Höjd VA-taxa hårt slag mot hushållen: ”En kalldusch”
INSÄNDARE/DEBATT: Den planerade höjningen av VA-taxan i Bergslagen är en mycket ovälkommen sten på börda för redan hårt prövade hushåll.
Ett typhushåll i Ljusnarsberg som enligt Svenskt Vatten betalat 724 kr i månaden under 2022 får nu med en 24-procentig höjning betala nästan 900 kronor i månaden. Prishöjningen sällar sig till de höjda hushållskostnader som redan kommit av höjda räntor, matpriser och el/värme-kostnader.
Jonathan Lindgren, samhällspolitisk expert, Villaägarnas Riksförbund. Foto: Peter Knutson
Samhällsbyggnad Bergslagen (SBB), som föreslår prishöjningarna för Ljusnarsberg, Hällefors, Nora och Lindesberg, anser sig behöva prisökningen för att klara ett fortsatt arbete med att täta läckor. Beskedet väcker förstås frågan om hur vi hamnat här med en akut läckande infrastruktur från början och varför inte ett fokus på ett välskött nät kunnat förebygga detta?
Gert Forsberg, ordf. i Villaägarna Bergslagen. Pressbild. Foto: Villaägarna
Ett märkligt uttalande från SBB är också att man säger sig planera i 15-årsplaner men blir överraskade av hösten och vinterns höga elpriser. De månader som inneburit höga elpriser har fått ett oerhört genomslag i det gångna verksamhetsåret. Rimligen söker nu SBB möjligheter som gör att priset kan bindas till en lägre, förutsägbarare nivå.
Om något aktualiserar dagens situation var fokus förhoppningsvis bör ligga framledes. Är det möjligt att våra kommuner kan lägga ett något mindre arbete på att till exempel inspektera enskilda hushålls avloppslösningar och istället se till att de gemensamma anläggningarna är i ett skick som klarar morgondagen?
För hushåll i våra fyra kommuner kommer de stora avgiftshöjningarna som en kalldusch och kan närmast liknas vid en dold skattehöjning då den slår brett och gör livet dyrare.
Gert Forsberg, ordf. i Villaägarna Bergslagen Jonathan Lindgren, samhällspolitisk expert, Villaägarnas Riksförbund
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend, det berättar förvaltningschef Michael Tybell för LindeNytt.
– Vi känner till att det är en trend på TikTok som sprids runt om i landet, där ungdomar uppmanas att skriva ett budskap på en av skolans väggar, exempelvis att klockan 13 kommer xx att hända, berättar Tybell.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Rektorn dementerar uppgifter om utrymning
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar...
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
UPPDATERAD KL. 13.40: Två personbilar var inblandade i en trafikolycka under fredagsförmiddagen. Olyckan skall ha skett i höjd med infarten till Nederby på länsväg 249 utanför Fellingsbro.
– Jag har endast initiala uppgifter ännu, men det skall röra sig om två personbilar och sammanlagt tre personer, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.