Sixtensson i pressmeddelandet.
Det blev det lokala byggföretaget Lindesbergs Bygg AB som levererade det mest fördelaktiga anbudet och nu får uppdraget att bygga de två fyravåningshusen och tillhörande underjordiskt parkeringsgarage med 53 P-platser.
Vy över Rådhusparken. Bild: Vektor Arkitektur AB
– För att komma vidare med bostadsbyggandet bestämde vi oss för att sluta ett strategiskt partnerskap med en entreprenör. Avtalet omfattar sju bostadsprojekt som LIBO har tänkt genomföra till och med 2030. Eftersom entreprenören får en större mängd byggprojekt att jobba med så hoppas vi kunna pressa ner produktionskostnaden och därmed också hyresnivån, fortsätter Roger Sixtensson.
Lägenheterna kommer att fördelas enligt följande:
9 st. 1 r.o.k.
25 st. 2 r.o.k.
20 st. 3 r.o.k.
4 st. 4 r.o.k.
11 st. studentlägenheter
Håkan Öfverström och Johan Svensson från Lindesbergs Bygg – Arne Larsson och Roger Sixtensson från LIBO. Foto: LIBO
– Vi har haft en rak och öppen dialog och arbetat med detta projekt sedan maj 2024. De två husen ska uppföras utmed Kristinavägen och längs Norra Torggatan. Parkområdet mot Stadshotellet sparas och ger de nya husen en lummig inramning, säger Roger Sixtensson, VD och Arne Larsson, Teknisk chef LIBO.
– Roligt att det äntligen kommer igång, kommenterar Johan Svensson, VD och Håkan Öfverström, Projektchef från Lindesbergs Bygg AB.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...