INSÄNDARE/DEBATT: På Barn och utbildningsnämnd den 12 januari pratades det mycket om de strukturförändringar som behöver göras på Lindeskolan för att få en budget i balans. Oppositionens förslag var att se över hur man kan gå ur lokaler och samlokalisera utbildningar för att få ner hyreskostnaderna på Lindeskolan. Enligt rikssnittet ligger lokalyta per elev på 14 kvadratmeter medan man på Lindeskolan har 28 kvm/elev. Tittar man på kostnader för hyror för lokaler så är hyran för Lindeskolan dubbelt så hög som rikssnittet. Det finns helt klart ett samband mellan yta och hyreskostnad.
I en utredning som KPMG gjorde för några år sedan och som till stor del ligger till grund för oppositionens antagande pekade ut att Lindeskolan hade för stora lokalytor utifrån det utbud samt antal elever som går på skolan.
Majoriteten pratade sig varm om att man är tvungen att göra vissa strukturförändringar (lägga ned program och inriktningar) för att kunna gå ur lokaler.
På en rak fråga vilka lokaler som kommer lämnas i och med att man nu pausar och lägger ned inriktningar var svaret INGA. Alltså kommer man inte göra det som är nödvändig att göra utifrån den utredning som är gjord och det förslag som vi i oppositionen lagt.
I diskussionen som föregick beslutet kom även frågor från oppositionen upp hur mycket man kommer spara på att lägga ner Estetiska programmet. Det visar sig att det med stor risk blir dyrare då eleverna kommer gå till andra gymnasieskolor som erbjuder estetiskt program, samläsningen som man idag bedriver på Lindeskolan blir inte lika effektiv som idag samt att de relativt nybyggda lokaler som inhyser esteterna idag måste byggas om för att fungera om det ska för andra program imorgon.
Att sen påstå som ordförande gör att det inkommit nya uppgifter strax innan mötet måste vara en sanning med modifikation då oppositionen fick de uppgifterna för någon vecka sedan och som vi grundat det förslag som vi lade fram idag.
Så vi ställer oss frågan, vari i dagens beslut ligger det politiska modet? Är det mod att tala om för elever som redan idag sökt program på Lindeskolan att de inte kommer kunna gå på Lindeskolan. Är det mod att med största sannolikhet lägga ner en inriktning och pausa ett annat program där arbetsmarknaden skriker efter arbetskraft och där de flesta elever får arbete direkt efter examen?
Med oppositionens förslag hade vi följt den utredning som är gjord och som påverkat ekonomin på Lindeskolan positivt, vi hade gett ungdomar svar idag att de kan söka Lindeskolan och vi hade framför allt gett svar till industrin samt vårdgivare i vår kommun att vi kommer ge dem eftersökt arbetskraft och på så vis gett förutsättningar som varit samhällsekonomiskt gynnsamma i det långa perspektivet.
Magnus Storm, ordförande Centerpartiet
Sofie Krantz, ordförande Socialdemokraterna
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.