Hattparad i församlingshemmet. Foto: Ida Lindkvist
Hattparad och kakbuffé
I en mysig tillställning med fler än sju sorters kakor fick hattarna återigen liv. En hattparad ordnade den Internationella gruppen i församlingshemmet, till förmån för Svenska Kyrkan utomlands.
– Jag älskar hattar och jag har det på mig nästan varje dag, säger Ulla-Britt Strandberg som dagen till ära har med sig hela femton hattar.
Mångtalet hattar ligger utplacerade på borden så att man ska få en riktigt bra översikt. Det med breda brätten, några är
Foto: Ida Lindkvist
riktigt färgstarka, medan andra är mer matta i sin ton. Det finns klassiska hattar, sådana som man kan se kungligheter klädda i, men också hattar som ger en känsla av skogsvandring en solig hösteftermiddag, med en liten fjäder stucken i bandet som pricken över i:et. Ulla-Britt Strandberg har bidragit med hel drös av hattar till hattparaden, och hon har med sig 15 stycken i olika former och modeller.
– Jag älskar hattar och jag har det på mig nästan varje dag, säger Ulla-Britt och plockar upp en hatt med brett, rosa band.
– Den här hatten är 100 år gammal och jag köpte den i somras. Sedan har jag också engelska och italienska hattar. Jag har alltid tyckt om hattar!
Ulla-Britt Strandberg och Marianne Ohlsson poserar i sina hattar. Foto: Ida Lindkvist
Det är den Internationella gruppen som har ordnat den här tillställningen, och idén uppkom redan under tidig vår men det var inte förrän nu som man till slut kom till skott.
– Vi är ungefär 10 stycken i den Internationella gruppen, de i Guldsmedshyttan är med oss också, berättar Ing-Marie Larsson.
– Vi har ju även annat på gång, som den kommande insamlingen som heter ”Låt fler fylla fem”. Det är många barn i andra länder som aldrig hinner fylla fem. Och så brukar vi hjälpa till vid insamlingarna till Världens Barn, säger Ing-Marie.
Foto: Ida Lindkvist
På mittenbordet står inte bara sju sorters kartor uppdukade, utan det är närmare ett tiotal olika sorter. Gästerna förser sig och Ing-Marie berättar:
– Det är vi i gruppen som har bakat, vi var några som hjälpts åt. Och det är bakat med riktigt smör så det ska smaka riktigt gott. Vi skulle ha haft musik också, men nu blev det inte så. Men jag tänkte jag ska sätta på lite musik sedan, lite jazz så blir det rätt stämning.
Ing-Marie själv är klädd i en hatt som hon på egen hand har lyckats konstruera och skapa under en kurs. Den är vackert vit och har burits på dotterns bröllop.
– Förr använde jag naturligtvis hatt, förr i tiden hade jag alltid hatt när jag skulle gå till kyrkan på söndagarna, då hade man ju det på sig. Nu har jag oftast dalahätta på mig, säger Ing-Marie och tillägger att det beror på att hon ju faktiskt har sina rötter uppåt Dalarna, även om det inte går att avslöja på dialekten.
Ing-Marie Larsson i sin egengjorda hatt. Foto: Ida Lindkvist
De kakätande besökarna har sina hattar på sig när de njuter av kaffet och kakorna, och det ser så väldigt tjusigt ut.
– Det här med hattar väcker så många minnen, vi har ju lagt oss av med hattarna, men idag får vi ha hatt och det är jätteroligt, säger Ing-Marie när hon hälsar sällskapet välkomna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.