Hattparad i församlingshemmet. Foto: Ida Lindkvist
Hattparad och kakbuffé
I en mysig tillställning med fler än sju sorters kakor fick hattarna återigen liv. En hattparad ordnade den Internationella gruppen i församlingshemmet, till förmån för Svenska Kyrkan utomlands.
– Jag älskar hattar och jag har det på mig nästan varje dag, säger Ulla-Britt Strandberg som dagen till ära har med sig hela femton hattar.
Mångtalet hattar ligger utplacerade på borden så att man ska få en riktigt bra översikt. Det med breda brätten, några är
Foto: Ida Lindkvist
riktigt färgstarka, medan andra är mer matta i sin ton. Det finns klassiska hattar, sådana som man kan se kungligheter klädda i, men också hattar som ger en känsla av skogsvandring en solig hösteftermiddag, med en liten fjäder stucken i bandet som pricken över i:et. Ulla-Britt Strandberg har bidragit med hel drös av hattar till hattparaden, och hon har med sig 15 stycken i olika former och modeller.
– Jag älskar hattar och jag har det på mig nästan varje dag, säger Ulla-Britt och plockar upp en hatt med brett, rosa band.
– Den här hatten är 100 år gammal och jag köpte den i somras. Sedan har jag också engelska och italienska hattar. Jag har alltid tyckt om hattar!
Ulla-Britt Strandberg och Marianne Ohlsson poserar i sina hattar. Foto: Ida Lindkvist
Det är den Internationella gruppen som har ordnat den här tillställningen, och idén uppkom redan under tidig vår men det var inte förrän nu som man till slut kom till skott.
– Vi är ungefär 10 stycken i den Internationella gruppen, de i Guldsmedshyttan är med oss också, berättar Ing-Marie Larsson.
– Vi har ju även annat på gång, som den kommande insamlingen som heter ”Låt fler fylla fem”. Det är många barn i andra länder som aldrig hinner fylla fem. Och så brukar vi hjälpa till vid insamlingarna till Världens Barn, säger Ing-Marie.
Foto: Ida Lindkvist
På mittenbordet står inte bara sju sorters kartor uppdukade, utan det är närmare ett tiotal olika sorter. Gästerna förser sig och Ing-Marie berättar:
– Det är vi i gruppen som har bakat, vi var några som hjälpts åt. Och det är bakat med riktigt smör så det ska smaka riktigt gott. Vi skulle ha haft musik också, men nu blev det inte så. Men jag tänkte jag ska sätta på lite musik sedan, lite jazz så blir det rätt stämning.
Ing-Marie själv är klädd i en hatt som hon på egen hand har lyckats konstruera och skapa under en kurs. Den är vackert vit och har burits på dotterns bröllop.
– Förr använde jag naturligtvis hatt, förr i tiden hade jag alltid hatt när jag skulle gå till kyrkan på söndagarna, då hade man ju det på sig. Nu har jag oftast dalahätta på mig, säger Ing-Marie och tillägger att det beror på att hon ju faktiskt har sina rötter uppåt Dalarna, även om det inte går att avslöja på dialekten.
Ing-Marie Larsson i sin egengjorda hatt. Foto: Ida Lindkvist
De kakätande besökarna har sina hattar på sig när de njuter av kaffet och kakorna, och det ser så väldigt tjusigt ut.
– Det här med hattar väcker så många minnen, vi har ju lagt oss av med hattarna, men idag får vi ha hatt och det är jätteroligt, säger Ing-Marie när hon hälsar sällskapet välkomna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...