Under måndagskvällen publicerade HockeyEttan ut de efterlängtade datumen för vårseriens matcher. Tre möten med samtliga sex motståndarlag är förutsättningarna för Lindlöven som vid en tabellseger, ännu håller en liten chans att kvala sig till Allsvenskan.
Med minsta möjliga marginal så missade Lindlöven en plats i AllEttan där upp till åtta lag har chansen att ta sig vidare till ett Allsvenskt kval. Alla broar är däremot inte helt brända för Lindlöven som ännu har chansen att ta sig vidare till ett kvalspel via HockeyEttans vårserie.
Det är däremot många ”måsten” som kommer spela in under vägen.
För att ta sig vidare till Play In måste Lindlöven först göra tre möten med sex bekanta lag och även avsluta serien som tabelletta.
Därifrån får Lindlöven chansen att kvala sig in till det Allsvenska kvalspelet som är planerade att spela sina första matcher i mitten på mars.
En seger i vårserien är dock ett ”måste” innan planeringarna av ett kvalspel kan ske.
Under måndagskvällen publicerades spelschemat för vårserien där Lindlöven inleder med en bortamatch mot Kumla nu på söndag och avslutar serien på hemmaplan mot Surahammar den 7:e mars.
Seriemöte 1
10:e januari: Kumla-Lindlöven (kl. 16.00)
13:e januari: Lindlöven-Malung (kl. 19.00)
15:e januari: Eskilstuna Linden-Lindlöven (kl. 19.00)
20:e januari: Lindlöven-Grums (kl. 19.00)
22:a januari: Köping-Lindlöven (kl. 19.00)
24:e januari: Lindlöven-Surahammar (kl. 19.00)
Seriemöte 2
31:a januari: Lindlöven-Kumla (kl. 16.00)
3:e februari: Malung-Lindlöven (kl. 19.00)
5:e februari: Lindlöven-Eskilstuna Linden (kl. 19.00)
10:e februari: Grums-Lindlöven (kl. 19.00)
12:e februari: Lindlöven-Köping (kl. 19.00)
14:e februari: Surahammar-Lindlöven (kl. 16.00)
Seriemöte 3
21:a februari: Kumla-Lindlöven (kl. 16.00)
24:e februari: Lindlöven-Malung (kl. 19.00)
26:e februari: Eskilstuna Linden-Lindlöven (kl. 19.00)
3:e mars: Lindlöven-Grums (kl. 19.00)
5:e mars: Köping-Lindlöven (kl. 19.00)
7:e mars: Lindlöven-Surahammar (kl. 16.00)
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.