En undersökning visar att hastigheterna i centrum ökat sedan guppen försvann. Arkivbild

Hatade gupp hade effekt – nu har hastigheterna ökat

En nyligen genomförd trafikmätning visar tydligt att hastigheterna i centrala Lindesberg har ökat sedan Kristinavägen slätades ut i den senaste ombyggnadsetappen. Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, har varit en förespråkare för farthinder i centrum och poängterar att han varnade för konsekvenserna man ser nu.-Man kan se med blotta ögat att det går fortare i centrum och i enskilda fall går det väldigt mycket fortare, suckar han.

Den trafikmätning som genomförts, är en mindre sådan och gjordes under en veckas tid i höjd med korsningen Kristinavägen/Koppgatan. Mätningen utfördes av BMB´s trafikenhet, där man alltså har konstaterat en tydlig hastighetsökning jämfört med den tidigare, genomförd på samma plats men innan guppen togs bort.
Enheten kommer nu att genomföra en större trafikmätning under våren för att kunna sammanställa en officiell rapport med fullständig statistik. Men testmätningen i januari visar ändå redan indikationer på ett ganska allvarligt problem som man inte kan blunda för.

Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, var inte positiv till den tidigare majoritetens beslut om att häva de fartdämpande åtgärder som vidtagits i centrum. Det var ju inte utan anledning som guppen byggdes, menar han.
-Det räcker med att det går ”lite för fort” för att konsekvenserna skall bli allvarliga om en oskyddad trafikant blir påkörd. Det har hänt olyckor tidigare och kommer ske igen om inget görs för att dämpa hastigheterna, säger Ceder.
Det är dock inte enbart Kristinavägen som är ett problem. Både Järnvägsgatan och Banvägen nämns i sammanhanget.
-Klart är att något måste göras, vad det finns för alternativa åtgärder att vidta är dock något jag ej kan svara på idag. Avsmalningar är i alla fall uteslutet eftersom det ställer till det för varutransportbilar, säger Anders Ceder.

Centerpartiets Kurt Scharnke och Anders Larsson gick till val 2006 med ett besked till folket: ”Får vi majoritet så tar vi bort guppen”. Nu fick man aldrig den majoritet man hoppats på, men kom ändå till makten genom alliansen. På sikt innebar det också att guppen faktiskt fick ge vika.
-Om hastigheterna verkligen har ökat nu så är det självklart allvarligt. Men jag ångrar inte att vi verkade för guppens försvinnande, för vi lyssna till vad folket sa i frågan och inte minst vad drabbade fastighetsägare hade att säga, säger Scharnke.
Vidare menar han att man aldrig var främmande för fartdämpande åtgärder generellt sett.
-Nej, så var det absolut inte. Det var bara just denna utformning av gupp som vi var emot, så jag kan allt tänka mig en annan form av fartdämpare på gatan om det är vad som krävs för att sänka hastigheterna, säger Kurt Scharnke.
Han tillägger att det kanske inte är ”hinder” i dess rätta bemärkelse som är lösningen.
-Det finns något annat som har god effekt, jag tänker på fartkameror. Det kanske vore något att kolla upp, avslutar han.

Publicerad 1 februari 2012 klockan 14:17

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial...
31 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag ...
31 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade ...
29 augusti 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.

23 augusti 2026 klockan 20:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
22 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren...
21 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-09-03 01:50