Foto: Ida Lindkvist

Hemköp når nya höjder

Att det går bra för Hemköp i Lindesberg är inte någon hemlighet. Bonuskundkvällen förra torsdagen var en braksuccé från början till slut som resulterade i fantastiska siffror. Framtiden ser mycket ljus ut och ett spännande program för 2015 väntar! 

Fyra gånger om året ordnas det något alldeles extra för bonuskortskunderna på Hemköp. Förra torsdagen skedde det för tredje gången i år och det var en väldigt uppskattad tillställning. Från starten klockan 13 var det tjockt med kunder ända fram till avslutningen klockan 19. 
– Vi bjuder in bonuskunderna och erbjuder extra bra priser, tävlingar, jippon och smakprov på mat. Vi i personalen sprang som skållade råttor. Det är stressigt men så roligt att man inte känner av att man får springa, säger Hemköps delägare Mattias Johansson. 

Men torsdagens rusch bjöd också på resultat, Mattias fortsätter berätta: 
– Det blev en succé utan dess like. Vi har ökat absolut mest så vi blev den bästa Hemköpsbutiken i hela Sverige när vi jämför ökningen mot bonuskundskvällen året innan. Vi ökade 48% mot förra året, det är den bästa bonuskundskvällen någonsin. Men hela hösten har varit fantastisk, det går jättebra. 

Inte nog med att siffrorna pekar uppåt för Hemköp, Mattias har också passat på att ta ett steg i samma riktning. 
– Jag har blivit vald till ordförande i marknadsrådet. Jag har varit med där i 3,5 år men i våras valde mina kollegor mig till ordförande. Det är ett jättejobb att göra men jag kan också vara med och påverka mer. Flygbladen som delas ut i hela Sverige är jag med och påverkar hur de ska ut, vilka priser och varor som ska vara med. Med rätt vara på framsidan på flygbladet, då blir det drag. Man måste komma ut rätt och det jobbar marknadsrådet för. Så om någon kund saknar något så får de gärna prata med mig. Jag kan göra inspel, däremot vet jag inte om jag får igenom allt, säger Mattias. 

Marknadsrådet består av åtta stycken handlare och två stycken butikschefer. De har telefonkonferens en gång i veckan och fysiska möten fyra gånger om året. Vid veckomötena diskuteras priser och varor till flygbladen efter ett underlag som finns att följa och fås av tjänstemännen på Hemköp som sköter förhandlingarna. De som sitter i marknadsrådet är människor från hela Sverige. 
– Det är bra spridning, man har olika förutsättningar i olika regioner, så då får vi en bra mix.

Hemköp i Lindesberg ägs och drivs av tre delägare; Mattias, Johan och Eva. 
– Det ger en stor trygghet att vara tre. Och efter att ha varit här i trettio år är det en utmaning att få göra något mer. Jag får helt nya input från andra handlarkollegor, hur man ska utvecklas som butik. Spännande! säger Mattias. 

Speciellt för dagen idag, torsdag, är att en enorm, skinande blank metallfärgad husvagn står parkerad utanför Hemköp Det är Garant Food Truck som kommit på besök för att bjuda kunderna på ”pulled pork”, en rätt på fläskkött som tillagas under lång tid på låg värme tillsammans med bland annat barbecuesås. 
– De besöker bara ett visst antal butiker i Sverige, vi vet inte varför de valt ut just oss men det kan bero på att vi syns på rapporterna. Men det är helt utanför själva Hemköp, det är en roadtrip som Garant gör. De kom vid nio och har preppat hela dagen, de var klara lagom vid två när de skulle börja bjuda på grejerna. Alla som jag har pratat med har tyckt att det var gott. 


En man som är på plats intygar det Mattias fått höra: 
– Jättegod! Jag tycker väldigt mycket om den inlagda rödlöken, det passade bra ihop med köttet. Det är en jättebra idé, det kan ju bli så att man kanske köper sådant man inte skulle köpt annars. 
Publicerad 3 oktober 2014 klockan 11:10

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.

10 december 2025 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.

9 december 2025 klockan 15:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bost...
4 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har ...
26 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Artikel innehåller bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Artikel innehåller bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
10 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under ...
5 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-04

2025-11-03

2025-11-01

2025-10-31

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-23

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-10

2025-10-09

2025-12-19 21:23