En nyligen genomförd trafikmätning visar tydligt att hastigheterna i centrala Lindesberg har ökat sedan Kristinavägen slätades ut i den senaste ombyggnadsetappen. Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, har varit en förespråkare för farthinder i centrum och poängterar att han varnade för konsekvenserna man ser nu.-Man kan se med blotta ögat att det går fortare i centrum och i enskilda fall går det väldigt mycket fortare, suckar han.
Den trafikmätning som genomförts, är en mindre sådan och gjordes under en veckas tid i höjd med korsningen Kristinavägen/Koppgatan. Mätningen utfördes av BMB´s trafikenhet, där man alltså har konstaterat en tydlig hastighetsökning jämfört med den tidigare, genomförd på samma plats men innan guppen togs bort.
Enheten kommer nu att genomföra en större trafikmätning under våren för att kunna sammanställa en officiell rapport med fullständig statistik. Men testmätningen i januari visar ändå redan indikationer på ett ganska allvarligt problem som man inte kan blunda för.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, var inte positiv till den tidigare majoritetens beslut om att häva de fartdämpande åtgärder som vidtagits i centrum. Det var ju inte utan anledning som guppen byggdes, menar han.
-Det räcker med att det går ”lite för fort” för att konsekvenserna skall bli allvarliga om en oskyddad trafikant blir påkörd. Det har hänt olyckor tidigare och kommer ske igen om inget görs för att dämpa hastigheterna, säger Ceder.
Det är dock inte enbart Kristinavägen som är ett problem. Både Järnvägsgatan och Banvägen nämns i sammanhanget.
-Klart är att något måste göras, vad det finns för alternativa åtgärder att vidta är dock något jag ej kan svara på idag. Avsmalningar är i alla fall uteslutet eftersom det ställer till det för varutransportbilar, säger Anders Ceder.
Centerpartiets Kurt Scharnke och Anders Larsson gick till val 2006 med ett besked till folket: ”Får vi majoritet så tar vi bort guppen”. Nu fick man aldrig den majoritet man hoppats på, men kom ändå till makten genom alliansen. På sikt innebar det också att guppen faktiskt fick ge vika.
-Om hastigheterna verkligen har ökat nu så är det självklart allvarligt. Men jag ångrar inte att vi verkade för guppens försvinnande, för vi lyssna till vad folket sa i frågan och inte minst vad drabbade fastighetsägare hade att säga, säger Scharnke.
Vidare menar han att man aldrig var främmande för fartdämpande åtgärder generellt sett.
-Nej, så var det absolut inte. Det var bara just denna utformning av gupp som vi var emot, så jag kan allt tänka mig en annan form av fartdämpare på gatan om det är vad som krävs för att sänka hastigheterna, säger Kurt Scharnke.
Han tillägger att det kanske inte är ”hinder” i dess rätta bemärkelse som är lösningen.
-Det finns något annat som har god effekt, jag tänker på fartkameror. Det kanske vore något att kolla upp, avslutar han.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.