En hjärt- eller hjärninfarkt skall ej behöva drabba en fullt frisk ungdom. Dock är det en av flera skadeverkningar som den bland unga populära drogen ”Spice” kan orsaka. Trots riskerna och trots flera dokumenterade dödsfall samt allvarliga överdoser där unga varit nära döden, fortsätter Spice bära stämpeln som ”OK” på ungdomsfesterna.- Det här är ett jätteallvarligt problem som vi har mycket svårt att stoppa. Lagstiftningen hänger inte med i tillverkarnas tempo, som hela tiden byter ut några substanser i Spice då dessa blivit narkotikaklassade. På detta sättet kan tillverkning och försäljning fortsätta, förklarar en märkbart oroad ungdomspolis, Susanne Jakobsson som tillsammans med kollegan Henrik Andersson arbetar med att informera ungdomarna om drogen och farorna med den.
Drogen lanserades som ett ”lagligt alternativ till cannabis” när den dök upp. Syntetiskt framställd och snyggt förpackad samt bara en knapptryckning bort, fick den snabbt fäste bland ungdomar som i vanliga fall skulle ha tagit avstånd från narkotika om någon erbjöd dem att prova.
För sådan är ändå sanningen, att de allra flesta ungdomar skulle ta ett rejält avstånd från tunga droger som t ex kokain, amfetamin och heroin om det erbjöds dem på en fest. Det är ju knark! Det bokstavligen skriker fara. Men tyvärr verkar det som att varningssignalerna har inaktiverats när drogen Spice erbjuds. Anledningen är att Spice inte har fått en knarkstämpel på samma sätt ännu, som traditionella droger, och därför lockas allt fler unga att ta drogen i tron om att det är ofarligt.
Polisen i Lindesberg ser mycket allvarligt på hur Spice har fått en ”OK-stämpel” bland unga människor, som utsätter sig för direkt livsfara vid användning av drogen. Både försäljning och missbruk förekommer i Lindesberg, men hur utbrett det är kan polisen bara spekulera i.
– Spice är livsfarligt, därför är det här ett jätteproblem. Jag vill jämföra det med rysk roulette, säger ungdomspolisen Susanne Jakobsson och fortsätter:
– Jag har själv varit i kontakt med en missbrukare av andra droger, som började med knark redan som 13-åring och har testat alla möjliga droger sedan dess, bland annat heroin. Han sa till mig att det bara finns en drog som skrämmer honom – och det är Spice. Det tycker jag säger en del, förklarar ungdomspolisen Susanne Jakobsson, polisen i Lindesberg.
Ungdomspoliserna Susanne Jakobsson och Henrik Andersson, arbetar bland annat genom att informera ungdomarna ute på skolorna om Spice och de risker man utsätter sig för redan vid första tillfället man provar drogen.
– Mycket kan göras i hemmet också. Om man har en tonåring där hemma som röker vanliga cigaretter bör man vara extra vaksam. Det är ofta unga som redan röker som provar Spice, säger Jakobsson.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.