Klockan 06.00 gick startskottet för årets stora bokrea. Foto: Fredrik Norman
Många hängde på låset när bokrean startade
Inte ens snöovädret kunde stoppa de morgonpigga bokmalar, som tidigt i ottan hängde på låset inför starten av årets stora bokrea.
– Det stod faktiskt ett 20-tal utanför och väntade när vi låste upp dörrarna i morse, ler bokhandlare Olle Nelzén.
Tidigt på onsdagsmorgonen öppnade 2017 års stora bokrea och traditionen visar sig vara fortsatt stark i Lindesberg. Redan innan slaget 06.00 på morgonen stod en relativt stor skara människor utanför Blombergska Bokhandeln och väntade på att få komma in och botanisera bland realisationslitteraturen.
Bokrean är bestämt årets höjdpunkt för såväl handlare som kund, menar bokhandlare Olle Nelzén.
– Så är det och det slår faktiskt till och med julhandeln. Just den här dagen är den viktigaste dagen på hela året, säger Olle.
Något bekymrad var man dock över vädret och dess eventuella verkningar.
– När jag for in till Lindesberg klockan fyra i morse, så började det precis att snöa. Det är så typiskt, säger Olle och blickar ut på snön som yr utanför fönstret.
Även om snön eventuellt kan bromsa rusningen till själva reastarten, så ser man inte vädret som något direkt hot på reaförsäljningen överlag.
– Nej, det brukar alltid jämna ut sig i slutändan, påpekar Olle.
– Det går åt några hundra frallor under de första timmarna av reastarten, berättar Olle i färd att ställa fram en ny laddning. Foto: Fredrik Norman
Bröderna Nelzén har många års erfarenhet av branschen och firar i år 30 år som bokhandlare i Lindesberg. Det innebär att man nu också håller den 30:e bokrean i ordningen. Även om försäljningen haft sina toppar och dalar under dessa år, ser man ändå att traditionen kring rean alltid har varit stark.
En annan tradition som bokhandlarna i Lindesberg följer, är att servera de morgonpigga frukost. Nämnas bör att även morgontrötta får sin del av ostfrallor, frukt och kaffe.
– Vi köper in några hundra frallor och serverar kunderna från tidig morgon och fram till lunch. Det är väldigt många som uppskattar det, de flesta frallorna brukar faktiskt gå åt också, berättar Olle Nelzén.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.