Klockan 06.00 gick startskottet för årets stora bokrea. Foto: Fredrik Norman
Många hängde på låset när bokrean startade
Inte ens snöovädret kunde stoppa de morgonpigga bokmalar, som tidigt i ottan hängde på låset inför starten av årets stora bokrea.
– Det stod faktiskt ett 20-tal utanför och väntade när vi låste upp dörrarna i morse, ler bokhandlare Olle Nelzén.
Tidigt på onsdagsmorgonen öppnade 2017 års stora bokrea och traditionen visar sig vara fortsatt stark i Lindesberg. Redan innan slaget 06.00 på morgonen stod en relativt stor skara människor utanför Blombergska Bokhandeln och väntade på att få komma in och botanisera bland realisationslitteraturen.
Bokrean är bestämt årets höjdpunkt för såväl handlare som kund, menar bokhandlare Olle Nelzén.
– Så är det och det slår faktiskt till och med julhandeln. Just den här dagen är den viktigaste dagen på hela året, säger Olle.
Något bekymrad var man dock över vädret och dess eventuella verkningar.
– När jag for in till Lindesberg klockan fyra i morse, så började det precis att snöa. Det är så typiskt, säger Olle och blickar ut på snön som yr utanför fönstret.
Även om snön eventuellt kan bromsa rusningen till själva reastarten, så ser man inte vädret som något direkt hot på reaförsäljningen överlag.
– Nej, det brukar alltid jämna ut sig i slutändan, påpekar Olle.
– Det går åt några hundra frallor under de första timmarna av reastarten, berättar Olle i färd att ställa fram en ny laddning. Foto: Fredrik Norman
Bröderna Nelzén har många års erfarenhet av branschen och firar i år 30 år som bokhandlare i Lindesberg. Det innebär att man nu också håller den 30:e bokrean i ordningen. Även om försäljningen haft sina toppar och dalar under dessa år, ser man ändå att traditionen kring rean alltid har varit stark.
En annan tradition som bokhandlarna i Lindesberg följer, är att servera de morgonpigga frukost. Nämnas bör att även morgontrötta får sin del av ostfrallor, frukt och kaffe.
– Vi köper in några hundra frallor och serverar kunderna från tidig morgon och fram till lunch. Det är väldigt många som uppskattar det, de flesta frallorna brukar faktiskt gå åt också, berättar Olle Nelzén.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...