Rosemarie Haapala driver företaget Hälsorum Bergslagen. Foto: Camilla Lagerman
Hos Rosmarie samsas kroppsligt och andligt i symbios
Efter många år som anställd konsumentvägledare för Lindesbergs kommun kände Rosmarie Haapala att det var dags att göra något annat. Hennes intresse för välmående fick henne att till slut ta steget fullt ut och satsa på det hon brinner för – kroppslig och andlig hälsa.
– Jag är bland annat livscoach, eller medmänniska som jag brukar kalla det, då vi kan sitta ner och samtala om saker man undrar över i livet, säger hon.
Sedan ett år tillbaka har Rosmarie Haapala ägnat sig åt sin nya verksamhet på heltid, där hon får möta människor i samtal, behandla kroppsliga krämpor och ta kontakt med andevärlden. Hemma i den vita villan i Gusselby tar hon emot sina kunder som behöver en stunds avkoppling från vardagen.
– Jag är bland annat livscoach, eller medmänniska som jag brukar kalla det, då vi kan sitta ner och samtala om saker man undrar över i livet. Det är många äldre som har funderingar över beslut man har fattat, och jag märker att det finns ett stort behov. Det är tyvärr inte alla äldre som vill prata om sådana saker med sina barn eller släktingar, berättar hon.
En annan del i hennes verksamhet är den andliga sidan, där hon bland annat erbjuder privata sittningar, men också genomför husreningar hos människor som fått besök av något ovälkommet.
– Det är spännande att åka runt i stugorna och möta människor. De som velat bli av med något har blivit det eller fått en förståelse för det, berättar Rosmarie.
Rosmarie är även återförsäljare av iTeraCare Device. Foto: Camilla Lagerman
Numera behandlar hon också männsikor med olika typer av åkommor eller värk med något som hon kallar för kvantstav, men som egentligen heter iTeraCare Device, med framgångsrika resultat.
– Den här skickar ut värme och vibrationer i kroppen som gör att cellerna börjar att vibrera som de ska igen, man blir piggare, men det lindrar också värk och inflammationer. Man kan behandla allt möjligt med den, jag har faktiskt behandlat min mans psoriasis och fick bort den! säger hon och fortsätter:
– Fördelen är också att man kan behålla kläderna på, eftersom alla inte är bekväma med att klä av sig. Man kan även behandla djur med den, det har jag inte gjort än, men ser fram emot att få göra det.
Något Rosmarie också arbetar med är föreläsningar hos företag, och hon hoppas att fler ska ta tillfället i akt.
– Jag föreläser om meditation, men även stresshantering och andningsteknik som kan vara väldigt värdefullt i en stressig vardag.
På lördag 21 januari finns Rosmarie och hennes Hälsorum Bergslagen på Hälsomässan i Lindesberg, som äger rum på Lindesbergs Stadshotell kl 10.00-16.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...