Magiskt. Så kan man enklast beskriva årets Vårcaprice signerad Manskören Harmoni. Den fullsatta arenan fullkomligt kokade under lördagskvällens föreställning och artisterna tackades med stående ovationer vid ett flertal tillfällen.
Årets Caprice inleddes till tonerna av Manskören Harmonis välstämda röster, under ledning av Rickard Larsson. Kvällens konferencier var liksom förra året den kvicktänkte och humoristiske Staffan Blixt. Det var också han som presenterade årets huvudartist, Carola, som intog scenen med sin välkända låt ”Evighet”.
Publiken brast ut i ett öronbedövande jubel och applåderna ville aldrig riktigt ta slut. Carola, som blev märkbart rörd av stunden och publikens mottagande menade att hon väldigt gärna skulle vilja ge dem rabatt till hennes sommarturné.
När det sedan var dags att presentera kvällens hemliga gäst var det några i publiken som lyckades lista ut vem det var redan under presentationen, medan andra inte hade hört honom innan. Oavsett togs Bruno Mitsogiannis emot med rungande applåder, och han visade verkligen varför just han var där ikväll. Hela publiken blev fullkomligt förälskad i musikalartisten från Valdemarsvik, som även han berördes av värmen.
När han fattade micken och framförde en egen version av Bon Jovis megahit ”Bed of Roses” blev det en närmast högtidlig stämning i arenan, och när kören stämde in i sången bakom honom blev det magi.
Temperaturen höjdes om möjligt ännu mer i den redan kokheta arenan under kvällens utan tvekan största och mest rörande ögonblick, när Carola och Bruno tillsammans framförde duetten ”Shallow”, och inte ett öga var torrt efter den fantastiska prestationen.
De som ivrigt väntade på att få höra ”Fångad av en stormvind” behövde inte gå hem besvikna, då Carola rev av sin dunderhit – med fläkt och allt. Publiken tjöt av glädje och merparten av åskådarna stod upp under hela framträdandet.
När det var dags att runda av årets Caprice tog Staffan Blixt tillfället i akt att avslöja att årets tema var Kvinnor.
– Vi må vara en manskör, men vad skulle vi vara utan alla kvinnor i våra liv. Se hela den här föreställningen som en hyllning till er. Ni förtjänar all respekt!
Till tonerna av Lady Gagas ”Born this way” framförd av Carola och Bruno avslutades sedan Harmonis Caprice 2019. Kanske den bästa Capricen hittills.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.