Nu är det äntligen dags för de fyrbenta vännerna att få springa fritt och obehindrat. På söndag kl. 14:00 invigs nämligen Lindesbergs Hundrastgård i Dalkarlshyttan under festliga former.
Den 3700 kvadratmeter stora hundrastgården är alltså klar att invigas. Initiativtagaren Lars Engbom uppger för LindeNytt att man med stöttning från näringslivet fick den sista pusselbiten på plats, nämligen slussarna in till själva rastgården. Kostnaden för slussarna löste Hemköp åt föreningen.
– Hemköp löste det där åt oss och kommer även att sponsra oss på söndag med serveringen, säger Lars med tacksamhet.
Även Elkedjan och Lindesbergs Hundcenter står som sponsorer vid invigningen.
– De sponsrar med riktigt fina priser som skall lottas ut.
Kommunens mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf har bjudits in att medverka vid invigningsceremonins kanske viktigaste inslag.
– Jesper har stöttat oss hela vägen, så därför har vi gett honom äran att klippa bandet och inviga rastgården, säger Lars Engbom.
Under dagen kommer man som besökare även att få möjlighet att se hur agility och rallylydnad fungerar. Och den som finner intresse för detta erbjuds också möjlighet att prova på. Om nu deras hund är med på noterna vill säga…
Under vecka 15 vaccinerar Region Örebro län med totalt 11 700 doser vaccin. Vaccinet ges både till dem som får första och andra sprutan. Nu kan personer som är 70 år och äldre boka tid för vaccination.
Polisen utreder nu två fall av stölder som har drabbat äldre personer i deras bostäder. I båda fallen har gärningspersonerna lurat sig in i bostäderna på olika sätt.
Med våren kommer oro för vissa som bor i närheten av sjöar och vattendrag. En extrem vårflod med höga flöden kan orsaka stora skador på egendom. Just nu ger dock Linde energi ett lugnande besked till de som berörs. Någon extrem vårflod ser man inte på kartan i dagsläget.
De fyra påskkärringarna, som hade placerats i rondellen vid Lidl, överlevde inte påskhelgen. Redan på Långfredagen upptäcktes ett första sabotage mot den påskprydda installationen, som skapats av personalen vid Samhällsbyggnad Bergslagen. Då hade en av påskkärringarna slitits upp och lämnats på en annan plats i närområdet.
– Det är naturligtvis jättetråkigt att det blir så här, men på något sätt var det nästan väntat att det inte skulle få vara i fred, säger Monica Iwarsson Lindh, enhetschef på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Det var ett rekordstort deltagande i LindeNytts påskäggsjakt i år, vilket är otroligt roligt! Samtliga vinnare är utsedda och alla priser delades under långfredagen ut av påskvärdarna Happy och Ester. LindeNytt vill med detta rikta ett äggstremt stort tack till veckans alla tävlingssponsorer ICA Supermarket, Lågprisvaruhuset Mejk och 37:an.
Smittspridningen är uppe på en rekordhög nivå i Lindesbergs kommun, hela 128 bekräftade fall av covid-19 har rapporterats under de senaste 7 dagarna. Detta är den högsta noteringen sedan testningarna startade för ungefär ett år sedan. Samtidigt rapporterar Region Örebro län att kurvan över antalet smittade i länet pekar brant uppåt.
Mycket har hänt innanför väggarna där Strands Tryckeri en gång huserade på Bandygatan i Lindesberg. Istället för stora tryckpressar fylls nu den drygt 2500 kvadratmeter stora hallen av 6 stycken sprillans nya padelbanor.
– Det som är så bra med padel är ju att det är något som går att utöva även i coronatider, förklarar Per Eriksson som står bakom Lindesbergs nya padelhall.
Varje år utser branschorganisationen Blomsterfrämjandet Årets Pelargon, och i år går utmärkelsen till zonalpelargonen Astrid. Marco Åkesson på Plantmarknaden berättar mer om denna omåttligt populära blomma och om den vinnande sorten Astrid.
– Den är förvånansvärt vädertålig, trots att den är så tät, och ger mycket blommor oavsett om den står utomhus eller inne.