Foto: Ida Lindkvist

Hemköp når nya höjder

Att det går bra för Hemköp i Lindesberg är inte någon hemlighet. Bonuskundkvällen förra torsdagen var en braksuccé från början till slut som resulterade i fantastiska siffror. Framtiden ser mycket ljus ut och ett spännande program för 2015 väntar! 

Fyra gånger om året ordnas det något alldeles extra för bonuskortskunderna på Hemköp. Förra torsdagen skedde det för tredje gången i år och det var en väldigt uppskattad tillställning. Från starten klockan 13 var det tjockt med kunder ända fram till avslutningen klockan 19. 
– Vi bjuder in bonuskunderna och erbjuder extra bra priser, tävlingar, jippon och smakprov på mat. Vi i personalen sprang som skållade råttor. Det är stressigt men så roligt att man inte känner av att man får springa, säger Hemköps delägare Mattias Johansson. 

Men torsdagens rusch bjöd också på resultat, Mattias fortsätter berätta: 
– Det blev en succé utan dess like. Vi har ökat absolut mest så vi blev den bästa Hemköpsbutiken i hela Sverige när vi jämför ökningen mot bonuskundskvällen året innan. Vi ökade 48% mot förra året, det är den bästa bonuskundskvällen någonsin. Men hela hösten har varit fantastisk, det går jättebra. 

Inte nog med att siffrorna pekar uppåt för Hemköp, Mattias har också passat på att ta ett steg i samma riktning. 
– Jag har blivit vald till ordförande i marknadsrådet. Jag har varit med där i 3,5 år men i våras valde mina kollegor mig till ordförande. Det är ett jättejobb att göra men jag kan också vara med och påverka mer. Flygbladen som delas ut i hela Sverige är jag med och påverkar hur de ska ut, vilka priser och varor som ska vara med. Med rätt vara på framsidan på flygbladet, då blir det drag. Man måste komma ut rätt och det jobbar marknadsrådet för. Så om någon kund saknar något så får de gärna prata med mig. Jag kan göra inspel, däremot vet jag inte om jag får igenom allt, säger Mattias. 

Marknadsrådet består av åtta stycken handlare och två stycken butikschefer. De har telefonkonferens en gång i veckan och fysiska möten fyra gånger om året. Vid veckomötena diskuteras priser och varor till flygbladen efter ett underlag som finns att följa och fås av tjänstemännen på Hemköp som sköter förhandlingarna. De som sitter i marknadsrådet är människor från hela Sverige. 
– Det är bra spridning, man har olika förutsättningar i olika regioner, så då får vi en bra mix.

Hemköp i Lindesberg ägs och drivs av tre delägare; Mattias, Johan och Eva. 
– Det ger en stor trygghet att vara tre. Och efter att ha varit här i trettio år är det en utmaning att få göra något mer. Jag får helt nya input från andra handlarkollegor, hur man ska utvecklas som butik. Spännande! säger Mattias. 

Speciellt för dagen idag, torsdag, är att en enorm, skinande blank metallfärgad husvagn står parkerad utanför Hemköp Det är Garant Food Truck som kommit på besök för att bjuda kunderna på ”pulled pork”, en rätt på fläskkött som tillagas under lång tid på låg värme tillsammans med bland annat barbecuesås. 
– De besöker bara ett visst antal butiker i Sverige, vi vet inte varför de valt ut just oss men det kan bero på att vi syns på rapporterna. Men det är helt utanför själva Hemköp, det är en roadtrip som Garant gör. De kom vid nio och har preppat hela dagen, de var klara lagom vid två när de skulle börja bjuda på grejerna. Alla som jag har pratat med har tyckt att det var gott. 


En man som är på plats intygar det Mattias fått höra: 
– Jättegod! Jag tycker väldigt mycket om den inlagda rödlöken, det passade bra ihop med köttet. Det är en jättebra idé, det kan ju bli så att man kanske köper sådant man inte skulle köpt annars. 
Publicerad 3 oktober 2014 klockan 11:10

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.

22 april 2026 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde ...
9 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett nä...
27 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-31

2025-12-30

2025-12-22

2025-12-19

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2026-04-23 15:57