Hösten 2009 meddelades planer på att etablera en citycamping i Dalkarlshyttan. Projektledaren Anders Svensson har sedan dess samlat ihop en lång rad intressenter som skall ingå samarbete i ett projektbolag som går under namnet ”Campviera”. Nu blir nästa steg att söka bidragspengar för att rusta den gamla lagerlokalen på platsen.
Totalt 17 parter kommer att vara delägare i projektbolaget, ett mycket brett samarbete mellan näringslivet, ideella föreningar, kommunen och privatpersoner.
-Ju fler som samarbetar desto bättre, tycker jag. Och i första hand gäller det nu att få igång renoveringen av den gamla lagerlokalen i området, förklarar Anders Svensson.
Lagerlokalen är idag en kal och oisolerad historia. De bidragspengar man nu söker hos Leader Bergslagen samt Sparbanksstiftelsen – totalt 2 miljoner kronor – kommer helt och hållet användas för att bygga upp innerväggar och tak med mera.
Och det är ganska bråttom också. För det finns en stark önskan att komma igång med delar av campingen redan till sommaren.
-Vi har faktiskt klart med ett holländskt par som vill driva verksamheten i egen regi. Deras önskemål är att komma igång så fort det bara går, berättar Svensson.
Holländarna har alldeles nyligen köpt ett hus i Lindesberg och kommer inom kort att lämna Holland. Paret Ben och Annemarie de Vries, som är i 40-årsåldern, beskrivs som mycket seriösa och duktiga entreprenörer och är omåttligt inspirerade av idén om en citycamping.
-De har haft ett önskemål ganska länge om att bedriva den här typen av verksamhet i Sverige. De har till och med besök Sverige helt i syfte att lära sig språket och förbereda sig om tillfället skulle dyka upp – och nu fick de chansen och vårt förtroende, berättar Svensson.
Projektledningens beskrivning av citycampingen
”Här skall etableras en citycamping med stugor, vandrarhemsboende, reception, frukostmatsal, kök, dusch, toaletter och butik. Men vi pratar inte bara om en traditionell camping. Här skall växa fram en mötesplats för privatpersoner, föreningar och företag. En arena där man kan hålla sammankomster och evenemang inom kultur och sport. I en förlängning skall här finnas en spaanläggning, sport/fitnessrum, utrymmen för gallerier mm.
Området som idag är förslummat trots sitt centrala läge, kommer att bli ett mycket vackert och utgöra ett mycket vackert blickfång från infarten mot Lindesberg. Utsikten från campingområdet in mot stan är svår att överträffa.
Anläggningen blir även en viktig del av den redan så populära Lindesjön Runt. Den nu beslutade nya bron gör området mycket lättillgängligt och blir direkt kopplat mot centrum i Lindesberg.
På området finns plats för båtbryggor, kanotuthyrning, parkering för vandrare Lindessjön Runt, badmöjligheter i Lindessjön.”
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.