Rosemarie Haapala driver företaget Hälsorum Bergslagen. Foto: Camilla Lagerman
Hos Rosmarie samsas kroppsligt och andligt i symbios
Efter många år som anställd konsumentvägledare för Lindesbergs kommun kände Rosmarie Haapala att det var dags att göra något annat. Hennes intresse för välmående fick henne att till slut ta steget fullt ut och satsa på det hon brinner för – kroppslig och andlig hälsa.
– Jag är bland annat livscoach, eller medmänniska som jag brukar kalla det, då vi kan sitta ner och samtala om saker man undrar över i livet, säger hon.
Sedan ett år tillbaka har Rosmarie Haapala ägnat sig åt sin nya verksamhet på heltid, där hon får möta människor i samtal, behandla kroppsliga krämpor och ta kontakt med andevärlden. Hemma i den vita villan i Gusselby tar hon emot sina kunder som behöver en stunds avkoppling från vardagen.
– Jag är bland annat livscoach, eller medmänniska som jag brukar kalla det, då vi kan sitta ner och samtala om saker man undrar över i livet. Det är många äldre som har funderingar över beslut man har fattat, och jag märker att det finns ett stort behov. Det är tyvärr inte alla äldre som vill prata om sådana saker med sina barn eller släktingar, berättar hon.
En annan del i hennes verksamhet är den andliga sidan, där hon bland annat erbjuder privata sittningar, men också genomför husreningar hos människor som fått besök av något ovälkommet.
– Det är spännande att åka runt i stugorna och möta människor. De som velat bli av med något har blivit det eller fått en förståelse för det, berättar Rosmarie.
Rosmarie är även återförsäljare av iTeraCare Device. Foto: Camilla Lagerman
Numera behandlar hon också männsikor med olika typer av åkommor eller värk med något som hon kallar för kvantstav, men som egentligen heter iTeraCare Device, med framgångsrika resultat.
– Den här skickar ut värme och vibrationer i kroppen som gör att cellerna börjar att vibrera som de ska igen, man blir piggare, men det lindrar också värk och inflammationer. Man kan behandla allt möjligt med den, jag har faktiskt behandlat min mans psoriasis och fick bort den! säger hon och fortsätter:
– Fördelen är också att man kan behålla kläderna på, eftersom alla inte är bekväma med att klä av sig. Man kan även behandla djur med den, det har jag inte gjort än, men ser fram emot att få göra det.
Något Rosmarie också arbetar med är föreläsningar hos företag, och hon hoppas att fler ska ta tillfället i akt.
– Jag föreläser om meditation, men även stresshantering och andningsteknik som kan vara väldigt värdefullt i en stressig vardag.
På lördag 21 januari finns Rosmarie och hennes Hälsorum Bergslagen på Hälsomässan i Lindesberg, som äger rum på Lindesbergs Stadshotell kl 10.00-16.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...