Med endast några dagar kvar till valet, så har vi lyft fram ett antal frågor som har varit ständigt aktuella och omskrivna genom åren – utan att något konkret har hänt. För att ta ner hela valrörelsen på lokal nivå nu, så ska vi låta våra politiker få svara på dessa frågor, utan krusiduller och förbifarter. Ett rakt svar.
Frågor till våra politiker:
Järnvägsgissel
De långa bomfällningarna förpestar livet för oss Lindesbergare. Lunchrasten t ex, den blir väldigt kort när halva tiden går åt att vänta på tågen som ska åka förbi.
Fråga: Är detta ens ”lite” prioriterat av er politiker?
Strandskydd
Många kommuner har tagit bort strandskyddet och därmed lockat storstadsbor för både permanentboende och fritidshus, med en byggboom som följd.
Fråga: Kommer Lindesberg, med så många fina stränder, att följa modellen?
Bad och promenadstråk
Strandpromenaden, Loppholmsbadet och muddring av den vassberikade stranden nedanför Lindeskolan. Hur kommer det sig att området vid sjön är så ”outforskad mark” för oss? Andra städer tar vara på kvalitet, vi verkar ha motsatt inställning och värdelöst låg ambition. Denna fråga är långt viktigare än en handbollshall.
Fråga: Vad kommer ni politiker att prioritera: Stranden/badet eller handbollshallen?
Lindesby – redo för Närkingar?
Vi har nu flera fina strandtomter i Lindesby som står färdiga för bebyggelse. Och många fler kan det bli i ”sjöområdet”. Meningen var från början att tomterna skulle locka Örebroare hit, men marknadsföringen verkar inte ha nått utanför kommungränsen. Resultatet därav bittert.
Fråga: Hur tänker ni förvalta området i framtiden?
Entreprenad
Lägg ut skötseln av idrottsanläggningar, parker och gator på entreprenad.
Fråga: Hur resonerar ni i frågan?
Nöjeslivet
Varje helg stoppar Lindesbergs invånare tusentalskronor i fickorna på krögare i Örebro. Anledningen är enkel: Örebros nöjesliv är ”mer öppet” än vad det är på hemmaplan. Det är öppettiderna som avgör i frågan. Sedan länge har krogarna önskat att öppettiderna ska sträcka sig en timme extra, alltså till kl 02.
Fråga: Är det tänkbart att justera öppettiderna i Linde?
Kungsgatan – gågata eller affärsgata?
Skapa en attraktiv affärsgata genom att öppna Kungsgatan för trafik i hela sin längd, förbi biblioteket och året runt, gärna med status gårdsgata, enligt arkitekt Halléns ursprungliga förslag på ”rutmönsterstad”
Fråga: Tycker ert parti att Kungsgatan åter ska bli paradgatan?
Svaren publiceras senare i veckan.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.