INSÄNDARE/DEBATT: På Barn och utbildningsnämnd den 12 januari pratades det mycket om de strukturförändringar som behöver göras på Lindeskolan för att få en budget i balans. Oppositionens förslag var att se över hur man kan gå ur lokaler och samlokalisera utbildningar för att få ner hyreskostnaderna på Lindeskolan. Enligt rikssnittet ligger lokalyta per elev på 14 kvadratmeter medan man på Lindeskolan har 28 kvm/elev. Tittar man på kostnader för hyror för lokaler så är hyran för Lindeskolan dubbelt så hög som rikssnittet. Det finns helt klart ett samband mellan yta och hyreskostnad.
I en utredning som KPMG gjorde för några år sedan och som till stor del ligger till grund för oppositionens antagande pekade ut att Lindeskolan hade för stora lokalytor utifrån det utbud samt antal elever som går på skolan.
Majoriteten pratade sig varm om att man är tvungen att göra vissa strukturförändringar (lägga ned program och inriktningar) för att kunna gå ur lokaler.
På en rak fråga vilka lokaler som kommer lämnas i och med att man nu pausar och lägger ned inriktningar var svaret INGA. Alltså kommer man inte göra det som är nödvändig att göra utifrån den utredning som är gjord och det förslag som vi i oppositionen lagt.
I diskussionen som föregick beslutet kom även frågor från oppositionen upp hur mycket man kommer spara på att lägga ner Estetiska programmet. Det visar sig att det med stor risk blir dyrare då eleverna kommer gå till andra gymnasieskolor som erbjuder estetiskt program, samläsningen som man idag bedriver på Lindeskolan blir inte lika effektiv som idag samt att de relativt nybyggda lokaler som inhyser esteterna idag måste byggas om för att fungera om det ska för andra program imorgon.
Att sen påstå som ordförande gör att det inkommit nya uppgifter strax innan mötet måste vara en sanning med modifikation då oppositionen fick de uppgifterna för någon vecka sedan och som vi grundat det förslag som vi lade fram idag.
Så vi ställer oss frågan, vari i dagens beslut ligger det politiska modet? Är det mod att tala om för elever som redan idag sökt program på Lindeskolan att de inte kommer kunna gå på Lindeskolan. Är det mod att med största sannolikhet lägga ner en inriktning och pausa ett annat program där arbetsmarknaden skriker efter arbetskraft och där de flesta elever får arbete direkt efter examen?
Med oppositionens förslag hade vi följt den utredning som är gjord och som påverkat ekonomin på Lindeskolan positivt, vi hade gett ungdomar svar idag att de kan söka Lindeskolan och vi hade framför allt gett svar till industrin samt vårdgivare i vår kommun att vi kommer ge dem eftersökt arbetskraft och på så vis gett förutsättningar som varit samhällsekonomiskt gynnsamma i det långa perspektivet.
Magnus Storm, ordförande Centerpartiet
Sofie Krantz, ordförande Socialdemokraterna
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.