En nyligen genomförd trafikmätning visar tydligt att hastigheterna i centrala Lindesberg har ökat sedan Kristinavägen slätades ut i den senaste ombyggnadsetappen. Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, har varit en förespråkare för farthinder i centrum och poängterar att han varnade för konsekvenserna man ser nu.-Man kan se med blotta ögat att det går fortare i centrum och i enskilda fall går det väldigt mycket fortare, suckar han.
Den trafikmätning som genomförts, är en mindre sådan och gjordes under en veckas tid i höjd med korsningen Kristinavägen/Koppgatan. Mätningen utfördes av BMB´s trafikenhet, där man alltså har konstaterat en tydlig hastighetsökning jämfört med den tidigare, genomförd på samma plats men innan guppen togs bort.
Enheten kommer nu att genomföra en större trafikmätning under våren för att kunna sammanställa en officiell rapport med fullständig statistik. Men testmätningen i januari visar ändå redan indikationer på ett ganska allvarligt problem som man inte kan blunda för.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, var inte positiv till den tidigare majoritetens beslut om att häva de fartdämpande åtgärder som vidtagits i centrum. Det var ju inte utan anledning som guppen byggdes, menar han.
-Det räcker med att det går ”lite för fort” för att konsekvenserna skall bli allvarliga om en oskyddad trafikant blir påkörd. Det har hänt olyckor tidigare och kommer ske igen om inget görs för att dämpa hastigheterna, säger Ceder.
Det är dock inte enbart Kristinavägen som är ett problem. Både Järnvägsgatan och Banvägen nämns i sammanhanget.
-Klart är att något måste göras, vad det finns för alternativa åtgärder att vidta är dock något jag ej kan svara på idag. Avsmalningar är i alla fall uteslutet eftersom det ställer till det för varutransportbilar, säger Anders Ceder.
Centerpartiets Kurt Scharnke och Anders Larsson gick till val 2006 med ett besked till folket: ”Får vi majoritet så tar vi bort guppen”. Nu fick man aldrig den majoritet man hoppats på, men kom ändå till makten genom alliansen. På sikt innebar det också att guppen faktiskt fick ge vika.
-Om hastigheterna verkligen har ökat nu så är det självklart allvarligt. Men jag ångrar inte att vi verkade för guppens försvinnande, för vi lyssna till vad folket sa i frågan och inte minst vad drabbade fastighetsägare hade att säga, säger Scharnke.
Vidare menar han att man aldrig var främmande för fartdämpande åtgärder generellt sett.
-Nej, så var det absolut inte. Det var bara just denna utformning av gupp som vi var emot, så jag kan allt tänka mig en annan form av fartdämpare på gatan om det är vad som krävs för att sänka hastigheterna, säger Kurt Scharnke.
Han tillägger att det kanske inte är ”hinder” i dess rätta bemärkelse som är lösningen.
-Det finns något annat som har god effekt, jag tänker på fartkameror. Det kanske vore något att kolla upp, avslutar han.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.