Just nu är Lif Lindesberg på väg till Skövde för ett sista genrep på bortaplan innan allsvenskan i handboll drar igång. Återigen så står ett mycket tufft lag på motståndarsidan, ett Skövde som så sent i våras gick till slutspel i elitserien.
Tog ett snack med Lif:s tränare Herman Arenvang för att höra lite inför matchen och undrade så klart hur försäsongen sett ut hittills?
– Lite grann som det brukar se ut på försäsongen. Vi har blandat och gett lite i de matcher vi spelat, men utan någon riktigt djup svacka. Det är många i truppen som tagit steg framåt i utvecklingen.
Ni har matchat ganska tufft på försäsongen mot flera elitserielag, hur ser du på dom matcherna?
– Vi har mött fyra elitserielag och vi har vunnit två och förlorat två. Segrar mot Hammarby och Västerås, två matcher då vi spelat riktigt bra. Förlusterna kom mot Skövde och Skånela.
Åker ni med full trupp ner till Skövde?
– Tyvärr så har Erik Persson och Fatlum Ahmeti som är väldigt viktiga för oss insjuknat, så dom stannar hemma. Petter Lidstedt har dragit på sig en stressfaktur i foten och blir borta ganska länge. Men det öppnar bara för att andra spelare får kliva fram.
Vad vill du se ikväll för att du ska vara nöjd när du sitter i bussen på väg hem?
– Jag vill se att vi fortsätter med det positiva spel som vi visat på försäsongen. Ett rörligt och tufft försvarsspel och där vi spelar ett anfallsspel med stort tålamod för att skapa lägen.
Fotnot: Seriepremiären är nästa onsdag den 12/9 då Lif möter Alstermo IF. Hemmapremiär är onsdag 19/9 då IFK Ystad HK gästar Lindesberg.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.