Hösten 2009 meddelades planer på att etablera en citycamping i Dalkarlshyttan. Projektledaren Anders Svensson har sedan dess samlat ihop en lång rad intressenter som skall ingå samarbete i ett projektbolag som går under namnet ”Campviera”. Nu blir nästa steg att söka bidragspengar för att rusta den gamla lagerlokalen på platsen.
Totalt 17 parter kommer att vara delägare i projektbolaget, ett mycket brett samarbete mellan näringslivet, ideella föreningar, kommunen och privatpersoner.
-Ju fler som samarbetar desto bättre, tycker jag. Och i första hand gäller det nu att få igång renoveringen av den gamla lagerlokalen i området, förklarar Anders Svensson.
Lagerlokalen är idag en kal och oisolerad historia. De bidragspengar man nu söker hos Leader Bergslagen samt Sparbanksstiftelsen – totalt 2 miljoner kronor – kommer helt och hållet användas för att bygga upp innerväggar och tak med mera.
Och det är ganska bråttom också. För det finns en stark önskan att komma igång med delar av campingen redan till sommaren.
-Vi har faktiskt klart med ett holländskt par som vill driva verksamheten i egen regi. Deras önskemål är att komma igång så fort det bara går, berättar Svensson.
Holländarna har alldeles nyligen köpt ett hus i Lindesberg och kommer inom kort att lämna Holland. Paret Ben och Annemarie de Vries, som är i 40-årsåldern, beskrivs som mycket seriösa och duktiga entreprenörer och är omåttligt inspirerade av idén om en citycamping.
-De har haft ett önskemål ganska länge om att bedriva den här typen av verksamhet i Sverige. De har till och med besök Sverige helt i syfte att lära sig språket och förbereda sig om tillfället skulle dyka upp – och nu fick de chansen och vårt förtroende, berättar Svensson.
Projektledningens beskrivning av citycampingen
”Här skall etableras en citycamping med stugor, vandrarhemsboende, reception, frukostmatsal, kök, dusch, toaletter och butik. Men vi pratar inte bara om en traditionell camping. Här skall växa fram en mötesplats för privatpersoner, föreningar och företag. En arena där man kan hålla sammankomster och evenemang inom kultur och sport. I en förlängning skall här finnas en spaanläggning, sport/fitnessrum, utrymmen för gallerier mm.
Området som idag är förslummat trots sitt centrala läge, kommer att bli ett mycket vackert och utgöra ett mycket vackert blickfång från infarten mot Lindesberg. Utsikten från campingområdet in mot stan är svår att överträffa.
Anläggningen blir även en viktig del av den redan så populära Lindesjön Runt. Den nu beslutade nya bron gör området mycket lättillgängligt och blir direkt kopplat mot centrum i Lindesberg.
På området finns plats för båtbryggor, kanotuthyrning, parkering för vandrare Lindessjön Runt, badmöjligheter i Lindessjön.”
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.