En hjärt- eller hjärninfarkt skall ej behöva drabba en fullt frisk ungdom. Dock är det en av flera skadeverkningar som den bland unga populära drogen ”Spice” kan orsaka. Trots riskerna och trots flera dokumenterade dödsfall samt allvarliga överdoser där unga varit nära döden, fortsätter Spice bära stämpeln som ”OK” på ungdomsfesterna.- Det här är ett jätteallvarligt problem som vi har mycket svårt att stoppa. Lagstiftningen hänger inte med i tillverkarnas tempo, som hela tiden byter ut några substanser i Spice då dessa blivit narkotikaklassade. På detta sättet kan tillverkning och försäljning fortsätta, förklarar en märkbart oroad ungdomspolis, Susanne Jakobsson som tillsammans med kollegan Henrik Andersson arbetar med att informera ungdomarna om drogen och farorna med den.
Drogen lanserades som ett ”lagligt alternativ till cannabis” när den dök upp. Syntetiskt framställd och snyggt förpackad samt bara en knapptryckning bort, fick den snabbt fäste bland ungdomar som i vanliga fall skulle ha tagit avstånd från narkotika om någon erbjöd dem att prova.
För sådan är ändå sanningen, att de allra flesta ungdomar skulle ta ett rejält avstånd från tunga droger som t ex kokain, amfetamin och heroin om det erbjöds dem på en fest. Det är ju knark! Det bokstavligen skriker fara. Men tyvärr verkar det som att varningssignalerna har inaktiverats när drogen Spice erbjuds. Anledningen är att Spice inte har fått en knarkstämpel på samma sätt ännu, som traditionella droger, och därför lockas allt fler unga att ta drogen i tron om att det är ofarligt.
Polisen i Lindesberg ser mycket allvarligt på hur Spice har fått en ”OK-stämpel” bland unga människor, som utsätter sig för direkt livsfara vid användning av drogen. Både försäljning och missbruk förekommer i Lindesberg, men hur utbrett det är kan polisen bara spekulera i.
– Spice är livsfarligt, därför är det här ett jätteproblem. Jag vill jämföra det med rysk roulette, säger ungdomspolisen Susanne Jakobsson och fortsätter:
– Jag har själv varit i kontakt med en missbrukare av andra droger, som började med knark redan som 13-åring och har testat alla möjliga droger sedan dess, bland annat heroin. Han sa till mig att det bara finns en drog som skrämmer honom – och det är Spice. Det tycker jag säger en del, förklarar ungdomspolisen Susanne Jakobsson, polisen i Lindesberg.
Ungdomspoliserna Susanne Jakobsson och Henrik Andersson, arbetar bland annat genom att informera ungdomarna ute på skolorna om Spice och de risker man utsätter sig för redan vid första tillfället man provar drogen.
– Mycket kan göras i hemmet också. Om man har en tonåring där hemma som röker vanliga cigaretter bör man vara extra vaksam. Det är ofta unga som redan röker som provar Spice, säger Jakobsson.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.